Cena kriptovalute XRP dostigla je rekord u četvrtak nakon što je u američkom Kongresu usvojen zakon, premašivši sedmogodišnju prekretnicu kao deo šireg trenda rasta cena novčića na tržištu kriptovaluta.
Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Uspešno ste se prijavili.
Kriptovaluta koju podržava Ripple Labs porasla je za više od 36 odsto protekle nedelje, prema podacima pružaoca podataka o kripto-tržištu CoinGecko. Trenutno se trguje po ceni od 3,61 dolara, nivoa sa kog je kriptovaluta poslednji put dostigla 3,40 dolara u januaru 2018. CoinDesk Analytics predviđa da će se rast zaustaviti između 3,50 i 3,84 dolara.
Ether i salt takođe su nadmašili nedeljni rast bitcoina od 5,5 odsto i porasli za 21, odnosno osam odsto. Porast cene gurnuo je XRP preko USDT-a kao treću najveću kriptovalutu po tržišnoj kapitalizaciji. U četvrtak je ukupna vrednost XRP-a premašila 200 milijardi dolara, u poređenju sa 160 milijardi dolara za vodeći stejblkoin u industriji.
Podaci WhaleTracea pokazuju da su veliki vlasnici akumulirali više od 2,2 milijarde XRP-a u poslednje dve nedelje, izveštava Yahoo Finance.
U Americi je takozvana kripto-nedelja - glasa se o tri zakonske regulative o kriptovalutama. Bitcoin je nedavno probio granicu od 110.000 dolara i premašio 120.000 dolara. O regulativi kriptovaluta i onome što nas očekuje na tom polju, za Bloomberg Adriju govori pravni savetnik u Crypto12 Bogdan Vujović.
Trenutno je u američkom Kongresu proces glasanja za tri zakona iz oblasti kriptovaluta, a od njih najvažniji jeste takozvani Genius Act, kaže Vujović.
"Cilj ovog zakona je da reguliše stejblkoine. Oni su važni Americi iz vrlo prostog razloga, trenutno je najveći monetarni problem Amerike vezan za tzv. bond market. Drugi zakon je Clarify Act, čiji je cilj da se definiše da li je određena digitalna imovina finansijski instrument, tj. da li je 'security' ili 'commodity'. To je veoma važno za izdavaoce. Treći zakon je onaj kojim bi se Federalnim rezervama zabranilo da ikada uvedu nešto što se zove CBDC, Central Bank Digital Currency", kaže Vujović.
Vujović ističe da je razlika između postojećeg digitalnog novca i CBDC značajna. "Ja sam duboko protiv toga da centralne banke kreiraju CBDC. Mi već koristimo digitalni novac, plaćamo karticama, kupujemo onlajn i države znaju koliko imamo na računu. Ali CBDC je programabilan novac. Primera radi, država može da dođe i kaže: 'Imaš dinare na računu, moraš ih potrošiti u naredna tri meseca, inače ćemo ti ih oduzeti', ili da te ograniči šta možeš da kupuješ. To duboko narušava ljudska prava i slobode", kaže Vujović.
Dolar definitivno gubi svoj status, dodaje on, ne samo kao globalna rezervna valuta već i kao sredstvo plaćanja.
"Proces dedolarizacije je u toku. Rekao bih da dolar jeste donekle globalna rezervna imovina. Sve veći broj država, uključujući i Ameriku, formira bitcoin strateške rezerve. Razlog je jednostavan - ako pogledamo istoriju, bitcoin je apsolutno pobedio sve druge oblike imovine po povraćaju. Nekretnine, zlato, akcije, obveznice, sve je to nadmašio", zaključuje on.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...
Skrivena napetost u kripto-industriji ponovo je izbila na površinu, nakon što je Trump potpisao dugo očekivanu naredbu kojom se stvara strateška rezerva bitcoina, ali i drugih tipova digitalne imovine.
Nakon najavljenih Trumpovih carina, kripto-tržište je snažno reagovalo, a berzanski pokazatelji su u crvenom. U samo 24 sata iz kripto-tržišta je nestalo čak 188 milijardi dolara.
Iako su ekonomski razlozi za uvođenje uredbe o ograničenju visine cena goriva prestali da važe, ona je u Srbiji i dalje na snazi, a zbog visokih dažbina cene su navjiše u regionu.
Iako su ekonomski razlozi za uvođenje uredbe o ograničenju visine cena goriva prestali da važe, ona je u Srbiji i dalje na snazi, a zbog visokih dažbina cene su navjiše u regionu.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...