Cene goriva u Srbiji padaju u poslednjih mesec dana, što se poklapa sa padom cene nafte na svetskom tržištu. S obzirom na to da je vrednost nafte nastavila da tone i ove nedelje, očekuje se da će se i na benzinskim pumpama u Srbiji ostetiti olakšanje.
Vrednost dizela u Srbiji pala je u poslednjih mesec dana za 10 dinara i trenutno iznosi 198 dinara po litru, dok je cena benzina pala za osam dinara i trenutno se kupuje po ceni od 187 dinara po litru.
Cena nafte je varirala u poslednjih mesec dana. Cena referentne nafte brent početkom avgusta pala je na oko 76,3 dolara po barelu, da bi sredinom meseca nakratko skočila na 82 dolara po barelu nakon pretnji Irana da će napasti Izrael zbog ubistva političkog lidera Hamasa Ismaila Haniyeha.
Opširnije
Cena nafte na najnižem nivou od januara
Cena nafte je pala na najniži nivo od januara, nakon što su pojedini podaci ukazali na usporavanje američke privrede.
22.08.2024
Američki pritisak na prekid vatre u Gazi spušta cenu nafte
Cena nafte je produžila pad od ponedeljka i nastavila da pada i u utorak ujutru, što je najveći pad u poslednje dve nedelje.
20.08.2024
OPEC smanjio projekcije tražnje za naftom za ovu i narednu godinu
Organizacija zemalja izvoznica nafte smanjila je projekcije rasta svetske tražnje u 2024. za 135.000 barela dnevno.
13.08.2024
Aramco zadržao dividendu od 31 milijardu dolara, uprkos nižoj dobiti
Aramco je zadržao svoju kvartalnu dividendu na 31 milijardu dolara uprkos nižoj dobiti.
06.08.2024
Profit NIS-a pao za 60 odsto uprkos većoj prodaji
Profit je u drugom kvartalu uvećan za 75 odsto, ali je, ako posmatramo celo polugodište, pao za 61 procenat (na 5,3 milijarde dinara - 45,3 miliona evra).
30.07.2024
EU suzbila uvoz ruske nafte, ali i dalje pristižu prirodni gas i LNG
Evropska unija uspela je drastično da smanji uvoz ruske nafte, ali određene količine prirodnog gasa i LNG-ja i dalje pristižu u pojedine članice.
23.07.2024
Zašto je dizel toliko skup ako se 80 odsto proizvodi u Srbiji?
U Srbiji je u prvih 11 meseci prošle godine proizvedeno čak 82 odsto dizela, dok je 18 odsto činio dizel iz uvoza.
26.01.2024
Međutim, intenzivni pregovori Sjedinjenih Američkih Država (SAD) sa Izraelom i Hamasom o prekidu vatre u Pojasu Gaze ohladili su cenu nafte koja se ove nedelje spustila na 76 dolara po barelu, što je najniža vrednost od januara.
Gepolitička situacija i tržišni podaci ukazuju da će cena nafte nastaviti da pada, a taj pad bi mogli da osete i srpski vozači u nedeljama pred nama.
U nastavku donosimo razloge zbog kojih možemo očekivati dalji pad cene nafte na svetskom tržištu i samim tim pad cene goriva na pumpama u Srbiji. Naravno, sve ovo su scenariji ukoliko ne dođe do novih geopolitičkih tenzija koji u velikoj meri utiču na cene energenata.
Pregovori o prekidu vatre u Pojasu Gaze hlade cenu nafte
Dešavanja na Bliskom istoku u stalnom su fokusu trgovaca na tržištu nafte, jer se tamo proizvodi oko 30 odsto od celokupne svetske nafte i svaki poremećaj u isporuci imao bi uticaj na cene ove sirovine.
Strah od mogućeg napada Irana na Izrael je splasnuo nakon što su se SAD uključile u intenzivne pregovore između Izraela i Hamasa da se rat u Pojasu Gaze, koji traje već 10 meseci, okonča. Predsednik Joe Biden i potpredsednica Kamala Harris sastali su se u sredu sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahujem kako bi razgovarali o sporazumu o okončanju borbi.
Postizanje sporazuma o prekidu vatre u Pojasu Gaze umirilo bi tržište nafte i spustilo cenu ove sirovine.
Potražnja za naftom pada
Da se svetska privreda još nije oporavila od inflacije i visokih kamatnih stopa najbolje govori podatak da potražnja za naftom pada.
Pad potražnje za naftom najprimetniji je u najvećem svetskom uvozniku ove sirovine – Kini. Ekonomski rast u toj zemlji je usporen, a to nije jedini razlog manje potražnje za naftom. Do pada dolazi i zbog sve veće kupovine električnih vozila.
Zabrinjava i usporavanje američke privrede. Rast broja radnih mesta, koji je važan pokazatelj ekonomske snage, bio je slabiji u godini do marta nego što su raniji izveštaji pokazivali. To može značiti da američka ekonomija usporava, što bi moglo uticati na potrošnju, uključujući potrošnju nafte, pošto je SAD najveći potrošač nafte u svetu.
Najveća potrošnja nafte, tačnije goriva, u SAD je tokom leta, zbog odmora, a kako se leto bliži kraju očekuje se i da će potražnja biti manja.
OPEC prognozira da će se pad potražnje nastaviti
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) je u poslednjem izveštaju smanjila projekcije globalne potražnje za naftom za ovu i sledeću godinu. OPEC je smanjio projekcije rasta svetske tražnje u 2024. za 135.000 barela dnevno.
"Ova revizija zasnovana je na podacima za prvi i drugi kvartal, kao i smanjenim projekcijama rasta privrede Kine", rekli su ranije iz ove organizacije. Pad potražnje povući će i cenu nafte nadole.
Pored toga, OPEC (predvođen Saudijskom Arabijom) i partneri u narednim nedeljama moraju da odluče da li će da nastave sa planovima za povećanje proizvodnje, počevši od oktobra. Na sastanku koji je održan ovog meseca, oni su ponovili da bi mogli da "odlože ili ukinu planove za podizanje" proizvodnje, i da sve zavisi od "preovlađujućih tržišnih uslova".
Ukoliko OPEC poveća proizvodnju i snabdevanje, ponuda nafte bi mogla biti veća od tražnje koja je već niska, pa bi i cene mogle još da padaju.
Cena dizela drastično pala na Mediteranu
Prema Pravilniku o obračunu prosečne veleprodajne cene naftnih derivata iz 2023. godine, za određivanje cene dizela i benzina u Srbiji gledaju se cene na berzi Platts Mediterranean product cargo assessments.
Podaci sa Bloomberg Terminala pokazuju da je cena dizela na ovoj berzi u poslednjih mesec dana drastično pala. U četvrtak je iznosila oko 700 dolara po toni (oko 73 dinara po litru), dok je pre samo mesec dana iznosila oko 760 dolara po toni (oko 80 dinara po litru).
Ako je suditi prema padu cena na Mediteranu, pad cene dizela u Srbiji može se očekivati i ovog petka, ali i u nedeljama pred nama.