Studenti u blokadi fakulteta i univerziteta u Srbiji danas su, na svoja dosadašnja četiri, dodali peti zahtev kojim traže detaljnu istragu vezanu za incident koji se dogodio na protestu u Beogradu 15. marta.
"Zahtevamo sprovođenje detaljne istrage nadležnih organa radi utvrđivanja svih okolnosti i odgovornosti u vezi sa pojavom koja je izazvala strah i paniku 15. marta 2025. godine u 19.11 duž Ulice kralja Milana, tokom mirnog protesta i 15 minuta tišine u znak sećanja na tragično nastradale u Novom Sadu", navodi se u saopštenju.
Prema njihovim rečima, tokom mirnog protesta i odavanja pošte nastradalima u Novom Sadu, "došlo je do pojave nepoznatog porekla, koja je izazvala strah i paniku među građanima".
Opširnije

Studenti i građani protestuju ispred zgrade Informera
Nekoliko hiljada studenata i građana okupilo se na poziv studenta Fakulteta političkih nauka, zbog, kako su naveli, "kontinuiranih napada, targetiranja i laži na istoimenoj televiziji i u novinama".
29.03.2025

Građani, inženjeri i studenti na protestu za Generalštab
Okupljeni duvaju u pištaljke i trube i nose zastave Srbije i fakulteta s kojih dolaze
24.03.2025

Studenti na tri sata blokirali Brankov most u znak podrške nastavnicima
Skup je trajao od 15 do 18 sati, a završen je odavanjem pošte poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu.
26.03.2025

Studenti napadnuti u Čačku, građani izašli na ulice
Nekoliko studenata pretučeno i potvrđeno u Čačku u noći između subote i nedelje
23.03.2025
Studenti su od nadležnih organa zatražili detaljnu istragu, koja uključuje identifikaciju primenjene tehnologije i lokaciju sa koje je izazvana neidentifikovana pojava, utvrđivanje pravnog osnova i svrhe primene neidentifikovane tehnologije, kao i utvrđivanje osnovanosti i opravdanosti njene primene 15. marta.
Oni traže i identifikaciju nalogodavaca i izvršilaca koji su preduzeli radnju koja je dovela do neidentifikovane pojave i pokretanje odgovarajućeg postupka u skladu sa zakonom, bez odlaganja, kao i način na koji će Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) i drugi nadležni organi ubuduće sprečiti neosnovanu i neopravdanu primenu neidentifikovane tehnologije kao sredstva prinude tokom mirnih okupljanja građana.
Studenti: "Čin zastrašivanja građana"
"Ovaj zahtev proizlazi iz potrebe za zaštitom prava građana na mirno okupljanje, koje je jasno definisano Ustavom Republike Srbije i Zakonom o javnom okupljanju. Prava na slobodu okupljanja i izražavanja mišljenja predstavljaju jedne od osnovnih stubova demokratskog društva. Evidentno je da je ovo čin zastrašivanja građana i narušavanje osnovnih ljudskih prava", navedeno je u saopštenju, koje prenosi Beta.
Kako su dodali, prema Zakonu o javnom tužilaštvu, od nosilaca javnotužilačke funkcije očekuje se da stručno, savesno, nepristrasno, pravično i bez nepotrebnog odlaganja obavljaju tu funkciju, kao i da se poštuje samostalnost u radu javnog tužilaštva, dok se, prema Zakonu o policiji, od pripadnika MUP očekuje da se ponašaju profesionalno, da delaju nepristrasno i depolitizovano, kao i da poštuju zakonske propise.
"Utvrđivanje činjenica i konkretne odgovornosti za primenu neidentifikovane tehnologije koja je upotrebljena kao sredstvo prinude tokom mirnog odavanja pošte nastradalima u Novom Sadu predstavlja ključni korak ka osiguranju zaštite ljudskih prava i sprečavanju sličnih pojava u budućnosti", navodi se u saopštenju studenata u blokadi.
Podsetimo, dok su građani u Beogradu odavali petnaestominutnu poštu nastradalima u Novom Sadu, dogodio se incident. Mnogi su tvrdili da su građani bili izloženi pojavi čiji efekti odgovaraju dejstvu sredstva za emitovanje zvučnih talasa, oružju koje je u Srbiji zabranjeno. Vlast je demantovala da je upotrebila zvučni top i slične tehnologije.
Dan studenata obeležen u petak protesnom šetnjom
Studenti u blokadi Univerziteta u Beogradu i građani koji ih podržavaju okupili su se u petak ispred Pravnog fakulteta odakle su krenuli u šetnju do Instituta za patologiju. Oni su ispred Instituta minutom ćutanja odali poštu Žarku Marinoviću, studentu prava poginulom 4. aprila 1936. na demonstracijama protiv uvođenja univerzitetske policije i narušavanja autonomije univerziteta.
Okupljeni nisu pravili buku jer se u neposrednoj blizini zgrade Instituta, kod koje je Marinović ubijen, nalazi Univerzitetsko-klinički centar Srbije, prenosi Beta.
Studenti su pitali da li je, da bi institucije u Srbiji počele da rade svoj posao, potrebno da neko završi kao student prava Žarko Marinović.
"Nakon sve učestalijih napada, među kojima su poslednji u Čačku i Novom sadu, pitamo se da li je potrebno da neko završi kao Žarko Marinović, da bi institucije krenule da rade svoj posao, da bi nasilnici i podstrekivači odgovarali", rekao je student u govoru sa terase Pravnog fakulteta u Beogradu.
Današnji 4. april, prema njegovim rečima, treba da bude podsećanje, ali i opomena.
"Studenti su snaga društva i koliko god da nas ućutkuju, naša reč će se čuti", poručio je student.
Beta/Miloš Miškov
Kako su najavili studenti, kod Pravnog fakulteta održani su govori, a pre toga je nastupao i "Blokadni hor" Fakulteta muzičke umetnosti. Takođe, okupljeni su odali poštu poginulima u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra 2024. i u požaru u diskoteci u Kočanima, u Severnoj Makedoniji.
Protestanti će, posle skupa kod Pravnog fakulteta, nakon 17 sati položiti vence na Novom groblju u Ruzveltovoj ulici što će biti i kraj protesta.
Biciklisti izašli iz Srbije
Studenti koji su juče iz Novog Sada biciklima krenuli u Strazbur, kako bi skrenuli pažnju međunarodne javnosti na dešavanja u Srbiji, ušli su u petak u toku dana u Mađarsku, navode mediji. Nešto više od 80 studenata biciklista u blokadi novosadskog Univerziteta u četvrtak uveče su stigli u Suboticu, gde su ih aplauzom, uz muziku i pištaljke dočekale kolege i građani.
Beta/Dragan Gojić
Studenti biciklima idu do Strazbura preko Subotice, Budimpešte, Bratislave, Beča, Linca, Salcburga, Minhena, Augsburga, Ulma i Štutgarda, a dolazak u Strazbur očekuje se 17. aprila.
Protesti studenata i građana nastavljeni su u petak širom Srbije, u Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu i drugim mestima. U Nišu su Dan studenata obeležili postavljanjem izložbe povodom 100 dana blokade na fakultetima i uručenjem medalja kolegama koje su pešačile od Manastira Manasija do Beograda uoči protesta u glavnom gradu 15. marta, prenosi Beta.
Podsetimo, zahtevi studenata u blokadi su:
- objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu čija se nadstrešnica obrušila 1. novembra prošle godine i usmrtila 16 osoba;
- odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata i mladih na protestima povodom pada nadstrešnice na toj železničkoj stanici;
- podnošenje krivičnih prijava protiv napadača na studente i profesore i njihovo procesuiranje;
- povećanje izdvajanja iz budžeta Srbije za materijalne troškove državnih visokoškolskih ustanova od 20 odsto.
Mada su predstavnici državnog vrha u više navrata rekli da su svi zahtevi studenata ispunjeni, protestanti tvrde da nisu i nastavljaju sa aktivnostima poput protestnih šetnji, skupova i pozivanja na generalni štrajk.