Sankcije Naftnoj industriji Srbije, trebalo bi da stupe na snagu 28.aprila, a NIS je zatražio novo odlaganje. Elektroprivreda Srbije (EPS) ima poteškoće da pronađe i zadrži kvalifikovanu radnu snagu, a najteže je sa inženjerima, koji uglavnom prelaze na bolje plaćene poslove.
Međunarodni monetarni fond je smanjio projekciju priverednog rasta Srbije za ovu godinu na 3,5 odsto, ali je revidiran celokupni globalni rast, a jedan od glavnih krivaca su američke carine, koje su svet uvele u trgovinski rat, a saznajte i zašto se tope devizne rezerve Narodne banke Srbije i zašto Trump Junior ponovo dolazi u Srbiju.
Depositphotos
Opširnije

Mogu li Rusija i Ukrajina do mira po Trumpovom diktatu
Govoreći u Beloj kući, Trump je rekao da mu je saradnja sa ukrajinskim liderom teža nego što je očekivao, iako smatra da je postignut napredak sa obe strane.
25.04.2025

Da li će sankcije NIS-u i treći put biti odložene
Primena američkih sankcija NIS-u odlagana je dva puta, a novi rok ističe 28. aprila u šest sati ujutru.
25.04.2025

Voždovac u ofanzivi - Karići, vlasnik Euromedika i drugi veliki igrači grade preko 2.000 stanova
Na Voždovcu se ubrzano gradi – preko 2.000 stanova uskoro će niknuti u toj opštini, a iza projekata stoje poznata imena poput porodice Karić i vlasnika Euromedika.
23.04.2025

Kadrovsku krizu EPS-a ne rešava ni novi konkurs za inženjere
To preduzeće završilo je 2024. godinu sa 19.129 zaposlenih, što je 781 radnik manje od planiranih 19.910 radnika.
24.04.2025
Studenti, koji već više od šest meseci protestuju zbog tragedije na Železničkog stanici u Novom Sadu, započeli su trku do Brisela, gde planiraju da stignu 12. maja. Novi pohod otpočeo je nakon što su studenti biciklisti nedavno vozili oko 1.400 kilometara do Strazbura, da bi se obratili evropskim institucijama.
Prosečna plata u Srbiji u februaru niža je u odnosu na decembar prošle godine, ali je ipak veća u odnosu na prošlogodišnju – najbolje zarađuju programeri, a prosečno najlošije plate imaju zaposleni u uslužnim delatnostima.
Ove nedelje smo istraživali ko stoji iza izgradnje hiljada novih kvadrata na Voždovcu, kako platiti porez na digitalnu imovinu u Srbiji i zašto je Luka Modrič uložio u Swansea, a otkrivamo i koja kompanija se sprema da preuzme gubitašku Lastu. Pisali smo i o srpskoj startap sceni, a zanimalo nas je kakva je tržišna klima, kao i šta koči njihov razvoj.
Vernici iz celog sveta su se u nedelji za nama opraštali od preminulog pape, dok se iščekuje imenovanje njegovog naslednika.
Od Trumpovog povratka u Belu kuću, berza je rizična investicija, pošto se menjaju svetski trgovinski odnosi, ali je tržište hartija od vrednosti bolja opcija.
Dok Amerika pregovara sa Rusijom i Ukrajinom o primirju, raste strah da bi ruski predsednik Vladimir Putin u budućnosti mogao da napadne Evropsku uniju, a blok razmatra zabranu uvoza ruskog gasa. Recesija kuca na vrata, cena zlata na svetskom tržištu dostiže nove rekorde zato što ga mnogi smatraju za sigurnu luku, pa smo pripremili vodič za ulaganje u zlato. Berze u Kini beleže do sada neviđen obim trgovine, zlato kupuju i obični građani, a analitičari upozoravaju da bi ova groznica mogla da potraje.
Bloomberg
Analizirali smo ko se bolje nosi sa pretnjom američkih carina – evropske ili američke berze, dok američki predsednik Donald Trump nastavlja da “ljulja” jedan od najvažnijih berzanskih indeksa na svetu.
U centru pažnje ove nedelje bila je firma Alphabet Inc, matična kompanija Googla, čiji su prihodi od početka godine premašili očekivanja analitičara, dok je paralelno po drugi put za godinu dana pred sudom proglašena krivom za nezakoniti monopol. Šef ChatGPT-a izrazio interesovanje da kupi Googlov pretraživač Chrome.
U rubrici Prestiž istraživali smo da li ima smisla ulagati u švajcarske zlatne satove dok cena plemenitog metala na svetskom tržištu raste, a otkrivamo i 13 novih uzbudljivih satova, kako klimatske promene utiču na proizvodnju vina u Srbiji, kako najbolje iskoristiti LinkedIn da radi za vaš uspeh, a pisali smo i o novom tipu luksuznih vozila, koja nude masažu i aromaterapiju.