Najviše gasa i nafte u Evropsku uniju stiglo je u 2023. godini iz Norveške i Sjedinjenih Američkih Država (SAD), koje su zamenile nekadašnju rusku dominaciju na ovom tržištu.
Pored toga, EU je prošle godine uspela da smanji i količinu i vrednost uvezenih energenata u odnosu na godinu ranije. Naime, prema podacima Eurostata vrednost energenata u 2023. opala je za 35 odsto, dok je obim opao za 9,4 odsto.
Uvoz prirodnog gasa i nafte u EU za period od 2019. do 2023. po vrednosti i po količini (Eurostat)
Kada je reč o vrednosti uvoza prirodnog gasa, ona je prošle godine smanjena za čak 52,2 odsto u odnosu na 2022. godinu, dok je obim smanjen za 16,1 odsto. Do pada vrednosti prirodnog gasa došlo je zbog pada cena na tržištu.
Postavlja se pitanje da li se Srbiji za ove skoro dve godine od potpisivanja ugovora isplatio dogovor sa Rusijom i vezivanje cene gasa za naftnu formulu.
Činjenica je da je kretanje cena gasa i nafte teško predvideti. Teško ih je predvideti zbog teškog predviđanja događaja u geopolitici koji su ključni faktor u kreiranju cena sirovina.
02.01.2024
Autor: Suzana Peljto
Podsetimo, u 2022. cena gasa na holandskoj TTF berzi dostigla je rekord od 340 evra po megavat-satu, dok se tokom prošle godine kretala između 25 i 70 evra po megavat-satu. To je drastičan pad u odnosu na vrednosti iz 2022, što je uticalo i na pad vrednosti uvoza prirodnog gasa u EU.
Što se tiče smanjenja obima prirodnog gasa, Eurostat navodi da to treba posmatrati u kontekstu plana smanjenja EU, gde su se zemlje EU obavezale da će smanjiti potrošnju gasa za najmanje 15 odsto. Ovaj plan je prvobitno pokrivao period od 1. avgusta 2022. do 31. marta 2023, ali je produžen do 31. marta 2024.
I pad cena nafte i naftnih derivata u odnosu na cene iz 2022. doveo je do smanjenja uvezenih vrednosti za 17,2 odsto u 2023. uz smanjenje obima od 2,8 odsto.
Prošle godine i tokom prvog, drugog i trećeg kvartala glavni dobavljači gasa i nafte EU bili su Norveška i SAD, što se održalo i u poslednjem kvartalu.
Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Većina uvoza nafte u EU u četvrtom kvartalu 2023. godine dolazi iz SAD (17 odsto), a zatim iz Norveške (13,1 odsto) i Kazahstana (9,2 odsto).
Više od polovine prirodnog gasa u gasovitom stanju dolazi iz Norveške (53,4 odsto), a slede Alžir sa 15,9 odsto i Rusija sa 12,7 odsto. SAD su obezbedile skoro polovinu uvezenog tečnog prirodnog gasa (49,4 odsto), ispred Rusije (13 odsto) i Alžira (11,1 odsto).
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...
Trumpov pristup ekonomiji kombinovao je zaštitu domaće industrije sa globalnim političkim pritiscima, koristeći ekonomsku snagu SAD kao najvećeg tržišta na svetu da bi ekonomskim pritiskom naterao ostatak sveta na određena ustupanja.
Situacija sa carinama koje američka administracija uvodi ostatku sveta komplikuje se sa novim najavama predsednika Donalda Trumpa o recipročnim i nametima na uvoz bakra.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...