Zemlje Evropske unije odobrile su novi paket sankcija protiv Rusije, koji uključuje revidirano ograničenje cene nafte, nova bankarska ograničenja i ograničenja prodaje energetskih proizvoda.
Osamnaesta runda sankcija otkako je Moskva započela invaziju na Ukrajinu podrazumeva isključenje iz međunarodnog platnog sistema SWIFT i zabranu transakcija za oko 20 ruskih banaka, kao i ograničenja za rusku naftu koja se prerađuje u trećim zemljama. Velika rafinerija nafte u Indiji, delimično u vlasništvu ruske državne naftne kompanije Rosnjeft, takođe je stavljena na crnu listu.
Gornja granica cene ruske nafte, trenutno na 60 dolara po barelu, u budućnosti će se dinamički podešavati na 15 dolara ispod tržišnih cena. Prema Bloombergu, novi mehanizam će postaviti prag između 45 i 50 dolara, koji će se automatski prilagođavati tržišnim cenama najmanje dva puta godišnje.
Opširnije

Trump najavljuje 'veliko' saopštenje o Rusiji za ponedeljak, razmatra nove sankcije
Trump ponovo uputio kritike na račun ruskog predsednika Vladimira Putina zbog nastavka ruskih napada na Ukrajinu.
11.07.2025

Senat najavljuje zakon o sankcijama Rusiji, Trump na testu
Najmanje 81 senator već je podržao dvostranački nacrt zakona.
31.05.2025

SAD planiraju proširenje sankcija tehnološkim kompanijama iz Kine
Zvaničnici rade na nacrtu pravila koje bi uvelo obavezu pribavljanja dozvole američke vlade za transakcije sa kompanijama koje su u većinskom vlasništvu firmi koje su već na listi sankcija.
30.05.2025

Amerika sprema oštre sankcije Rusiji, Graham kaže da ima većinu
Taj dogovor pružio je izvesno olakšanje zvaničnicima u Kijevu, koji su strahovali da bi Donald Trump mogao da se povuče iz podrške mirovnim pregovorima s Moskvom.
01.05.2025
Mera u vezi sa dizelom mogla bi imati određeni uticaj. Evropa uvozi gorivo iz Indije, a ta zemlja kupuje velike količine ruske sirove nafte, tako da će detaljni podaci o tome kako se ograničenja primenjuju i sprovode u praksi biti važni. Cena goriva je ojačala u odnosu na sirovu naftu na početku evropskog trgovanja, a na tržištu je već nedeljama neizvesno.
Zvaničnici EU podržali su u petak sankcije nakon što je Slovačka potpisala sporazum. Očekuje se da će paket biti usvojen kasnije u petak na sastanku ministara EU u Briselu.
Bloomberg
Početno ograničenje cena ugovorila je grupa G7 industrijalizovanih zemalja, ali je kritikovano zbog neefikasnosti. Međutim, dovelo je do sankcija nekim brodovima i ograničenja njihovog kretanja, tako da je moguće da će agresivnije ograničenje cena pogoditi više brodova. Uticaj bi bio još veći ako bi SAD podržale novo ograničenje.
Druge mere uključuju sankcije brojnim brodovima u ruskoj floti tankera, čime se ukupan broj povećava na više od 400, kao i nekoliko subjekata i trgovaca uključenih u tajnu flotu; dodavanje više robe na postojeće liste ograničenja izvoza koje koristi moskovska ratna mašinerija; i sankcije nekoliko subjekata, uključujući Kinu i druge zemlje, za koje se veruje da pomažu Rusiji da zaobiđe trgovinska i energetska ograničenja bloka.
Na tržištu gasa, sankcije su takođe uvedene na gasovod Severni tok. Paket je nedeljama odlagala Slovačka, koja je tražila olakšanje u okviru plana EU za postepeno ukidanje ruskih fosilnih goriva. Premijer Robert Fico je u četvrtak najavio da će povući veto nakon što prihvati garancije Evropske komisije.
Rusija treba da analizira najnoviji paket ograničenja kako bi minimizirala njegove posledice, ali istovremeno je nacija već "stekla određeni imunitet na sankcije", izvestio je Interfaks, pozivajući se na portparola Kremlja Dmitrija Peskova. "Prilagodili smo se životu pod sankcijama", rekao je Peskov.
- U pisanju pomogli Serene Cheong i Julian Lee.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...