Nekoliko hiljada studenata i građana okupilo se na protestu ispred medija "Informer" u ulici Peka Dapčevića u Beogradu, na koji su pozvali studenti Fakulteta političkih nauka, zbog neprofesionalnog izveštavanja ovog medija.
Okupljeni na protestu pod nazivome ""Dezinformer" sve vreme prave buku i povremeno skandiraju "Ko ne skače taj je ćaci", a čuju se i poruke protiv vlasnika Informera Dragana J. Vučićevića, prenosi Beta.
Studenti i građani nose zastave Srbije i grada Beograda kao i transparente kojim se poziva na ispunjenje studentskih zahteva, a osuđuje rad Informera. Skup kao i dosada obezbeđuju brojni studenti redari, ali i više desetina bajkera i veterana, a prisutno je i policija. Više zgrada, među kojima je i ona u kojoj je sedište Informer, okruženo je visokom žičanom ogradom.
Opširnije

Studenti na tri sata blokirali Brankov most u znak podrške nastavnicima
Skup je trajao od 15 do 18 sati, a završen je odavanjem pošte poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu.
26.03.2025

Građani, inženjeri i studenti na protestu za Generalštab
Okupljeni duvaju u pištaljke i trube i nose zastave Srbije i fakulteta s kojih dolaze
24.03.2025

Novi protest nastavnika, a i fakultetskim profesorima sledi rez plata
Prosvetni radnici u ponedeljak su se ponovo okupili ispred Ministarstva prosvete pod protestnom parolom "Zdravo i bezbedno obrazovanje", dok deo zaposlenih nastavlja da insistira na obustavi nastave.
24.03.2025

Studenti napadnuti u Čačku, građani izašli na ulice
Nekoliko studenata pretučeno i potvrđeno u Čačku u noći između subote i nedelje
23.03.2025
Istovremeno u kompleksu gde je zgrada Informera, više stotina metara udaljena od ulaza gde su demonstranti, izašlo je tridesetak zaposlenih u tom mediju.
Beta/Nevena Zarić
Studenti priredili i performans
Studenti su priredili i performans pod nazivom "Čišćenje i ribanje medijskog prostora". Oni su u improvizovanim zaštitnim odelima i sa sredstvima za čišćenje ribali prostor oko te zgrade.
Na protest koji je kako će kako je najavljeno trajati do 20 časova donet je i Kodeks novinara Srbije, a studenti koji su se obratili sa improvizovane bine su poručili da ga Informer svakodnevno krši i širi dezinformacije i kreira laži.
Beta/AP Photo/Darko Vojinović
"Direktno je u službi vlasti da diskredituje sve koji misle drugačije - to je politički pamflet", rekla je jedna studentkinja.
Studenti Fakulteta političkih nauka (FPN) u blokadi ranije su pozvali na miran protest ispred prostorija Informera, zbog, kako su napisali u objavi, "kontinuiranih napada, targetiranja i laži na istoimenoj televiziji i u novinama".
Naglasili su da pozivaju građane na miran i dostojanstven protest, jer, kako su ukazali, nasilje nije u skladu sa vrednostima za koje se zalažu.
"Dragane, samo mali podsetnik – ne dolazimo da blokiramo, dolazimo da se družimo", poručili su vlasniku Informera Draganu J. Vučićeviću.
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija izrazilo je danas zabrinutost zbog protesta ispred sedišta redakcije Informera u Beogradu, uz ocenu da se na taj način vrši pritisak na sredstva javnog informisanja, a novinarima onemogućava kretanje, čime se sprečavaju da neometano obavljaju svoje redovne profesionalne aktivnosti.
"Ministarstvo ukazuje i na to da je ovo još jedan u nizu sličnih događaja koji su se dogodili u prethodnom periodu te naglašava to da se na taj način vrši neposredan pritisak na slobodu medija i ometa rad medijskih poslenika, što je zabranjeno Zakonom o javnom informisanju i medijima", dodaje se u saopštenju.
Oni su pozvali sve aktere u javnom životu da ne ugrožavaju slobodu kretanja i pravo na neometan rad zaposlenih u medijskim kućama, kao i da svoje stavove sučele u inkluzivnom i transparentnom dijalogu, a ne na ulici.
Predsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu Miloš Vučević osudio je danas protest koji se održava ispred beogradskog sedišta redakcije Informer, i pozvao sva strukovne udruženja da reaguju i "spreče ovakve napade na medije i gušenje istine".
"Nažalost, neko sebi daje za pravo da selektuje novinare i medije i da ih fizički ugrožava i ne dozvoljava im da rade, samo zato što im se ne dopada istina koju oni prenose", napisao je Vučević na društvenoj mreži Iks (X).
Nezadovoljni i izveštavanjem RTS-a
Ovo nije prvi put da studenti u blokadi protestuju ispred nekog medija. Oni su zajedno sa građanima tokom prethodnih meseci održali i nekoliko protesta ispred zgrade Radio-televizije Srbije u Beogradu, na kojima su izrazili nezadovoljstvo radom Javnog servisa i izveštavanjem tokom studentskih blokada. Poslednji put su početkom marta blokirali RTS na 22 sata zbog izjave novinarke te televizije koja ih je nazvala ruljom tokom gostovanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a u petak uveče su protestovali i ispred dnevnog lista Politika.
Podsetimo, zahtevi studenata u blokadi su:
-
objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu čija se nadstrešnica obrušila 1. novembra prošle godine i usmrtila 15 osoba;
-
odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata i mladih na protestima povodom pada nadstrešnice na toj železničkoj stanici;
-
podnošenje krivičnih prijava protiv napadača na studente i profesore i njihovo procesuiranje;
-
povećanje izdvajanja iz budžeta Srbije za materijalne troškove državnih visokoškolskih ustanova od 20 odsto.
Mada su predstavnici državnog vrha u više navrata rekli da su svi zahtevi studenata ispunjeni, protestanti tvrde da nisu i nastavljaju sa aktivnostima poput protestnih šetnji, skupova i pozivanja na generalni štrajk.