Kada je cena nafte pre nekoliko dana skočila iznad 90 dolara po barelu, vojne tenzije između Izraela i Irana bile su trenutni okidač. Međutim, cenu su pogurali i globalni šokovi ponude koji pojačavaju strah od ponovnog porasta inflacije vođene ovom sirovinom.
Nedavni potez Meksika da smanji izvoz svoje sirove nafte pogoršava globalnu ponudu, podstičući rafinerije u SAD - najvećem svetskom proizvođaču nafte - da troše više domaćih barela. Američke sankcije dovele su do nasuka ruskog tereta na moru, a venecuelansko snabdevanje je potencijalna sledeća meta. Napadi pobunjeničke grupe Huti na tankere u Crvenom moru takođe su odložili isporuke sirove nafte. I uprkos previranjima, OPEC i njegovi saveznici ostali su pri smanjenju proizvodnje i u drugom kvartalu ove godine.
Sve to dovodi do velikog poremećaja u snabdevanju koji je iznenadio trgovce. Kriza podstiče rast cene nafte, i to uoči letnje sezone vožnje u SAD, preteći da gurne naftu brent na 100 dolara po barelu prvi put u skoro dve godine. To pojačava zabrinutost zbog skoka inflacije koja zamagljuje šanse za reizbor američkog predsednika Joea Bidena i komplikuje razmatranja centralnih banaka o smanjenju kamatnih stopa, piše Bloomberg.
Opširnije
Cena nafte u padu pošto je Izrael poručio da povlači deo trupa iz Gaze
Cena nafte je pala sa petomesečnog maksimuma nakon što je Izrael rekao da će povući deo trupa iz Gaze.
08.04.2024
Cena nafte nastavila da raste i nakon što je premašila 90 dolara
Cena nafte je u petak ujutru nastavila da raste nakon što je u četvrtak prešla 90 dolara po barelu zbog eskalacije tenzija na Bliskom istoku.
05.04.2024
OPEC+ potvrdio smanjenja, raste cena nafte
'Za naredna dva ili tri meseca očekujem da će proizvodnja OPEC-a dodatno opasti', rekao je Daniel Hynes.
04.04.2024
OPEC+ odlučio da nastavi sa politikom smanjenja snabdevanja
Grupa OPEC+ odlučila je da produži smanjenje snabdevanja naftom iz prvog kvartala i na drugi kvartal.
03.04.2024
Cena nafte nastavlja da raste, brent se približava 90 dolara po barelu
Cena nafte u sredu ujutru nastavila je da raste nakon što je u utorak skočila za 1,5 dolara po barelu.
03.04.2024
Cena nafte blizu petomesečnog maksimuma
Cena nafte na svetskom tržišu se približila petomesečnom maksimumu nakon što su porasli i geopolitički rizici na Bliskom istoku.
02.04.2024
Norveška i SAD postale glavni dobavljači gasa i nafte EU
Prošle godine u EU najviše gasa i nafte stiglo je iz Norveške i SAD, koje su zamenile nekadašnju rusku dominaciju na ovom tržištu.
05.04.2024
Da li se Srbiji isplatio ugovor sa Rusijom o gasu i vezivanje cene za naftnu formulu
Postavlja se pitanje da li se Srbiji za ove skoro dve godine od potpisivanja ugovora isplatio dogovor sa Rusijom i vezivanje cene gasa za naftnu formulu.
25.03.2024
Indija počela da uvozi više američke nafte nakon otežanih ruskih tokova
Indijske rafinerije nafte su na putu da preuzmu najviše američke sirove nafte u poslednjih godinu dana.
19.03.2024
Što se tiče nafte, "veći pokretač trenutno je na strani ponude", rekla je Amrita Sen, osnivačica i direktorka istraživanja u Energy Aspects, u intervjuu za Bloomberg TV. "Videli smo dosta slabosti na strani ponude, dok je potražnja na globalnoj osnovi zdrava."
Isporuke nafte iz Meksika, glavnog snabdevača u Americi, pale su prošlog meseca za 35 odsto na najniži nivo od 2019. godine, dok predsednik Andres Manuel Lopez Obrador pokušava da ispuni obećanja da će zemlju odviknuti od skupog uvoza goriva. Izvoz teške sirove nafte - guste vrste za koju su dizajnirane mnoge rafinerije - sada će se još više smanjiti jer je meksička naftna kompanija Pemex pod državnom kontrolom otkazala neke ugovore o snabdevanju stranim rafinerijama, izvestio je Bloomberg prošle nedelje.
Ta odluka je uzburkala tržišta nafte širom sveta. Mars Blend, teška nafta srednje gustine sa obale Meksičkog zaliva, porasla je poslednjih dana na višegodišnju premiju u odnosu na lakši West Texas Intermediate, koji važi za američki standard. Mars se obično trguje sa popustom u odnosu na WTI. Nafta brent je u četvrtak dostigla 90 dolara po barelu, najviše od oktobra, a u petak je povećala rast. JPMorgan Chase & Co. rekao je da bi mogao dostići 100 dolara do avgusta ili septembra.
Pre poteza Meksika, postojao je niz velikih i malih prekida u snabdevanju. U januaru je veliki mraz uništio proizvodnju sirove nafte i zalihe u SAD u vreme kada bi one normalno rasle, držeći zalihe ispod sezonskih proseka do kraja marta.
Meksiko, SAD, Katar i Irak smanjili su svoje tokove nafte za više od milion barela dnevno u martu, pokazuju podaci o praćenju tankera koje je prikupio Bloomberg. Bagdad je obećao da će ograničiti proizvodnju kako bi nadoknadio nepoštovanje prethodnih obećanja Organizaciji zemalja izvoznica nafte i njenim saveznicima, poznatoj kao OPEC+.
Dodatnu zategnutost na tržištu doneli su i Ujedinjeni Arapski Emirati nakon što su smanjili isporuke Upper Zakuma, srednje teške nafte, za 41 odsto u martu u poređenju sa prošlogodišnjim prosekom, prema podacima pomorske obaveštajne kompanije Kpler. Državna naftna kompanija preusmerava više zaliha te nafte u sopstvenu rafineriju, rekli su trgovci. Iako su smanjenja bila očekivana i Abu Dhabi National Oil nudi kupcima drugu vrstu sirove nafte kao zamenu, pad izvoza Upper Zakuma doprinosi višim regionalnim cenama usred šireg smanjenja u okviru dogovora OPEC+.
U međuvremenu, tržišta sirove nafte u Evropi su pod snažnijim pritiskom napada pobunjeničke grupe Huti u Crvenom moru, koji su milione barela sirove nafte poslali na zaobilaznicu oko Afrike, odlažući neke isporuke nedeljama. Poremećaji ključnog naftovoda u Severnom moru, nemiri u Libiji i oštećena cev u Južnom Sudanu takođe su doprineli rastu cena nafte, dok su strože američke sankcije Rusiji oduzele tankere koji su ranije transportovali njenu naftu kupcima, među kojima je Indija.
Nedostatak ponude mogao bi postati još veći u narednim nedeljama, pošto predsednik Venecuele Nikolas Maduro ne pokazuje znake da će poslušati obećanja i da će krenuti ka slobodnim i poštenim izborima, Bidenova administracija bi mogla ponovo da uvede sankcije toj zemlji ovog meseca.
Trenutni rast cene nafte predstavlja oštar kontrast u odnosu na pre samo nekoliko meseci, kada je nafta pala na višemesečne minimume kako je američka proizvodnja rasla, a ruski izvoz sirove nafte porastao uprkos sankcijama, koje su od tada proširene. Američka administracija za energetske informacije, nakon što je prognozirala da će globalne zalihe ostati nepromenjene u ovom kvartalu, sada predviđa da će pasti za 900.000 barela dnevno. To je ekvivalent proizvodnji iz Omana.
Smanjenje ponude dolazi u trenutku rasta tražnje. Američke rafinerije se spremaju da povećaju proizvodnju goriva za leto, kada milioni Amerikanaca krenu na puteve i kada potrošnja benzina obično bude na vrhuncu. Zalihe benzina na naseljenoj istočnoj obali se smanjuju, a proizvodne aktivnosti u SAD i Kini takođe najavljuju povećanje upotrebe goriva. U Aziji, marže prerade su oko 50 odsto veće od petogodišnjeg sezonskog proseka, što ukazuje na zdravu potražnju.
Porast cene sirove nafte ugrozio je planove Bidenove administracije da popuni hitne američke rezerve nafte, koje su dostigle najniži nivo u poslednjih 40 godina. To je takođe politički rizik za Bidena jer cene hrane i energije ostaju tvrdoglavo visoke. Napredak nafte preti da gurne maloprodajnu cenu benzina, koji je sada blizu dnevnog nacionalnog proseka od 3,60 dolara po galonu. To doprinosi zabrinutosti da će rast cene nafte preokrenuti nedavno usporavanje rasta potrošačkih cena.
Cene nafte sada podstiču američku inflaciju. To bi moglo biti ponovo vidljivo u martovskom indeksu potrošačkih cena koji treba da bude objavljen u sredu, pošto se ukupan CPI ubrzava na godišnjem nivou, dok se očekuje da će osnovna mera koja isključuje hranu i energiju opadati.
Porast cena sirove nafte mogao bi na kraju da primora OPEC+ da odustane od nekih smanjenja proizvodnje, rekao je Vikas Dwivedi, globalni strateg za naftu i gas za Macquarie Group. Cena nafte znatno iznad 90 dolara može dovesti do uništenja globalne potražnje i na kraju do nižih cena, navodi JPMorgan. Ali zasad ima malo znakova da će se to desiti.
"Mislim da je nafta od 100 dolara potpuno realna - samo zahteva malo više cene rizika u odnosu na istinski geopolitički rizik", rekao je Bob McNally, osnivač konsultanta Rapidan Energy Group i bivši savetnik Bele kuće, u intervjuu za Bloomberg TV.