Telekom Srbija je uspešno emitovao međunarodne korporativne obveznice na berzi u Dablinu u vrednosti od 900 miliona dolara, a veliko interesovanje je pozitivno uticalo na smanjenje kamatne stope, čime su uslovi finansiranja dodatno poboljšani.
Prethodna obveznica koju je Telekom izdao imala je varijabilni kupon koji se sastojao od tromesečnog Belibora uvećanog za 2,95 odsto. S obzirom na to da tromesečni belibor trenutno iznosi 4,94 odsto, godišnji teret koji stara obveznica nosi iznosi skoro osam odsto godišnje. To u prevodu znači da će kupon na novo izdanje biti niži s obzirom na to da novo izdanje ima fiksni kupon od sedam odsto godišnje.
S druge strane, očekuje se dalje smanjenje kamatnih stopa u narednom periodu, stoga se može očekivati da će u nekom trenutku belibor uvećan za kamatu od 2,95 odsto pasti ispod sedam odsto godišnje. Ali Telekom ima tu "call" opciju kojom može da zatvori novu obveznicu već u četvrtom kvartalu 2026. godine, odnosno da je refinansira novim izdanjem uz potencijalno nižu kamatu ako uslovi na tržištu budu drugačiji i ako se zaduženost kompanije dodatno smanji.
Opširnije
Telekom Srbija izdavanjem međunarodne korporativne obveznice prikupio 900 miliona dolara
Obveznica dospeva 2029. godine.
21.10.2024
Korporativnim obveznicama u Srbiji treba nova publika
Kako podići iz pepela tržište bez rasta ekonomije i bez poverenja.
30.03.2023
EXPO obveznice pogurale obim trgovanja na Belexu na tromesečni rekord
Obim trgovanja je samo u sredu bio 15 miliona evra, pa je već sada prebačen promet iz celog novembra i decembra (čak i kada se iznosi saberu).
29.01.2024
NIS planira prvu korporativnu obveznicu
Kako se navodi u podnesku Beogradskoj berzu, NIS će o emisiji raspravljati na Skupštini akcionara zakazanoj za 15. novembra.
21.10.2024
Korporativne obveznice u Hrvatskoj: Ini i Atlanticu upala sekira u med
Kompanije su emitovale petogodišnje obveznice uz kamatne stope od samo 0,875 odsto, a uštede se u odnosu na sadašnje uslove penju na desetine miliona evra.
10.10.2024
S obzirom na to da Telekom ima niži rejting nego sama država, prinos od sedam odsto u tržišnim je okvirima. Naime, ako uporedimo petogodišnju državnu obveznicu i ovu sada Telekomovu, trenutni prinos na Telekom viši je za oko 1,6 p. p., što je u skladu sa kreditnim rizikom. Ako uporedimo kupon onda je kupon na Telekomovu obveznicu svega 0,75 p. p. viši.
"Call" opcija kod izdavanja obveznica je isto kao kada stanovništvo kad uzima kredit od banke. Telekom ima mogućnost prevremenog otkupa obveznice odnosno vraćanja pozajmljenog iznosa. Jedina razlika je to što kod kreditiranja stanovništva postoji veća fleksibilnost i po pravilu se glavnica može zatvoriti u bilo kom trenutku.
Telekom može da otkupi obveznicu najranije 28. oktobra 2026. godine uz premiju od 3,5 odsto od iznosa glavnice. Druga "call" opcija je 28. oktobra 2027. godine uz premiju od 1,75 odsto i treća "call" opcija je 28. oktobra 2028. godine bez premije. Te opcije omogućavaju Telekomu, kao što je ranije pomenuto, da iskoristi eventualno bolje tržišne uslove i bolju finansijsku sliku svog bilansa, izda novu obveznicu i zatvori postojeću.
Kada je reč o kreditnom rejtingu, kreditni rejting dodeljen Telekomu od agencije S&P je BB- uz stabilne izglede. BB- kreditni rejting u pravilu predstavlja špekulativni rejting, a ovi stabilni izgledi su na krilima predviđanja agencije da će Telekom u narednom periodu smanjiti svoju zaduženost.
Razlog zašto S&P daje Telekomu špekulativni kreditni rejting, prema njihovim rečima, jeste to što će Telekomova zaduženost iznositi oko 5,2 puta mereno odnosom duga i normalizovanoj EBITDA na kraju 2024. godine. Očekuju da će se to onda smanjiti na 4,2 puta u 2025. godini, međutim, njihova pretpostavka je da će slobodan novčani tok postati pozitivan tek u 2026. godini radi intenzivnih kapitalnih ulaganja.
Da li će se ova očekivanja kreditne agencije ispuniti, pre svega bih posmatrao kroz trenutnu klimu koja vlada na tržištu telekomunikacija. To se pre svega odnosi na trend razdvajanja infrastrukturnog poslovanja i poslovanja usmerenog ka korisnicima. To nije neka novost jer imamo primere u regionu da je većina operatera to uradila.
S obzirom na to da je Telekom krajem 2023. godine završio prodaju svoje infrastrukture i da je ta prodaja i naplaćena početkom tekuće godine, očigledno je da Telekom aktivno radi na tome da smanji zaduženost i poboljša svoju finansijsku sliku. Ako ne dođe do nekih većih tržišnih i geopolitičkih poremećaja, ne vidimo razloga da se to razduženje ne nastavi i u narednim razdobljima.
Bloomberg Adria je nastala kao regionalna saradnja Bloomberg Media i Mtel Swiss. Mtel Swiss je deo grupe Telekoma Srbije.