Evropska unija (EU) se sprema za unutrašnje pregovore o zabrani kupovine prirodnog gasa iz Rusije, u okviru plana da se postepeno odrekne uvoza ruskih energenata. Zabrana je jedna od brojnih opcija koje razmatra Evropska komisija, izvršni ogranak EU, dok priprema mapu puta za smanjenje energetske zavisnosti, koja će zemljama članicama biti predstavljena 6. maja, rekao je za Bloomberg evropski zvaničnik koji nije želeo da bude imenovan.
EU istražuje načine da smanji kratkoročno oslanjanje na Rusiju, kao i kako da omogući kompanijama da raskinu dugoročne ugovore, što bi moglo da se desi u kasnijoj fazi. Izrada mape puta je u toku, a konačni rezultat će se možda razlikovati od opisanog, dodao je zvaničnik.
Iako su cene evropskog gasa pale, snabdevanje regiona je i dalje ograničeno, a zalihe tečnog gasa su se istanjile. Mapa puta treba da predstavi načine na koje EU može da smanji svoje oslanjanje na ruska fosilna goriva i nuklearna goriva. Uprkos naporima da se smanji uvoz nakon invazije Moskve na Ukrajinu, pokazalo se da je teško potpuno eliminisati uvoz ruskog gasa. Iz Evropske komisije su rekli da neće komentarisati dokumenta koja još nisu objavljena.
Opširnije

Trgovci naftom se molili za volatilnost, a sada se u njoj dave
Donedavno su se trgovci naftom žalili da je gotovo nemoguće izvući profit iz beživotnog i široko ograničenog tržišta nafte.
20.04.2025

Drill, baby, drill - tržišni uslovi ruše snove američke energetske politike
Cilj energetske politike predsednika Donalda Trumpa jeste da se smanje cene energenata, pojednostavi procedura izdavanja dozvola i podstakne ulaganje u istraživanje i proizvodnju.
22.04.2025

NIS trenutno povoljno nabavlja sirovu naftu, ali je izložen riziku
NIS je otkazao tender za dugoročnu nabavku sirove nafte za 2025. godinu, a usled pretnje sankcijama i reputacionog rizika za posrednike, verovatno je primorana da nabavlja naftu sa spot-tržišta, što je trenutno povoljno, ali ga izlaže povećanom riziku volatilnosti cena
15.04.2025

Cena nafte niža, ali gorivo u Srbiji i dalje preskupo
Sirova nafta pojeftinila za 25 odsto međugodišnje, a cene goriva u Srbiji tek za sedam odsto u odnosu na april prošle godine
14.04.2025

NIS u problemima - sve teže nabavlja naftu i gubi kupce
Američke sankcije koje su odložene do 28. aprila ipak utiču na poslovanje te kompanije, a OMV i Eko gorivo sad uvoze.
10.04.2025

Zašto u novčanicima ne osećamo pojeftinjenje nafte
Podaci o kretanju 'crack' spredova tokom 2024. i početkom 2025. godine dodatno potvrđuju tezu o slabijem prenosu promena ulaznih troškova na maloprodajne cene goriva.
10.04.2025
Evropska komisija je pokrenula inicijativu u trenutku kada predsednik Amerike Donald Trump pokušava da ugovori primirje u Ukrajini, dok paralelno poziva EU da kupuje američki LNG. Iako ruski gas ima mali udeo na energetskom tržištu EU, zabrana bi mogla biti jednostavniji prvi korak ka ograničavanju kupovine ruskih energenata.
Pre početka rata u Ukrajini, EU se za nabavku gasa najviše oslanjala na Rusiju, koja je sada na drugom mestu, iza Norveške, a ispred Amerike. Dok su isporuke ruskog gasa iz gasovoda značajno smanjene, uvoz američkog LNG-ja je porastao na rekordne nivoe u 2024. godini.
Problem je što postoje i dugoročni sporazumi, a za njihovo raskidanje propisani su posebni uslovi. Sankcionisanje uvoza ruskog gasa bi, u teoriji, bilo najjače pravno sredstvo koje bi evropskih kupcima omogućilo da proglase višu silu i odustanu od dugoročnih sporazuma. EU je do sada izbegavala da predloži takve mere, jer bi opozicija Mađarske i Slovačke uskratila neophodnu jednoglasnu podršku.
Trgovinski instrumenti kao što su carine i kvote, koje Evropska komisija takođe razmatra u sklopu mape puta, mogli bi da budu rešenje. Međutim, vlade pojedinih država članica su izrazile sumnju da li će ti alati omogućiti kompanijama da napuste svoje ugovore bez kazne.
Kada Evropska komisija usvoji mapu puta, o njoj će raspravljati vlade država članica. Bilo koje zakonske mere koje bi izvršna vlast EU predložila kao sledeći korak, zahtevale bi podršku država članica i Evropskog parlamenta, kako bi postale obavezujuće.