Kamatne stope na nove kredite privredi i stanovništvu u Srbiji su pale nakon što je došlo do ublažavanja monetarne politike i Narodne banke Srbije (NBS) i Evropske centralne banke (ECB) u proseku za jedan do dva procentna poena u odnosu na kraj 2023. godine, pokazuje izveštaj NBS iz marta o makroekonomskim kretanjima. Međutim, i pored toga, kamatne stope kredita privredi i stanovništvu u Srbiji su dosta veće u odnosu na gotovo sve zemlje regiona, pokazala je analiza analitičara Bloomberg Adrije.
Prema navodima NBS, kamatne stope na dinarske kredite privatnom sektoru u Srbiji su u padu od četvrtog tromesečja 2023. godine. Podaci NBS iz januara 2025. godine pokazuju da je kamatna stopa na dinarske kredite privredi iznosila 7,6 odsto, dok je krajem 2023. godine bila 8,3 odsto.
Kamatna stopa na dinarske kredite stanovništvu, navodi NBS, u januaru 2025. godine iznosila je 10,1 odsto, a krajem 2023. bila je 12,5 odsto.
Opširnije

Više od 500 prijava za 24 sata - kako do kredita za mlade
Ukupni iznos garantne šeme države je 400 miliona evra, a procena je da ona pokriva oko 5.500 stanova
25.03.2025

Šta pokreće rast banaka u Adria regionu
Na konferenciji Bloomberg Adrije "Finance & Insurance Industries Trends 2025" 25. marta u Beogradu biće reči o trendovima i persektivama bankarskog sektora i osiguranja.
18.03.2025

NBS pauzirala šesti put uzastopno
Centralna banka je ponovo zadržala referentnu kamatnu stopu na dosadašnjem nivou od 5,75 odsto.
13.03.2025

ECB smanjila ključnu kamatnu stopu za 25 baznih poena na 2,5 odsto
Monetarna politika postaje znatno manje restriktivna.
06.03.2025
U centralnoj banci napominju da su kamatne stope na stambene kredite ograničene na nivou od pet odsto u ovoj godini, a uvedena su ograničenja i na kamatne stope na druge vrste kredita građanima. Tako, prosečna ponderisana nominalna kamatna stopa na stambene kredite krajem januara 2025. iznosi 4,93 odsto, a kod ostalih kredita 11,26 odsto (za dinarske pozajmice) i 5,58 odsto (krediti u stranoj valuti).
NBS je objavila da maksimalna nominalna kamatna stopa za stambene kredite iznosi pet odsto, a kod ostalih kredita 14,08 odsto (dinarske pozajmice) i 6,98 odsto (krediti u evrima).
Najveća promena kod gotovinskih kredita
Ipak, i pored smanjenja, ali i ograničenja kamatnih stopa u Srbiji, one su dosta veće u odnosu na cenu kredita u drugim zemljama regiona. Analitičari Bloomberg Adrije uporedili su kretanje kamatnih stopa kredita privredi i stanovništvu u Srbiji, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Sloveniji.
Prema rečima više analitičarke Bloomberg Adrije Marine Petrov Savić, u Srbiji je "preslikavanje" povećanja referentnih stopa centralnih banaka od 2022. godine na kamate kredita bilo najefikasnije. "Tako i u poslednjim mesecima sa padom referentnih kamata vidimo izraženiju korekciju."
Depositphotos
Ona kaže da se, s obzirom na to da su kamatne stope na novoodobrene stambene kredite ograničene, ne vidi promena dinamike, niti to da se krediti odobravaju po nižim stopama od maksimalno dozvoljene.
"Najveća korekcija je u domenu gotovinskih kredita gde su kamatne stope za tri procentna poena niže na međugodišnjem nivou, ali su gotovinski krediti ubrzali iako je kamata u februaru bila na nivou od oko 10 odsto."
Ogromna razlika kod kreditiranja stanovništva
Kada se radi o kreditima privredi, kamatne stope su u februaru 2025. smanjene za 1,5 procentnih poena u odnosu na isti mesec 2024. godine.
"Zanimljivo je i to što su, kada uporedimo kamatne stope u zemljama u regionu, one u Srbiji relativno visoke. Privreda se u Srbiji zadužuje u proseku po kamati od 5,8 odsto, dok se u Sloveniji preduzeća u proseku zadužuju po kamati od 4,1 odsto, što ima osnova jer kod ove dve zemlje postoji razlika opšteg nivoa rizika."
Analitičarka Bloomberg Adrije kaže da je slično i kod zaduživanja stanovništva. "Tu je u Srbiji prosečna kamatna stopa 8,7 odsto, a u Severnoj Makedoniji tek 4,8 odsto, dok u BiH iznosi oko 5,4 odsto, što se već ne može opravdati razlikom rizičnosti zemalja."