Srbija i Rusija su 2022. godine ostvarile rekordnu trgovinsku saradnju od čak 4,2 milijarde dolara. Do ovog skoka došlo je jer smo povećali uvoz i uvezli robu u vrednosti od više od tri milijarde dolara, a najviše gas i naftu. Samo na gas i naftu Srbija je 2022. Rusiji platila više od dve milijarde dolara, dok je preostalu milijardu činila druga roba.
U godini kada je počeo rat u Ukrajini, Srbija je uvozila velike količine ruske nafte koja je bila najjeftinija na tržištu. Podsetimo, upravo zato je Naftna industrija Srbije (NIS) kupujući jeftinu rusku naftu i prodajući dizel i benzin po rekordnim cenama na pumpama ostvarila najveći profit u istoriji kompanije.
Međutim, sankcije koje je Evropska unija (EU) uvela protiv Rusije i te kako su se odrazile i na trgovinsku saradnju Srbije i Rusije, iako Srbija nije uvela sankcije Moskvi. Prošle godine trgovinska saradnja između dve zemlje spustila se na 2,9 milijarde dolara, odnosno vratila se na nivo iz 2021.
Opširnije
Sankcije desetkovale trgovinu EU i Rusije, uz blagi rast krajem 2023.
Podaci za poslednje tromesečje 2023. pokazuju da je EU, uprkos svim sankcijama, ipak blago povećala trgovinsku saradnju sa Rusijom.
28.02.2024
Sankcije EU i srpskom Conexu, gubitašu sa dva zaposlena
Savet Evropske unije usvojio je 13. paket restriktivnih mera protiv Rusije, dan uoči dvogodišnjice od početka vojne intervencije u Ukrajini.
23.02.2024
Srbija ide u susret gasu koji bi mogao biti jeftiniji od ruskog - rumunskom
Samo što je završena gasna interkonekcija sa Bugarskom, srpski zvaničnici već najavljuju izgradnju novog gasovoda sa Rumunijom.
05.02.2024
Rusija stipendijama privlači sve više srpskih studenata
Zapadni svet, da bi kaznio Rusiju zbog rata u Ukrajini, odlučio je da se odalji od svega što dolazi iz te zemlje – gasa, nafte, dizela, dijamanata i ostalih sirovina i robe.
24.01.2024
Čijim dizelom je Evropa zamenila ruski?
Ruski dizel je do februara ove godine bio dominantan na evropskom tržištu.
04.12.2023
Studija: Rusija nije krivac za sporu zelenu tranziciju Srbije, nego ugalj
Dominacija Rusije u srpskom gasnom i naftnom sektoru nije kriva za spori razvoj zelene energetske tranzicije u Srbiji. Glavni krivac je zavisnost od uglja.
14.11.2023
Čijom naftom i gasom EU zamenjuje ruske?
Rat Rusije protiv Ukrajine naveo je EU da primeni nekoliko paketa sankcija protiv Moskve, što je direktno i indirektno uticalo na trgovinu naftom i prirodnim gasom.
29.09.2023
Nafta glavni faktor smanjenja/povećanja razmene
Evropska zabrana uvoza ruske nafte preko mora uticala je i na Srbiju, jer sve količine nafte koje dolaze u našu zemlju dopremaju se preko Jadranskog naftovoda (JANAF). Zbog ove mere naša zemlja je zvanično petog decembra 2022. godine ostala bez ove ruske sirovine.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), prošle godine među stavkama uvoznih proizvoda iz Rusije više nema nafte.
Srbija je 2022. uvezla naftu u vrednosti od oko milijarde dolara, što je tri puta više u odnosu na vrednosti uvezene 2020. i 2021. S obzirom na to da je Srbiji prošle godine bio zabranjen uvoz ruske nafte, to je bio glavni faktor pada ukupne trgovinske saradnje. Kao što smo naveli, uvoz ruske nafte 2022. iznosio je oko milijarde dolara, a pad trgovinske saradnje 2023. bio je 1,3 milijarde.
Isto tako, povećanje uvoza nafte tokom 2022. godine bio glavni faktor povećanja ukupne trgovinske saradnje.
Umesto 460 miliona, sada ruski gas Srbiju košta milijardu dolara
Krajem novembra 2021. godine istekao je desetogodišnji ugovor o snabdevanju Srbije ruskim gasom koji je naša zemlja plaćala 270 dolara za 1.000 kubnih metara. Ovaj ugovor je nakon tog isteka produžen za još šest meseci, a zatim je krajem maja potpisan novi, ovoga puta trogodišnji, ugovor sa Rusijom o snabdevanju gasom.
Međutim, ovim ugovorom Srbija je vezala cenu gasa za naftnu formulu, a srpski zvaničnici su govorili da će cena gasa za Srbiju umesto dotadašnjih 270 dolara biti između 300 i 400 dolara za 1.000 kubnih metara.
Količina uvoza gasa iz Rusije nije se menjala, i prema trogodišnjem ugovoru Srbija uvozi 2,2 milijarde kubnih metara gasa iz ove zemlje. To znači da je za povećanje vrednosti uvoza gasa glavni uzrok povećana cena.
Prema podacima RZS, Srbija je 2021. Rusiji za gas platila oko 460 miliona dolara, a zatim je taj trošak 2022. iznosio 998 miliona dolara, da bi prošle godine skočio na 1,1 milijardu dolara.
Izvoz u Rusiju nije drastično menjan, jabuke više nisu glavni izvozni proizvod
Srpski izvoz u Rusiju u poslednjih pet godina nije drastično promenjen. U 2022. izvoz je prvi put premašio milijardu dolara, a tokom prošle godine je blago uvećan.
U Rusiju smo prošle najviše izvezli frižidere i zamrzivače, zatim hula-hop čarape, hranu za kućne ljubimce, jabuke, lekove i vodu sa dodatkom šećera.
Ranijih godina su glavni izvozni proizvod u Rusiju bile jabuke, ali je njihov izvoz prošle godine drastično opao.
Šta smo iz Rusije još uvozili osim gasa i nafte
Primarni uvozni proizvodi iz Rusije u Srbiju već godinama su gas i nafta, sa izuzetkom prošle godine, kada je izostao uvoz nafte zbog evropskih sankcija.
Prošle godine najviše smo uvezli gas, a zatim ureu, đubriva, prerađeni duvan, ugljenik. Na listi su se našli i svinjsko meso, kao i helikopteri mase preko 2.000 kilograma.