OPEC je smanjio projekcije globalne potražnje za naftom za ovu i sledeću godinu, a kartel i saveznici uskoro treba i da odluče o eventualnom povećanju proizvodnje za naredni kvartal.
Organizacija zemalja izvoznica nafte smanjila je projekcije rasta svetske tražnje u 2024. za 135.000 barela dnevno, navodi se u mesečnom izveštaju. To je prva veća promena prognoze koja je i dalje znatno viša od ostatka industrije.
OPEC (predvođen Saudijskom Arabijom) i partneri u narednim nedeljama moraju da odluče da li da nastave sa planovima za oživljavanje proizvodnje, počevši od oktobra. Na ovomesečnom sastanku, oni su ponovili da bi mogli "odložiti ili ukinuti planove za podizanje" proizvodnje, sve u zavisnosti od "preovlađujućih tržišnih uslova".
Opširnije
Cena nafte raste, trgovci prate poteze Irana
Cena nafte je u ponedeljak ujutru u porastu, čime je nastavila nedeljni rast od prošle godine.
12.08.2024
Potražnja za naftom je jaka, kaže izvršni direktor kompanije Aramco
Rasprodaja na svetskim tržištima nafte zbog loših ekonomskih vesti bila je preterana jer je potražnja i dalje jaka, izjavio je izvršni direktor kompanije Saudi Aramco Amin Nasser.
07.08.2024
Aramco zadržao dividendu od 31 milijardu dolara, uprkos nižoj dobiti
Aramco je zadržao svoju kvartalnu dividendu na 31 milijardu dolara uprkos nižoj dobiti.
06.08.2024
Cene nafte su oscilovale poslednjih nedelja. Strah od eskalacije geopolitičkih tenzija na Bliskom istoku je bio glavni faktor rasta, a usporavanje ekonomskog rasta u Kini i SAD, najvećim svetskim potrošačima, cene su vukli naniže. Fjučersi na Brent koštaju blizu 80 dolara po barelu, što je prenisko za mnoge članice OPEC+ da finansiraju državnu potrošnju.
"Ova revizija zasnovana je na podacima" za prvi i drugi kvartal, kao i smanjenim "projekcijama rasta privrede Kine", rekli su iz organizacije sa sedištem u Beču.
Čak i posle smanjenja projekcije, OPEC očekuje da će se tražnja ove godine povećati za 2,1 milion na 104,3 miliona barela dnevno.
Njihove projekcije su i dalje veće od pretpandemijskih proseka i iznad očekivanja mnogih velikih berzi i banaka. Njihove projekcije su dvostruko više od predviđanja Međunarodne agencije za energetiku, i poklapaju se sa optimističnijim scenariom kompanije Saudi Aramco.
OPEC+ je ograničavao proizvodnju skoro dve godine u pokušaju da izbegne stvaranje viška kom su najviše doprinosili Brazil, SAD i Gvajana. Organizacija planira da uveća proizvodnju za 543.000 barela dnevno u četvrtom kvartalu, a do kraja 2025. godine će proizvodnja biti uvećana za 2,2 miliona barela dnevno.
Na osnovu podataka OPEC-a, povećanje zaliha bi moglo da počne od oktobra bez straha od destabilizacije tržišta. Izveštaj procenjuje da će u poslednjem tromesečju godine biti potrebno prosečno 43,8 miliona barela dnevno. Ovo je 1,4 miliona barela dnevno više nego u drugom kvartalu.
S druge strane, OPEC je umeo da donosi odluke koje su u suprotnosti sa predviđanjima, a i projekcije nisu uvek bile tačne.