Bitcoin je u nedelji za nama oborio rekord i dostigao vrednost od čak 122.000 dolara, dok je kripto-tržište premašilo četiri biliona dolara. I druge kriprovalute su zabeležile rast, a mi smo pitali stručnjake za savet kako i gde kupiti bitcoin. Takođe smo istraživali i koliko može da poraste vrednost bitcoina.
S obzirom na to da su kriptovalute u usponu, prošlu nedelju obeležila je i vest da Citigroup razmišlja o izdavanju sopstvene stabilne kriptovalute, što bi tu kompaniju učinilo jednom od prvih tradicionalnih banaka koje su odlučile da se prošire na ovo područje. Nije samo cena bitocina skočila, i srebro je dostiglo najvišu cenu u poslednjih 14 godina, jer investitori traže alternativu rekordnim cenama zlata.
Kriptovalutama se mogu kupiti i nekretnine, a mi smo istraživali koliko ih stanovnici Adria regiona kupuju na ovaj način. Kad smo već kod nekretnina, pisali smo i o tome koliko se isplati ulagati u nekretnine u Dubaiju. U nedelji za nama dobili smo i podatke o broju građevinskih dozvola, ali i da je najveći prijavljeni prihodi u Srbiji 1,4 milijarde dinara. Takođe, najavljeno je i da će minimalac u Srbiji od oktobra biti 500 evra.
Od dešavanja na globalnom planu izdvajamo vest da Evropska unija uvodi novi paket sankcija protiv Rusije koji će pogoditi i trgovinu naftom. Videćemo da li će se ovo odraziti na cenu nafte, na koju ove godine itekako utiče globalna nestabilnost. Iako cene nafte na globalnom tržištu često osciliraju, u Srbiji to i ne menja toliko cenu goriva. U zemlji je i dalje na snazi uredba o ograničenju visine cena goriva, a dažbine su i dalje previsoke.
Američki predsednik Donald Trump ne odustaje od svoje carinske poliitke, a sada je najavio da će uputiti memorandume na adrese više od 150 lidera, kojim će ih obavestiti o carinama od 10 do 15 odsto. Trump je zapretio i Rusiji carinama od 100 odsto, ako do septembra ne dođe do prekida rata u Ukrajini. Istovremeno, Evropska unija će od SAD dobiti račun za američko oružje koje će se korisiti u odbrani Ukrajine. EU ne muče samo carine, već i problem ilegalnih migranata iz Severne Afrike, a pokušaj da se dođe do rešenja za ovaj problem nedavno je propao.
Ne bavi se američki predsednik samo carinama. Pošto je veliki ljubitelj Diet Coke, rešio je da se pozabavi i drugim ukusima Coca- Cole, pa je sa čelnicima kompanije dogovorio da u pićima koriste šećer od trske umesto kukuruznog sirupa.
despositphotos
I dok Trumpa brine ukus Coca- Cole, Srbin brine koliko će voća moći da pojede ovog leta. Cene hrane opet su skočile što je doprinele rastu ukupne inflacije u junu, a voće je poskupelo najviše i to za čak 31,6 odsto. Nedavno smo saznali i da je MMF tražio poskupljenje struje, a mi smo istraživali i koji su to još zahtevi koje je ova institucija postavila Srbiji.
I dok svetski tehnološki giganti najavljuju ulaganja u AI i otpuštanje radnika, u Srbiji zasad nema panike u pogledu gubitka posla zbog nove tehnologije. Srpski IT-ijevci kojima je nekada bilo bitno da na poslu bude dobra atmosfera sa što manje stresa, sada ipak prednost daju većim platama i bonusima. Istraživanja su pokazala i da svaka druga osoba na rukovodećoj poziciji u IT-ju ne želi da bude menadžer, a mi smo israživali zašto je to tako.
Uvoz polovnih automobila u Srbiji nastavlja da raste, a skoro 50 odsto uvezenih vozila su ona sa zastarelim motorima - Euro 3 i Euro 4. Raste i prodaja klima uređaja, a mi smo istraživali koliko košta montaža i servis klima-uređaja ove godine. Ove nedelje pisali smo i tome ko oblači fudbalske reprezentacije u Adria regionu.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...