Nafta je poskupela nakon nedeljnog pada, dok tržište još analizira odluku OPEC+ da nastavi sa ograničenom proizvodnjom - koju će potom postepeno povećavati - a trgovci čekaju izveštaje iz industrije i odluku Federalnih rezervi (Fed) o kamatnim stopama.
Brent se trgovao za oko 80 dolara za barel posle gubitka od 2,5 odsto prošle nedelje pošto je algoritamsko trgovanje pojačalo pad nakon najave alijanse da će početi da obezbeđuje više ponude od trećeg kvartala. West Texas Intermediate (WTI) bio je blizu 76 dolara.
Trgovci će pratiti mesečne izveštaje OPEC-a i Međunarodne agencije za energiju (engl. International Energy Agency - IEA), koji će biti objavljeni u utorak i sredu, a koji će dati uvid u ekonomsko zdravlje sektora. Fed takođe objavljuje svoju odluku o kamatnim stopama sredinom nedelje. Snažni ekonomski podaci i tvrdoglavo visoka inflacija doveli su do toga da tržište smanji opklade da se Fed približava svom dugo očekivanom zaokretu ka smanjenju troškova zaduživanja.
Opširnije
Prelazak na OIE značiće i da se ukupna energija manje troši
Ljudi ne žele ugalj, naftu ili gas. Radije žele proizvode i usluge koje pruža energija - grejanje doma, javni prevoz ili čelične limove.
05.06.2024
OPEC+ ostavlja na snazi ograničenja proizvodnje, ali će ih postepeno ukidati
Dobrovoljno smanjenje od dva miliona barela dnevno postepeno se ukida od oktobra.
02.06.2024
Pompezna prodaja akcija Aramcoa mogla bi doneti 12 milijardi dolara
Saudijska Arabija će prikupiti čak 12 milijardi dolara kroz ponudu akcija Aramcoa.
31.05.2024
NIS 27. juna odlučuje o dividendi, presek 17. juna
Naftna industrija Srbije (NIS) kroz dividendu sa akcionarima planira da podeli četvrtinu svoje neto dobiti iz prethodne godine.
27.05.2024
"Investitori koji su preterano reagovali na najavu OPEC-a prošle nedelje sada pokušavaju da prihvate mogućnost da dodatni bareli možda ne uđu u svetske zalihe", rekla je Priyanka Sachdeva, viši tržišni analitičar u brokerskoj kući Phillip Nova Pte. Ipak, makroekonomski izgledi su u prvom planu u mislima trgovaca, uz rastuću zabrinutost da će stope Feda ostati visoke, dodala je ona.
Nakon što je najava OPEC+ o povećanju proizvodnje izazvala pad cena, zvaničnici su naglasili da je povećanje ponude uvek bilo privremeno i da se može pauzirati.
Nafta je u padu od početka aprila zbog slabljenja izgleda tražnje, pri čemu su kompanije za upravljanje novcem smanjile neto duge pozicije za brent najviše dosad, prema podacima koji sežu do 2011. godine. Time su dovele do toga da sirovina zabeleži najniži rast u poslednjoj deceniji. Neto duge pozicije za američki referentni WTI takođe su se povukle.
Ipak, postoje određene pozitivne tendencije na nekim tržištima, uključujući mlazno gorivo, gde oporavak u vazdušnom saobraćaju na nivoe pre kovida podstiče ponovni razvoj.
Geopolitika ostaje u fokusu. Napetosti na Bliskom istoku su se povećale nakon što je Izrael oslobodio četiri taoca u operaciji u Gazi, u sklopu napada u kojem je ubijeno više od 200 Palestinaca, prema podacima vladine kancelarije za medije koju vodi Hamas. A u Evropi su stranke krajnje desnice osvojile značajan položaj na izborima za Evropski parlament.
Obim trgovanja će verovatno biti mali u Aziji, usled praznika u kontinentalnoj Kini i Hongkongu.
Cene:
-
Brent za avgustovsko poravnanje porastao je za 0,3 odsto na 79,89 dolara za barel u 12.31 po podne u Singapuru;
-
WTI za isporuku u julu porastao je za 0,2 odsto na 75,68 dolara za barel.