Kriptovaluta bitcoin je ove godine u žiži interesovanja. Cena je u ponedeljak ujutru prvo probila granicu od 120.000 dolara, da bi ubrzo postavila i novi rekord na 122.000 dolara, a utorak je doneo blagu redukciju na ispod 117.000 dolara za novčić. U godinu dana cena bitcoina porasla je za 16 odsto.
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
116.888,73 USD
-3.309,33 -2,75%
cena na otvaranju
120.198,06
prethodna cena na zatvaranju
120.198,06
ovogodišnja zarada
24,6483%
dnevni raspon
116.300,95 - 120.312,84
raspon u 52 nedelje
66.814,05 - 123.205,12
U poslednje vreme bitcoin je oscilirao oko 100.000, a sada je ponovo u prvom planu. Dodatnu neizvesnost na tržištu izazivaju carinske mere koje Donald Trump najavljuje otkako je pobedio na izborima do danas.
"Ovaj pomak pokazuje da investitori bitcoin sve manje vide samo kao špekulativno sredstvo, a sve više kao makrozaštitu i strukturno ograničenog čuvara vrednosti", rekao je za Bloomberg George Mandres, viši trgovac u XBTO Trading LLC. "Talas sentimenta sklonog riziku na berzi, zajedno sa velikim institucionalnim prilivima u spot ETF-ove vezane za bitcoin i ether, pokreće ujednačen rast – bez oštrih oscilacija koje su obeležile prethodne bikovske cikluse."
Opširnije

Koliko može da poraste vrednost bitcoina i da li je vreme za unovčavanje profita
Bitcoin je u ponedeljak ujutro dostigao rekord od 120.000 dolara, a potom je premašio 122.000 dolara.
14.07.2025

Bitcoin dostiže rekordnih 120.000 dolara
Kako uzbuđenje oko bitcoina raste, analitičari preispituju da li se sprema nova faza rasta ili opadanja
14.07.2025

Tokenizacija postaje stvarnost - Robinhood povezuje kripto i Wall Street
Firma spaja rešenja iz sektora digitalne imovine i ustaljene tokove tržišta kapitala.
09.07.2025

Da li kartice gube popularnost pred novim načinom plaćanja
Pritisak je naterao Visu i Mastercard da se ne predstavljaju više samo kao tradicionalne kompanije za naplatu naknada, već kao infrastruktura za sve vrste digitalnih transakcija.
06.07.2025
Početkom jula pisali smo da bitcoin postaje sve manje volatilan. Pokazatelj cenovnih oscilacija, koji se često prati i poznat je kao implicirana volatilnost, pao je prema podacima indeksa volatilnosti BTC kompanije Deribit na najniži nivo u približno dve godine. Ovaj pokazatelj prati tridesetodnevna očekivanja u pogledu godišnje volatilnosti.
"Bitcoin postaje manje špekulativan i više sličan volatilnom makrosredstvu", rekao je Michael Longoria, istraživački analitičar u kripto-investicionoj kompaniji GSR.
Visoki prinosi i javna izloženost možda će privući pojedince koji bi želeli da kupe svoj prvi bitcoin, odnosno deo bitcoina. Radi se, međutim, o visokorizičnoj investiciji čija vrednost može prilično da osciluje. Zato oprez pri investiranju nije naodmet. Stručnjaci preporučuju da ovakve investicije ne prelaze nekoliko odsto ukupnog portfolija.
Stručnjaci ih ne preporučuju onima koji ne bi podneli veće oscilacije, i do 50 odsto.
Kako treba pristupiti prvoj kupovini?
Prvi izbor su kripto-berze ili banke
"Kada je reč o kupovini bitcoina, najbolji izbor predstavljaju etablirane menjačnice kriptovaluta. Dakle Binance, Coinbase, Kraken i za Slovence takođe Bitstamp", objašnjava analitičar Ilirike Domen Kregar, koji se bavi investicijama u kriptovalute. Bitstamp će od kraja jula biti dostupan i na slovenačkom jeziku. Među popularnim mogućnostima su i neobanke, kao što je Revolut, ili investiciona platforma eToro, navodi Kregar.
Pre kupovine potrebno je proučiti platformu, odnosno aplikaciju i razumeti osnove, koje su dobro objašnjene, kaže Kregar. "Ljudi moraju da izdvoje vreme kako bi se informisali i onda ne bi trebalo da bude većih problema."
Berze imaju i različite troškove transakcija, međutim, ovaj aspekt je važan za osobe koje aktivno trguju i obavljaju veći broj transakcija. Ako osoba želi samo da kupi bitcoin i da ga drži, razlike u troškovima nisu tako važne, smatra Kregar.
Pojedinci treba najpre da pročitaju poneki članak
Toni Čepon, iz Bitcoin društva Slovenije, takođe savetuje da se pojedinci pre prve kupovine obrazuju. Mogu da pročitaju poneki članak ili poslušaju podkast "gde će saznati puno informacija i uputstava kako postupati sa bitcoinom i kako ga bezbedno čuvati".
Dosta sadržaja ima i na veb-stranicama društva, saopštio je Čepon. Ako žele lično sa nekim da porazgovaraju, mogu se obratiti i članovima društva na njihovim mesečnim sastancima (takozvani meetup), koje organizuju u Ljubljani i Mariboru.
Pre kupovine porebno je proučiti platformu, odnosno aplikaciju i razumeti osnove, kaže analitičar Ilirike Domen Kregar.
Čepon kaže da je bitcoine moguće kupiti i preko posrednika ili pak neposredno od pojedinaca lično, međutim, postupak je u tom slučaju nešto zahtevniji, kupac mora imati i sopstveni kripto-novčanik. "Najteže je naći nekoga ko je spreman da zameni evre za bitcoin, treba imati poverenja da će ih stvarno poslati. Kada je to urađeno, stvar je jednostavnija nego prodati, odnosno kupiti telefon u prodavnici."
Pre kupovine potrebna je identifikacija
Sam postupak kupovine prilično je jednostavan, kaže Marko Tarman iz kompanije Nicehash. Kupac pri registraciji obavi identifikaciju, takozvani KYC (engl. Know Your Customer - upoznaj svoju stranku), a zatim je preko bankovne doznake ili kreditne kartice moguće izvršiti prenos sredstava u menjačnicu, odnosno na platformu, gde ih je moguće zameniti za bitcoine, opisao je postupak.
"Najteže je naći nekoga ko je spreman da zameni evre za bitcoin, treba imati poverenja da će ih stvarno poslati. Kada je to urađeno, stvar je jednostavnija nego prodati, odnosno kupiti telefon u prodavnici", rekao je Toni Čepon iz Bitcoin društva Slovenije.
Svi sagovornici naglašavaju značaj načina čuvanja bitcoina, nakon što je kupovina obavljena.
Kratka uputstva za kupovinu bitcoina:
1. Izaberite platformu za kupovinu kriptovalute:
-
Popularne kripto berze su Coinbase, Binance, Kraken, Bitstamp. Kupovinu omogućavaju i neobanke, kao što su Revolut i Trade Republic;
-
Uverite se da je platforma bezbedna, odnosno vredna poverenja.
2. Registrujte se:
-
Napravite nalog na izabranoj platformi;
-
Potvrdite svoju imejl adresu.
3. Proverite svoj identitet:
-
Većina platformi zahteva sprovođenje postupka KYC (Know Your Customer);
-
Identitet je obično potrebno potvrditi dostavljanjem ličnih podataka i kopije ličnog dokumenta. Neke platforme zahtevaju da korisnik snimi svoje lice.
4. Dodajte način plaćanja:
-
Na platformi dodajte svoj bankovni račun ili kreditnu/debitnu karticu;
-
Neke platforme omogućavaju i kupovinu PayPalom ili drugim načinima plaćanja.
5. Uložite novac:
-
Uplatite novac na svoj račun.
6. Kupite bitcoin:
-
Izaberite iznos koji želite da potrošite za kupovinu bitcoina, odnosno količinu bitcoina koju želite da kupite;
-
Potvrdite kupovinu.
7. Sačuvajte bitcoine:
-
Bitcoine možete ostaviti na svom računu na platformi, odnosno berzi, a ključeve do njih možete sačuvati u sopstvenom kripto-novčaniku.
Gornja uputstva ne predstavljaju preporuku za kupovinu bitcoina. Kriptovalute su vrlo špekulativna investicija, stručnjaci preporučuju da one ne prelaze nekoliko odsto ukupnog portfolija.
(Ažurirano informacijom o ceni u prvom pasusu.)
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...