Naftna industrija Srbije (NIS) na krilima visoke cene nafte zabeležila je najbolju poslovnu godinu od osnivanja, a ostvareni profit je bio skoro dva puta veći od cene po kojoj je kompanija prodata.
Neto dobit energetske kompanije, koja je 2008. godine Gazpromu prodata za 400 miliona evra i obavezu da uloži još 550 miliona do 2012. godine, iznosila je 92,4 milijardi dinara (787,5 miliona evra), navodi se u izveštaju kompanije.
Poređenja radi, profit kompanije je 2021. godine bio za 4,4 puta manji i iznosio je 21 milijardu dinara. Pokazatelj EBITDA je u istom periodu uvećan za više od 150 odsto i iznosio je 136,2 milijarde dinara, dok su prihodi od prodaje veći za 74 odsto (513,7 milijardi dinara), navodi se u finansijskom izveštaju kompanije objavljenom u utorak.
Opširnije
Zlatno doba NIS-a, akvizicije manjih igrača ne bi bile iznenađenje
Niža cena sirove nafte na svetskom tržištu umanjiće neto dobit NIS-a u 2023, predviđaju analitičari Bloomberg Adrije.
02.02.2023
NIS u razvoj maloprodajne mreže uložio 1,5 milijardi dinara
Kompanija NIS uložila je u modernizaciju i razvoj maloprodajne mreže tokom prošle godine oko 1,5 milijardi dinara.
30.01.2023
Peti februar donosi zabranu uvoza ruskog dizela i veće cene
Petog februara stupa na snagu evropska zabrana uvoza ruskih naftnih derivata.
27.01.2023
"U izuzetno volatilnom okruženju realizovali smo sve svoje prioritetne zadatke. Očuvali smo stabilnost na domaćem tržištu, nastavili energetsku tranziciju i modernizaciju NIS grupe, uz brigu o socijalnoj stabilnosti naših zaposlenih. Sada idemo korak dalje i za 2023. godinu planirali smo ambiciozni investicioni portfolio, dvostruko vredniji od kapitalnih ulaganja iz 2022. godine. Svesni smo izazova koji nas očekuju, ali naš poslovni model daje dobre rezultate, a ostvarenja iz 2022. godine daju nam dobru osnovu da sa uspešnim radom nastavimo i u periodu pred nama", izjavio je Kirill Tyurdenev, generalni direktor NIS-a.
Iz brokersko-dilerskog društva Momentum securities navode da je za rast najviše zaslužna viša cena nafte. "Rastu profitabilnosti kompanije osim visokih cena nafte, doprineo je rast tražnje na tržištu, ali i povećani tržišni udeo kompanije", navode iz Momentuma.
Kapitalna ulaganja kompanije (CAPEX) uvećana su sa 20,1 milijardu na 22,1 milijardu dinara, što su iz brokerske kuće okarakterisali kao "skroman nivo".
Profit utrostručen i u četvrtom kvartalu
I ako posmatramo četvrti kvartal, rezultati NIS-a su znatno viši u odnosu na isti period iz 2021. godine. Neto dobit je tako u poslednjem tromesečju porasla tri puta u odnosu na poslednja tri meseca 2021. i iznosila je 22,9 milijardi dinara.
EBITDA pokazatelj je udvostručen, i u četvrtom kvartalu je iznosio 31,4 milijarde dinara. Prihodi od prodaje su porasli za 40 odsto, dostigavši tako 132,9 milijardi dinara.
Cena nafte, koja je i najviše doprinela rastu prihoda i profitabilnosti kompanije, u toku 2022. je uvećana za 43 odsto, a u toku poslednjeg kvartala za 11 odsto, pokazuju podaci kompanije.
Iz analitičkog tima Bloomberg Adrije, u ranije objavljenoj analizi kompanije, rekli su da će i 2023. biti uspešna za energetsku kompaniju.
Kako se može očekivati da će cena nafte u ovoj godini u proseku biti nešto niža, analitički tim predviđa da će i prihodi, i neto dobit biti niži. Oni pojašnjavaju da promena verovatno neće biti drastična, i da će "ključni finansijski pokazatelji ostati snažni".
Što se tiče aktivnosti na polju akvizicija, postoji prostor za kupovinu manjih učesnika na tržištu, pogotovo maloprodajnih objekata, a akvizicije i u zemljama u okruženju ne bi bile iznenađenje, predviđaju analitičari.