Studente koji su biciklima išli do Strazbura, večeras su svečano dočekali brojni građani i njihove kolege na Varadinskom mostu u Novom Sadu. Svečani doček pod nazivom "Ceremonija za heroje" počeo je u 20 časova, a organizovali su ga novosadski studenti u blokadi.
Bicikliste je dočekao crveni tepih kojim su prodefilovali, a oni su prošli i između zastava zemalja kroz koje su vozili, a koje su bile postavljene na mostu. Nakon što su dočekali bicikliste, okupljeni su od Varadinskog mosta krenuli ka Srpskom narodnom pozorištu, gde je organizovan program u okviru ove svečanosti.
Beta/AP Darko Vojinovic
Opširnije

Studenti predali pismo Savetu Evrope i razgovarali sa evroposlanicima
U pismu je opisan razvoj događaja od 1. novembra, kada je u pala nadstrešnica novosadske železničke stanice.
16.04.2025

Pedalama do Strazbura - studenti biciklisti prešli 800 kilometara
Nakon Salcburga, predstoji im putovanje i pauze u Minhenu, Ulmu, Štutgartu, Karlsruheru i, na kraju, dolazak u Strazbur. Putovanje je dugo oko 1.400 kilometara.
10.04.2025

Studenti biciklisti nastavili ka Strazburu - iznet novi, šesti zahtev
Studenti poručuju da će protesti, blokade fakulteta i univerziteta širom Srbije, kao i put ka Strazburu, trajati sve dok se njihovi zahtevi ne razmotre i ne ispune.
08.04.2025

Tura do Strazbura - studenti biciklisti danas pristižu u Beč
Kako navode na društvenim mrežama, odluka o putovanju usledila je povodom dešavanja u državi počevši od 1. novembra 2024, kad je urušena nadstrešnica Železničke stanice Novi Sad.
07.04.2025
U objavi na Instagram stranici studenti u blokadi naveli su da se ceremonija dočeka organizuje kao znak zahvalnosti za "svaki pređen kilometar, za svaki uzdah, za svaki trenutak odricanja jer heroji to i zaslužuju".
Student Ivan Pokornik koji je učestvova u vožnji do Strazbura rekao je za agenciju Beta da je cilj putovanja bio ''probuditi nadu u ljudima i podstaći medije u Evropi da izveštavaju o tome''.
''Putovanje je bilo lep simbol naše studentske borbe i energije koju želimo da prenesemo svetu. Čak i u manjim mestima na Alpima bilo je naših ljudi koji bi izdvojili vreme da nas dočekaju. Napravili bi transparente i izašli bi ispred kuće sa porodicom, mahali i vikali reči podrške dok smo prolazili. A u velikim gradovima to su bili crveni tepisi, hiljade ljudi, hrana, tople reči, a i političke diskusije i širenje naše priče. Mediji u Evropi su nas pratili i izveštavali o nama, davali smo izjave na svakom koraku. Naš cilj je bio upravo to'', objasnio je student.
On je dodao su u tom pogledu uspeli i pre dolaska u Strazbur, ali da je zvanični deo takođe bio ''neočekivano dobro ispraćen i odrađen''.
''Primili su nas najviši dostupni zvaničnici evropskih institucija i pustili nas da pričamo. Mi smo vodili glavnu reč, a oni su slušali. U Savetu Evrope (SE) Bjorn Berge nas je saslušao bez prisustva medija i zakleo se da će se zalagati svim sredstvima za naš cilj. Kako saznajem iz ličnih izvora, pokrenuo je priču o nama nakon što smo otišli sa raznim drugim političarima'', rekao je za Betu.
Beta/AP Darko Vojinovic
Studenti biciklisti koji su 3. aprila krenuli iz Srbije, stigli su 15. aprila u Strazbur, a u tom gradu ih je na trgu dočekao crveni tepih i velik broj građana Francuske i Nemačke, pretežno srpskog porekla. Studenti su biciklima prešli put dug oko 1.400 kilometara da bi evropske institucije, ali i evropsku javnost, kako kažu, upoznali sa razlozima svog protesta koji traje mesecima.
Oni su predali pismo Savetu Evrope, u kom je opisan razvoj događaja od 1. novembra, kada je u padu nadstrešnica novosadske železničke stanice poginulo 16 osoba. Srpski akademci su razgovarali i sa evroposlanicima, Irenom Jovevom, Gordanom Bosancem i Fabienne Keller.
Na tom sastanku je detaljno objašnjeno šta se dogodilo 15. marta na protestu u Beogradu, uz napomenu da je tom prilikom navodno korišćen zvučni top - oružje inače zabranjeno u Srbiji. Evroposlanici su obećali da će u Evropskom parlamentu govoriti o zahtevima studenata.
Podsetimo, studenti u blokadi fakulteta i univerziteta širom Srbije zahtevaju objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih demonstranata i procesuiranje napadača na studente i profesore. Takođe, traže i povećanje državnih budžetskih izdvajanja za visoko obrazovanje. Nedavno su dodali i peti i šesti zahtev - sprovođenje istrage o incidentu tokom protesta 15. marta u Beogradu i razrešenje rukovodstva Urgentnog centra u Beogradu zbog, kako studenti navode, ugrožavanja života pacijenata prilikom posete predsednika Aleksandra Vučića toj ustanovi.