Devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) od početka 2025. godine kreću se silaznom putanjom pa su u odnosu na 29,29 milijardi evra krajem decembra 2024. sada spale na oko 28,53 milijarde, što je smanjenje za oko 760 miliona evra. Prema podacima NBS, bruto devizne rezerve su krajem marta iznosile 28.527,4 miliona evra i samo u odnosu na prethodni mesec smanjene su za 265,7 miliona evra.
Bloomberg Adria je istražila šta su uzroci pada deviznih rezervi, na koji način je slabljenje dolara imalo na to uticaj, ali i u kojoj meri se aktuelna društveno-politička dešavanja u Srbiji reflektuju na rezerve centralne banke.
Opširnije

NBS još ne spušta troškove zaduživanja, novi rez možda u junu
Narodna banka Srbije zadržala je referentnu kamatnu stopu na 5,75 odsto - sedmi put zaredom, kako su analitičari i očekivali.
10.04.2025

Pod budnim okom NBS - stroža kontrola i veće kazne za menjačnice
NBS je kao kontrolnom organu omogućeno izricanje šireg spektra mera prema ovlašćenim menjačima koji ne postupaju u skladu sa propisima.
07.04.2025

Svi hoće zlato - rezerve Srbije dostigle skoro 50 tona
Zlatne rezerve Srbije su početkom marta iznosile rekordnih 48,8 tona, a njihova vrednost je tada bila oko 4,3 milijarde evra
03.04.2025

Protesti i svetske trzavice nagrizaju rast srpskog BDP-a
Rastuća svetska nestabilnost, protesti koji se mesecima održavaju u Srbiji i potencijalne sankcije NIS-u nametnuli su pitanje kako sniziti inflaciju i kamatne stope i održati očekivani rast domaće privrede.
27.03.2025
NBS je polovinom aprila u saopštenju o iznosu deviznih rezervi u martu navela po kom osnovu je došlo do odliva, a po kom do priliva rezervi u tom mesecu. Odlivi su realizovani po osnovu intervencija NBS na domaćem deviznom tržištu u neto iznosu od 210 miliona evra, kao i po osnovu neto razduženja države na ime deviznih kredita i drugih deviznih obaveza u ukupnom iznosu od 208,5 miliona evra. Prilivi su u istom mesecu bili manji od odliva, pa se po osnovu izdvajanja devizne obavezne rezerve banaka slilo 88,7 miliona evra, a po osnovu upravljanja deviznim rezervama, donacija i drugog 92,8 miliona evra.
"Negativan neto efekat tržišnih faktora u iznosu od 28,7 miliona evra posledica je kretanja na međunarodnim tržištima – slabljenja dolara u odnosu na evro za oko 4,1 odsto, dok je u suprotnom smeru delovalo povećanje cene zlata za oko 9,9 odsto na međunarodnom tržištu", istakli su u Narodnoj banci.
GOLDS:COM
GOLD SPOT $/OZ
3.324,64 USD
-55,993 -1,66%
cena na otvaranju
3.380,63
prethodna cena na zatvaranju
3.380,633
ovogodišnja zarada
26,830253381596%
dnevni raspon
3.291,93 - 3.386,64
raspon u 52 nedelje
2.277,35 - 3.500,10
Zanimljivo je da je Narodna banka od početka 2025. godine, odnosno za prva tri meseca, na međubankarskom deviznom tržištu neto prodala 955 miliona evra zbog, kako su naveli, "održavanja relativne stabilnosti kursa dinara prema evru".
NBS je u martu 2025. godine neto prodala 210 miliona evra. "U martu je vrednost dinara u odnosu na evro gotovo nepromenjena, dok je posmatrano od početka godine zabeleženo nominalno slabljenje dinara prema evru za 0,2 odsto."
Na pitanje šta su ključni razlozi smanjenja deviznih rezervi Srbije na kraju marta u NBS su za Bloomberg Adriju odgovorili:
"Glavni uzroci smanjenja deviznih rezervi NBS od početka godine su intervencije na domaćem deviznom tržištu radi očuvanja stabilnosti kursa dinara prema evru, kao i izmirenje obaveza države prema inokreditorima i drugim osnovama."
Cena zlata neutralisala pad dolara
Kada je reč o slabljenju dolara prema drugim valutama, odnosno rastu vrednosti evra prema dolaru na međunarodnom tržištu, u NBS ističu da to jeste uticalo negativno na tržišnu vrednost dela deviznih rezervi uloženih u dolarsku aktivu i zlato izraženu u evrima.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,1399 USD
-0,00220 -0,19%
cena na otvaranju
1,1421
prethodna cena na zatvaranju
1,1421
ovogodišnja zarada
10,1024%
dnevni raspon
1,13 - 1,14
raspon u 52 nedelje
1,01 - 1,16
"Ali efekat po tom osnovu je više nego neutralisan rastom tržišne vrednosti zlata izražene u dolarima, kao i rastom tržišne vrednosti hartija od vrednosti u portfoliju NBS zahvaljujući diversifikaciji deviznih rezervi NBS", objasnili su u NBS.
Inače, kako navode, valutna struktura deviznih rezervi NBS u najvećoj meri odražava valutnu strukturu spoljnog duga Srbije. Tako je valutna struktura deviznih rezervi NBS, bez zlata, takva da je oko 69 odsto u evrima, oko 27 odsto je u američkim dolarima, oko 1,5 odsto u britanskim funtama i kanadskim dolarima, dok je ostatak u ostalim valutama, kao i u specijalnim pravima vučenja.
Zašto je NBS prodala 955 miliona evra
NBS je za prva tri meseca ove godine na međubankarskom deviznom tržištu neto prodala ukupno 955 miliona evra. Od toga u januaru 420 miliona evra, u februaru 325 miliona evra, dok je u martu prodala 210 miliona evra.
U centralnoj banci objašnjavaju da je osnovni uzrok pojačane tražnje za devizama na domaćem deviznom tržištu tokom prva tri meseca ove godine bila sezonski pojačana tražnja za devizama domaćih kompanija iz energetskog sektora, koja je bila viša nego u prvom tromesečju 2024. godine.
"Istovremeno, u odnosu na isti period prošle godine, manja je ponuda deviza po osnovu stranih direktnih investicija (SDI). To su osnovni uzroci neto prodaje deviza Narodne banke Srbije u prvom kvartalu ove godine, za razliku od prvog kvartala prošle godine kada je NBS bila neto kupac deviza."
Usled takvih kretanja cilj NBS bio je, kako kažu, "očuvanje relativne stabilnosti kursa dinara prema evru".
"Narodna banka Srbije je nedostajući iznos deviza na domaćem deviznom tržištu obezbedila korišćenjem deviznih rezervi koje su u prethodnim godinama snažno kumulirane i čija je svrha, između ostalog, da se koriste u ovakvim situacijama."
NBS uverava da je postojeći nivo deviznih rezervi više nego dovoljan garant sigurnosti i otpornosti na sve eventualne šokove iz međunarodnog okruženja.
Depositphotos
"Narodna banka Srbije više od decenije uspešno održava relativnu stabilnost kursa dinara prema evru, imajući u vidu njen značaj za očuvanje cenovne, finansijske i sveukupne makroekonomske stabilnosti."
Dalje kretanje deviznih rezervi, dodaju u NBS, u značajnoj meri će zavisiti od kretanja na domaćem deviznom tržištu, kao i priliva i odliva deviza po osnovu aktivnosti države.
"Iako su kretanja na deviznom tržištu pod uticajem različitih faktora iz domaćeg i međunarodnog okruženja koje nije moguće sa sigurnošću predvideti, NBS će ostati posvećena očuvanju relativne stabilnosti kursa dinara prema evru i po potrebi reagovati bilo na strani kupovine bilo na strani prodaje deviza, kako bi se postignuta relativna stabilnost deviznog kursa očuvala i u budućnosti."
NBS: Dovoljno rezervi za stabilnost dinara
Oni navode da su od 2018. do kraja 2024. devizne rezerve povećane za više od 19 milijardi evra, a da to "govori u prilog tome da NBS ima sasvim dovoljan nivo rezervi da održi stabilnost dinara prema evru, bez obzira na jačinu ili karakter deprecijacijskih pritisaka".
Ipak, NBS očekuje da u narednom periodu, uobičajeni prilivi po osnovu stranih direktnih investicija, izvoza, po osnovu stranih turista i doznaka budu snažan faktor na strani ponude deviza.
"To će obezbediti kontinuitet tržišno izgrađene stabilnosti i smanjiti potrebu za upotrebom deviznih rezervi ili čak obezbediti njihov rast.
Pored toga, na kretanje deviznih rezervi uticaće i kretanja na međunarodnom tržištu i to "prevashodno kretanja evra i dolara, nivoi kamatnih stopa i prinosa kada je reč o finansijskim instrumentima u portfoliju NBS, te cena zlata".