Nafta je blago negativno reagovala posle iranskog napada bez presedana na Izrael, a cene su pale zbog spekulacija da će sukob ostati kontrolisan.
Brent je u početku porastao za 0,7 odsto na 91,05 dolara za barel, pre nego što je pao na 90 dolara. Više od 300 projektila i dronova ispalio je Iran tokom vikenda, što je bio prvi put da je napao Izrael sa svog tla, mada je većina presretnuta. Napad - koji se očekivao danima - došao je u znak odmazde za napad u Siriji u kojem su ubijeni iranski vojni oficiri.
"Ovaj rat bi mogao da se umiri ako izraelska vlada posluša savete Bele kuće i odustane od uzvratne akcije", rekli su analitičari RBC Capital Markets LLC, uključujući Helimu Croft. Iako je iranska akcija bila "daleko ekspanzivnija od prethodnih represalija, i dalje je najavljena unapred", naveli su oni.
Opširnije
Ruski napadi na ukrajinsku energetsku infrastrukturu podsetnik da kriza i dalje traje
Rusija je u četvrtak uništila najveću termoelektranu u ukrajinskoj Kijevskoj oblasti i napala skladišta gasa u pojedinim ukrajinskim regionima.
11.04.2024
SAD predviđaju direktni raketni udar Irana na Izrael
SAD i saveznici veruju da su veliki napadi Irana raketama ili dronovima na vojne i vladine ciljeve u Izraelu neizbežni.
11.04.2024
Dimon nazvao stopiranje naftnih i gasnih projekata izuzetno naivnim
Jamie Dimon je rekao da su odlaganja projekata tečnog prirodnog gasa u SAD učinjena iz političkih razloga.
08.04.2024
Sve veće šanse da će nafta dostići 100 dolara po barelu
Kada je cena nafte pre nekoliko dana skočila iznad 90 dolara po barelu, vojne tenzije između Izraela i Irana bile su trenutni okidač.
08.04.2024
Nafta je ove godine bila jedna od sirovina koje su ostvarile najbolje rezultate, jer OPEC+ drži čvrstu kontrolu nad snabdevanjem kako bi iscrpio zalihe i podržao cene. Zbog najnovijeg napada eskalirale su tenzije u regionu koji proizvodi oko trećinu svetske sirove nafte i predstavlja najnoviji preokret u obračunu koji je usledio nakon napada Hamasa (koji je podržan od strane Teherana) na Izrael prošlog oktobra. Ipak, iranska misija pri Ujedinjenim nacijama saopštila je da se ovo pitanje "može smatrati završenim", smanjujući zasad rizik od šireg sukoba.
"Situacija je fluidna, i ako Izrael nagovesti da neće uzvratiti, tenzije na tržištu će popustiti", rekao je Arne Lohmann Rasmussen, šef istraživanja u A/S Global Risk Managementu.
Rizici transporta takođe su bili u fokusu, nakon što je Iran zaplenio brod MSC Aries u blizini ključnog Ormuskog moreuza, neposredno pre napada na Izrael. Pravni vlasnik broda je deo Zodiac Groupa povezanog sa Izraelom, prema podacima koje je prikupio Bloomberg. Ovaj potez izaziva zabrinutost u vezi sa bezbednošću plovila u regionu, dodajući pritisak na prethodne logističke poremećaje.
"Scenario koji najviše brine je zatvaranje Ormuskog moreuza", rekao je Rasmussen iz Global Risk Managementa. "Ne mislim da će Iran zatvoriti moreuz, ali rizici rastu."
Dok su kretanja cena bila uzdržana, trgovanje je bilo živahno, sa skoro 100.000 lotova brenta koji su kupljeni do podneva u Singapuru. To je oko deset puta veći obim kojim se obično trguje do tog vremena na uobičajenoj sesiji. Bilo je i preko 5.000 lotova u kupovnim opcijama od 95 dolara za brent koji su zabeležili pomeranja. Optimistične kupovne opcije ostaju u prednosti u odnosu na pesimistične opklade tog tipa.
Tržišta nafte su se zaoštrila poslednjih meseci, podižući troškove energije i stvarajući glavobolju centralnim bankarima dok pokušavaju da potisnu svoj napor da uguše inflaciju. Uoči napada Teherana tokom vikenda, analitičari su razmatrali mogućnost da bi nafta ponovo mogla da dostigne 100 dolara za barel.
OPEC - kartel proizvođača u kom je i Iran - saopštio je prošle nedelje da će morati pažljivo da prati naftu u narednim mesecima kako bi se obezbedila zdrava i održiva ravnoteža tržišta, navodi se u mesečnom izveštaju. Postoje znaci da potražnja raste. Američke rafinerije se spremaju da povećaju proizvodnju goriva, dok nedavni makroekonomski podaci iz Kine sugerišu da bi privreda mogla da doživi preokret.
Cene:
-
Brent za junsko poravnanje pao je za 0,2 odsto na 90,23 dolara za barel u 12.33 po podne u Singapuru;
-
WTI za isporuku u maju oslabio je za 0,3 odsto na 85,37 dolara za barel.