Međunarodni monetarni fond (MMF) značajno je snizio svoje prognoze globalnog rasta za ovu i narednu godinu, upozorivši da bi pokazatelji mogli dodatno da pogoršaju zbog carina koje uvodi predsednik SAD Donald Trump, a koje izazivaju globalni trgovinski rat. MMF je smanjio projekcije privrednog rasta i za Srbiju u 2025. godini sa 4,2 odsto na 3,5 odsto.
Ovakve globalne prognoze u skladu su sa sličnim upozorenjima nekoliko banaka sa Wall Streeta u proteklim nedeljama, pri čemu su JPMorgan Chase & Co. i Goldman Sachs Group Inc. saopštili da je verovatnoća recesije u SAD naglo porasla, prenosi Bloomberg.
MMF je smanjio svoju projekciju rasta globalne proizvodnje za ovu godinu na 2,8 odsto u ažuriranom pregledu svetske ekonomije objavljenom u utorak. To je manje u odnosu na januarsku prognozu od 3,3 odsto i predstavljalo bi najsporiji rast bruto domaćeg proizvoda još od pandemije kovida 2020. godine. Takođe bi to bila druga najgora brojka od 2009. Fond je smanjio i procenu za narednu godinu na tri odsto, što je pad od 0,3 procentna poena.
Opširnije

Šta nam poručuje MMF - pažljivo s trošenjem novca, energetski sektor najranjiviji
Šta pokazuje najnoviji Izveštaj MMF-a o četvrtoj i poslednjoj reviziji stendbaj aranžmana sa Srbijom i usvajanje novog trogodišnjeg Instrumenta koordinacije politike (PCI)
13.12.2024

MMF potvrdio novi aranžman za Srbiju
MMF je saopštio da je Srbija sprovela ambiciozne reforme, što je doprinelo postizanju snažnih makroekonomskih rezultata i dobijanju investicionog kreditnog rejtinga u oktobru ove godine.
10.12.2024

MMF: Srbija će u Adria regionu imati najveći rast BDP-a, ali i inflacije
MMF je povećao prognozu rasta srpskog BDP-a, pa za tekuću godinu predviđaju da će domaća privreda porasti za 3,9 odsto.
22.10.2024

Niko neće u poreznike - misija MMF priskače u pomoć
MMF otišao, koje zadatke nam je zadao?
21.10.2024

MMF o Srbiji: Rezultati impresivni, rešavanje izazova u Poreskoj prioritet
Makroekonomski rezultati u Srbiji i dalje su snažni, ocenio je Međunarodni monetarni fond (MMF).
16.10.2024
"MMF je smanjio prognozu našeg privrednog rasta, što je posledica nasilja i blokada koje se dešavaju već mesecima unazad", rekao je ministar finansija Siniša Mali. Kako je dodao, dok javna potrošnja beleži rast, usporavaju investicije i spoljnotrgovinska razmena. On je naveo da je to "posledica kombinacije unutrašnjih faktora i pojačanih globalnih tenzija, rastuće neizvesnosti i izraženijih protekcionističkih mera na međunarodnom tržištu", navodi se u saopštenju Ministarstva finansija.
U padu je i industrijska proizvodnja, a uzroci su kako slabija potražnja, tako i nedovoljna investiciona dinamika. "Sa proizvodne strane, sporiji rast privatne potrošnje se ogleda u nižim stopama rasta usluga i neto poreza, dok je usporena investiciona aktivnost povezana i sa percepcijom investitora o domaćim dešavanjima u prethodnih nekoliko meseci", rekao je ministar finansija.
I Ministarstvo finansija smanjilo pojekciju za prvi kvartal
Ministarstvo finansija Srbije smanjilo je projekciju privrednog rasta za prvi kvartal na tri odsto, sa četiri, koliko je prvobitno planirano. "Na osnovu raspoloživih podataka za januar i februar, privredna kretanja ukazuju na usporavanje rasta u odnosu na planiranu dinamiku. Slabiji rezultat pre svega je posledica pada industrijske proizvodnje od 0,7 odsto, kao i usporenog rasta realnog prometa na malo od 1,1 odsto", naveli su u saopštenju.
Nepovoljna privredna kretanja u prerađivačkoj industriji i izvozu dublje i trajnije prirode mogli bi da dovedu i do drugih posledica u sektoru usluga do kraja godine.
Narodna banka Srbije (NBS) nedavno je potvrdila svoju prognozu privrednog rasta od 4,5 odsto, uprkos usporavanju u prilivu stranih direktnih investicija, koje su bile rekordne u 2024. godini. Guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković je za Bloomberg Adria prethodno izjavila da su politička i finansijska stabilnost međusobno uslovljene, te da bez jedne nema ni druge. "Izazov jeste sačuvati u ovim komplikovanim vremenima političku stabilnost. Međunarodne geopolitičke tenzije su izazov za privredni rast. Za prvo tromesečje smo već redukovali projekciju rasta sa 3,5 na 3,3 odsto, ti rizici se već u jednom delu materijalizuju."
Ministarstvo finansija smanjilo je projekciju privrednog rasta za prvi kvartal sa četiri na tri odsto/Bloomberg
Šta kaže poslednji izveštaj MMF-a o stendbaj aranžmanu sa Srbijom
Deficit budžeta ne veći od tri odsto BDP-a, javni dug ispod 45 odsto BDP-a, ali i nastavak reformi u državnim preduzećima, posebno u sektoru energetike, kao i poštovanje pravila kod rasta penzija i plata u javnom sektoru, bile su preporuke MMF-a Srbiji tokom poslednje revizije stendbaj aranžmana sa Srbijom krajem 2024. godine.
MMF u je svom izveštaju tada naglasio da je neophodno unapređenje upravljanja javnim finansijama i javnim investicijama, kao i fiskalnim rizicima, uz fiskalnu transparentnost, kako bi se obezbedila sredstva za "ambiciozne planove vlasti u vezi s javnim investicijama", što se najviše odnosi na plan "Skok u budućnost – Srbija Expo 2027".
U SAD povećanje cena i smanjenje proizvodnje
Za Sjedinjene Američke Države, trgovinski rat će izazvati šok u snabdevanju koji će povećati cene i negativno uticati na produktivnost, naveo je MMF. Za trgovinske partnere, više carine će predstavljati šok u potražnji, što će uticati na smanjenje proizvodnje i pritisnuti cene.
Efektivne carinske stope u SAD skočile su na nivoe koji nisu viđeni više od jednog veka, saopštio je MMF.
"Ulazimo u novu eru", izjavio je glavni ekonomista MMF-a Pierre-Olivier Gourinchas na brifingu s novinarima. "Globalni ekonomski sistem koji je funkcionisao poslednjih 80 godina sada se resetuje."
Kako piše Bloomberg, američke akcije, dolar i dugoročne državne obveznice pokazuju veliku nestabilnost usled Trumpovih poteza — tržišta su pala u ponedeljak nakon što je pojačao pritisak na Federalne rezerve da drastično smanje kamatne stope, dodatno pojačavajući zabrinutost oko nezavisnosti centralne banke i pravca u kojem ide najveća svetska ekonomija. Indeks S&P 500 je izgubio oko 12 odsto vrednosti od kraja 2024. godine.
Bloomberg
Sjedinjene Američke Države i Kina su među zemljama kojima je MMF najviše snizio prognoze.
Za SAD se predviđa rast od 1,8 procenata ove godine i 1,7 odsto u 2026, što predstavlja smanjenje od 0,9 odnosno 0,4 procentna poena. MMF je takođe povećao svoju prognozu inflacije u SAD za 2025. godinu za približno jedan procentni poen, na tri odsto.
Za Kinu se predviđa rast od četiri procenta ove i naredne godine, što je pad od 0,6 odnosno 0,5 procentnih poena.
Bolje prognoze ako se tenzije smire
Prognoze za globalni rast bi se odmah poboljšale ako bi se trgovinske tenzije smirile i ako bi se rešile dugogodišnje primedbe na netarifne barijere i mere koje narušavaju fer trgovinu od strane pojedinih zemalja, naveo je MMF.
Ipak, fond upozorava da je u kratkoročnom periodu veći rizik od dalje eskalacije, što bi dodatno negativno uticalo na rast. MMF je snizio svoju prognozu rasta globalne trgovine za ovu godinu za 1,5 procentnih poena, a za narednu godinu predviđa samo blagi oporavak.
"Rizici za globalnu ekonomiju su porasli i sada su jasno usmereni ka negativnoj strani", izjavio je Gourinchas, prenosi Bloomberg.
MMF je upozorio da je zbog neizvesnosti u vezi sa trgovinskom politikom moguće više različitih scenarija. Fond je naveo da je bio primoran da odbaci gotovo završene projekcije koje su bile pripremljene pre 2. aprila, kada je Donald Trump najavio sveobuhvatne carine na ceo svet, te da je morao da skrati ciklus izrade prognoza, koji obično traje više od dva meseca, na samo deset dana.
Bloomberg
U objašnjenju kako je sastavio nove prognoze usred aktuelnih trgovinskih previranja, MMF je naveo da je koristio referentnu prognozu, ili centralni scenario, zasnovan na informacijama dostupnim do 4. aprila, umesto standardne osnovne prognoze.
Analiza koju su prošle nedelje sproveli Alex Isakov i Adriana Dupita iz Bloomberg Economics pokazala je da MMF, na osnovu prethodnih pregleda svojih prognoza, ima tendenciju da potceni dubinu ekonomskih padova.
"Projekcije MMF-a uglavnom imaju optimističan ton tokom potencijalno destabilizujućih kriza," napisali su oni. "Bez obzira koliko MMF u početku snizi prognoze rasta, istorija sugeriše da će konačni udarac biti teži."
- u saradnji sa Enda Curran, Zoe Schneeweiss i James Mayger.