Rad menjačnica u Srbiji je od marta ove godine pod mnogo oštrijom kontrolom Narodne banke Srbije (NBS). To je omogućeno Zakonom o izmenama i dopunama zakona o deviznom poslovanju koji je Skupština Srbije usvojila početkom marta, a koji povlači strože kontrole i oštrije kaznene mere.
U centralnoj banci objašnjavaju da je izmenama ovog zakona NBS kao kontrolnom organu omogućeno izricanje šireg spektra mera prema ovlašćenim menjačima koji ne postupaju u skladu sa propisima.
"Ove mere će, u zavisnosti od težine povrede propisa, delovati korektivno na ponašanje ovlašćenih menjača. Ipak, u određenim slučajevima biće sankcionisano nezakonito postupanje ovlašćenih menjača, i to privremenim oduzimanjem ovlašćenja za obavljanje menjačkih poslova do 30 dana, a za teže povrede propisa i trajnim gubitkom ovog ovlašćenja", kažu u NBS za Bloomberg Adriju.
Opširnije

Svi hoće zlato - rezerve Srbije dostigle skoro 50 tona
Zlatne rezerve Srbije su početkom marta iznosile rekordnih 48,8 tona, a njihova vrednost je tada bila oko 4,3 milijarde evra
03.04.2025

Da li su kamate na bankarske pozajmice u Srbiji najviše u regionu
Šta je pokazala analiza Bloomberg Adrije o poređenju kamatnih stopa kredita u zemljama regiona
01.04.2025

Protesti i svetske trzavice nagrizaju rast srpskog BDP-a
Rastuća svetska nestabilnost, protesti koji se mesecima održavaju u Srbiji i potencijalne sankcije NIS-u nametnuli su pitanje kako sniziti inflaciju i kamatne stope i održati očekivani rast domaće privrede.
27.03.2025

NBS pauzirala šesti put uzastopno
Centralna banka je ponovo zadržala referentnu kamatnu stopu na dosadašnjem nivou od 5,75 odsto.
13.03.2025
Takođe, dodaju, Narodna banka će imati mogućnost i da izricanjem novčanih kazni, kao administrativnih sankcija u postupku kontrole ovlašćenog menjača, utiče na ovlašćene menjače da usklade svoje poslovanje sa važećim propisima.
Pre novog zakona samo prekršajna prijava
Oni objašnjavaju da je izmenama Zakona o deviznom poslovanju bilo neophodno unaprediti kontrolne mehanizme kojima će se direktno uticati na pravovremeno otklanjanje nepravilnosti u radu ovlašćenih menjača i doprineti daljem jačanju finansijske discipline na menjačkom tržištu Srbije.
"Izmenama ovog zakona detaljnije se uređuju samo ovlašćenja NBS u sprovođenju postupka kontrole menjačkog poslovanja ovlašćenih menjača, ali ne i sam postupak obavljanja menjačkih poslova. S tim u vezi, izmene Zakona o deviznom poslovanju neće uticati na ovlašćene menjače koji obavljaju menjačke poslove u skladu sa navedenim propisima, kao i propisima kojima se uređuje sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma, dok će se protiv ovlašćenih menjača za koje se u postupku kontrole utvrdi da postupaju suprotno ovim propisima, izricati određene mere, u zavisnosti od konkretnih okolnosti pod kojima je učinjena povreda propisa."
Depositphotos
Tako je jedna od najvažnijih novina, kako ističu u NBS, mogućnost izricanja određenih mera ovlašćenim menjačima u postupku kontrole poslovanja - pismena opomena i nalog za usklađivanje poslovanja sa propisima. Istovremeno je proširen broj slučajeva kada se može izreći mera privremeno oduzimanje ovlašćenja za obavljanje menjačkih poslova, u periodu do 30 radnih dana, kao i trajno oduzeto ovlašćenje za obavljanje menjačkih poslova, ali i novčanih kazni kao administrativnih sankcija u postupku kontrole menjačkog poslovanja. "Prethodno, NBS je mogla samo da podnese prekršajnu prijavu protiv ovlašćenog menjača, ali ne i da sama, na osnovu ocene relevantnih okolnosti, neposredno utiče na postupanje ovlašćenog menjača."
Oni objašnjavaju da ovakvo postupanje neće dovesti do dvostrukog kažnjavanja za isto nepravilno postupanje ovlašćenih menjača jer će se "prekršajni postupak voditi samo u slučajevima kada ovlašćeni menjači u obavljanju menjačkih poslova ostvare, odnosno upotrebe efektivni strani novac, dinare, devize i čekove na način koji nije u skladu s propisima".
Na taj način, dodaju, sudovi će se u postupku kažnjavanja ovlašćenih menjača fokusirati na prekršaje koji podrazumevaju nezakonito korišćenje, odnosno sticanje novčanih sredstava, dok će za ostale nepravilnosti u radu menjača NBS izricati administrativne sankcije koje će odgovarati težini učinjenih nepravilnosti utvrđenih u toku kontrole.
NBS: Bolja razmena informacija
Iako u NBS navode da obavezno vođenje registra ovlašćenih menjača nije novina jer je "NBS i do sada vodila registar ovlašćenih menjača, a koji je objavljivan na internet stranici NBS", istakli su da su izmene ovog zakona neophodne i zbog uspostavljanja mehanizama razmene informacija i zajedničkog delovanja svih nadležnih organa u cilju zaštite od rizika nezakonitih radnji u oblasti finansijskog poslovanja.
Konsultant i bivši generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Vladimir Vasić kaže za Bloomberg Adriju da pooštrenom regulativom NBS želi da taj menjački posao dovede u red, odnosno da se svaka transakcija elektronski identifikuje i u centralizovanom sistemu gde se mogu analizirati svi podaci.
"To se na neki način odnosi na bolje praćenje tokova novca, što ima veze i sa monetarnim agregatima i količinom novca u opticaju", ističe Vasić.
Kazne do tri miliona dinara, ponekad i veće
Kada se radi o konkretnim kaznama, u slučaju da menjačnice ne isprave nedostatke, mogu biti izložene novčanim kaznama od 100.000 dinara do tri miliona dinara za pravna lica, odnosno od 50.000 do dva miliona dinara za preduzetnike. Kazne mogu biti i veće ako je 10 odsto njihovog godišnjeg prihoda iznad navedenih iznosa.
Najstroža mera koju zakon predviđa jeste oduzimanje ovlašćenja za rad. Takva kazna primenjivaće se ukoliko menjačnice ne ispunjavaju uslove propisane zakonom, ukoliko nisu počele sa radom u roku od 30 dana od dobijanja ovlašćenja ili dobiju ovlašćenje na osnovu netačnih podataka ili ako krše propise o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma.
Depositphotos
Oduzimanje ovlašćenja važiće minimum pet godina, a u tom periodu ni bivši vlasnici, ni osnivači, ni direktori takvih firmi neće moći da osnuju novu menjačnicu, navodi se u zakonu.
Prema novim pravilima, NBS će nadgledati devizno poslovanje rezidenata i nerezidenata, kao i menjačke operacije, koristeći posredne i neposredne metode kontrole. Ovlašćeni inspektori dobiće mogućnost da privremeno oduzmu devize, čekove, digitalnu imovinu i poslovnu dokumentaciju ako postoji sumnja na nezakonite transakcije.
Ukoliko kontrolisane osobe ne sarađuju, mogu biti kažnjene novčanim iznosima od 10.000 dinara do tri miliona dinara, u zavisnosti od veličine pravnog subjekta. Za one koji nastave da krše propise, predviđene su i mere poput blokade računa i prinudne likvidacije.
Poseban akcenat stavljen je na borbu protiv nelegalnog menjačkog poslovanja. NBS će moći da identifikuje i sankcioniše sve koji bez odobrenja obavljaju menjačke aktivnosti, bez obzira na obim i karakter usluga. U slučaju pravnih lica moguća je čak i zabrana rada.
Menjačnice ranije nezakonito podizale procenat
U centralnoj banci objašnjavaju da je neophodnost očuvanja stabilnosti menjačkog tržišta, kao dela deviznog tržišta, direktno povezana s očuvanjem i jačanjem stabilnosti finansijskog sistema. "Otuda, pravovremena reakcija NBS u sprečavanju nezakonitog postupanja ovlašćenih menjača od ključnog je značaja za obezbeđenje zakonitog i zdravog menjačkog tržišta."
Kako ističu, to se pokazalo i na početku krize u Ukrajini 2022. godine kada je došlo do povećane tražnje za efektivnim stranim novcem. "Tada je NBS delovala proaktivno i blagovremenim merama preduzetim prema određenom broju ovlašćenih menjača, koji su ove okolnosti pokušali da iskoriste za ostvarivanje sopstvenih interesa, za kratko vreme dovela do ponovne stabilizacije prilika na menjačkom tržištu."
Zbog toga je, dodaju, izmenama Zakona o deviznom poslovanju bilo neophodno da se unaprede kontrolni mehanizmi kojima će se direktno uticati na pravovremeno otklanjanje nepravilnosti u radu ovlašćenih menjača i doprineti daljem jačanju finansijske discipline na menjačkom tržištu.
Podsetimo, u martu 2022. došlo je do veće potražnje građana za evrima u menjačnicama. Tada su pojedini menjači iskoristili veće interesovanje za evro pa su nezakonito podigli svoj procenat prilikom kupovine deviza.
Vasić ističe da je NBS još ranije propisala tu granicu između prodajnog i kupovnog kursa deviza upravo zbog toga da ne bi došlo do zloupotrebe u menjačnicama i naduvavanja cene te transakcije. "Tu je sada takođe pooštrena regulativa kako bi se smanjile moguće zloupotrebe", zaključuje on.