Grupa studenata biciklista Univerziteta u Novom Sadu u blokadi nastavila je put ka Strazburu, nakon što su prošlog četvrtka krenuli iz Srbije u nameri da se obrate Savetu Evrope. Oni su u ponedeljak uveče stigli u Beč, odakle u utorak voze novu, šestu etapu dugu 88 kilometara do mesta Emersdorf na Dunavu. Njihov dolazak planiran je za 16 časova.
Studenti su prethodno u napravili pauzu u Bratislavi, a potom su uveče u Beču svečano dočekani na trgu Maria-Theresien-Platz uz aplauze, vuvuzele i transparente.
Opširnije

Tura do Strazbura - studenti biciklisti danas pristižu u Beč
Kako navode na društvenim mrežama, odluka o putovanju usledila je povodom dešavanja u državi počevši od 1. novembra 2024, kad je urušena nadstrešnica Železničke stanice Novi Sad.
07.04.2025

Studenti imaju i peti zahtev - traže detaljnu istragu o incidentu 15. marta
Studenti u blokadi i brojni građani i na Dan studenata nastavili proteste širom Srbije, dodali i peti zahtev jer traže da se utvrdi šta se dogodilo na protestu 15. marta kada se dogodio zvučni incident
04.04.2025

Ko priča preko telefona, a ko se zadužuje - pet stvari za danas
Donald Trump i Vladimir Putin razgovaraju, Nemci odlučuju da se zadužuju, banke u Adria regionu beleže rast.
19.03.2025

Tenzije ne prestaju - i dalje o posledicama subotnjeg protesta u Beogradu
Tužilaštvo saopštilo da nije bilo upotrebe zvučnog topa na protestu u Beogradu, koji su u subotu organizovali studenti u blokadi
18.03.2025
Njihov put nazvan "Tura do Strazbura" od oko 1.400 kilometara otpočeo je 3. aprila, a planirano je da traje 12 dana. Do sada su pauze napravili u Subotici, Dunaújvárosu, Budimpešti i Győrcu, a u svakom mestu im je priređen doček i obezbeđeno prenoćište. Kako je ranije saopšteno, u planu je da studenti biciklisti u ostatku putovanja prođu kroz Linc, Salcburg, Minhen, Augzburg, Ulm i Štutgart.
Kako mediji prenose, predviđeno je da se u ime studenata u blokadi obrate Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, Komesaru za ljudska prava, Direktoratu za demokratiju i ljudsko dostojanstvo, kao i Komitetu ministara. Takođe, u planu je i da se obrate Evropskom parlamentu, Evropskoj komisiji i Agenciji EU za osnovna prava, pišu mediji.
Studenti u blokadi su u saopštenju naveli da je njihova odluka o bicikliranju do Strazbura doneta nakon što je 1. novembra 2024. na Železničkoj stanici Novi Sad pala nadstrešnica i usmrtila 16 ljudi. "Zgrada iz 1964. renovirana je prošle godine, ali deo koji se srušio nije bio obuhvaćen propisanim građevinskim radovima", dodaju oni. Tragedija je, ističu studenti u blokadi, ogolila sistemske probleme - nedostatak odgovornosti, javnu nebrigu i dugogodišnju praksu korupcije u infrastrukturnim projektima.
"Nakon nesreće, institucije su odgovarale tišinom i formalnim izjavama, dok se izostanak konkretnih poteza pretvorio u simbol urušenog poverenja. Umesto da vidimo odgovorne, suočavamo se s represijom - umesto dijaloga, odgovor je cenzura, zatvaranje i prekomerna upotreba sile", saopštili su student u blokadi. "Zato idemo u Strazbur, ne da tražimo rešenja izvan zemlje, već da prenesemo poruku - da Srbija nije zaboravila 16 izgubljenih života i da neće ćutati."
Šesti studentski zahtev
Studenti u blokadi su u ponedeljak uveče objavili novi, šesti zahtev upućen nadležnim institucijama. Saopštili su tom prilikom da traže utvrđivanje odgovornosti i razrešenje rukovodstva Urgentnog centra Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, zbog ugrožavanja života teško povređenih pacijenata tokom posete predsednika Srbije i novinarskih ekipa 17. marta.
U saopštenju tvrde da su tokom posete prekršene osnovne higijenske i stručne mere, da je narušena privatnost pacijenata i da su u javnost iznete poverljive medicinske informacije. Od nadležnih, kako navode, traže sprovođenje vanrednog inspekcijskog nadzora, kao i pokretanje prekršajnih postupaka protiv odgovornih.
Studenti poručuju da će protesti, blokade fakulteta i univerziteta širom Srbije, kao i put ka Strazburu trajati sve dok se njihovi zahtevi ne razmotre i ne ispune.
Podsetimo, studenti u blokadi su prethodno izneli zahteve kojima od nadležnih institucija traže da reaguju povodom dešavanja u Srbiji, počevši od urušavanja nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu.
Reč je o sledećim zahtevima:
- objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, čija se nadstrešnica obrušila 1. novembra prošle godine i usmrtila 16 osoba;
- odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata i mladih na protestima povodom pada nadstrešnice na toj železničkoj stanici;
- podnošenje krivičnih prijava protiv napadača na studente i profesore i njihovo procesuiranje;
- povećanje izdvajanja iz budžeta Srbije za materijalne troškove državnih visokoškolskih ustanova od 20 odsto.
- pokretanje detaljne istrage u vezi sa incidentom koji se dogodio na protestu u Beogradu 15. marta, odnosno utvrđivanja svih okolnosti i odgovornosti u vezi sa pojavom koja je izazvala strah i paniku 15. marta 2025. godine u 19.11 duž Ulice kralja Milana, tokom mirnog protesta i 15 minuta tišine.