Pad cene sirove nafte brent, slabije rafinerijske marže, kao i očekivano usporavanje globalne potražnje usled aktuelnih geopolitičkih dešavanja, stvaraju negativan pritisak na finansijsko poslovanje naftnih kompanija u Adria regionu. U toku poslednjih mesec dana, cena brenta se spustila na 65 dolara ili za osam odsto.
Ipak, značajnijeg udarca na cene akcija energetskih berzanskih kompanija u Adria regionu nije bilo. INA je, uprkos tržišnim izazovima, od početka meseca stabilna na oko 470 evra. Akcije Petrola su u istom periodu u blagom padu i nalaze se na 42 evra, što je za dva odsto niža vrednost od početka meseca. Trgovanje akcijama NIS-a je obustavljeno 14. januara, usled potencijalnog uvođenja sankcija.
Očekivani pad rafinerijskih marži negativno utiče na INA i NIS, jer direktno umanjuje prihod po jedinici proizvedenog i prodatog derivata. U toku 2024. godine, NIS je ostvario EBITDA od 45,11 evra po barelu ekvivalenta nafte, dok je INA ostvarila 55,84 evra.
Opširnije

Cena nafte niža, ali gorivo u Srbiji i dalje preskupo
Sirova nafta pojeftinila za 25 odsto međugodišnje, a cene goriva u Srbiji tek za sedam odsto u odnosu na april prošle godine
14.04.2025

NIS u problemima - sve teže nabavlja naftu i gubi kupce
Američke sankcije koje su odložene do 28. aprila ipak utiču na poslovanje te kompanije, a OMV i Eko gorivo sad uvoze.
10.04.2025

Zašto u novčanicima ne osećamo pojeftinjenje nafte
Podaci o kretanju 'crack' spredova tokom 2024. i početkom 2025. godine dodatno potvrđuju tezu o slabijem prenosu promena ulaznih troškova na maloprodajne cene goriva.
10.04.2025

Pada cena nafte na svetskom tržištu, ali i konačno cena goriva u Srbiji
Nafta je pala na najniži nivo u poslednje četiri godine, a i cena evropskog gasa je takođe na silaznoj putanji.
08.04.2025
U isto vreme, operativni troškovi se ne smanjuju proporcionalno sa padom prihoda i dodatno opterećuju profitabilnost. Niska potražnja, takođe, može rezultirati višim zalihama i nižim obrtom kapitala.
Petrol nema sopstvene rafinerijske kapacitete i derivate nabavlja na tržištu, zbog čega pad rafinerijskih marži ne mora proporcionalno da se odrazi na niže nabavne cene. Istovremeno, regulisane trgovačke marže ograničavaju prostor za rast zarade, pa se sa smanjenjem ulaznih troškova ne očekuje značajno povećanje profitabilnosti.
NIS je, takođe, suočen sa dodatnim izazovima usled potencijalnih sankcija Sjedinjenih Američkih Država. Kompanija je otkazala tender za dugoročnu nabavku sirove nafte za 2025. godinu, a usled pretnje sankcijama i reputacionog rizika za posrednike, verovatno je primorana da nabavlja naftu sa spot-tržišta.
Iako nabavka na spot-tržištu omogućava NIS-u povoljnije cene u periodu niske cene sirove nafte, kompanija se izlaže povećanom riziku volatilnosti cena i potencijalnom rastu troška po barelu u budućem periodu.