Prethodne nedelje jedna od glavnih korporativnih vesti u Srbiji bili su finansijski rezultati Naftne industrije Srbije (NIS) u prvom ovogodišnjem kvartalu, nakon visokog profita u prošloj godini. Uprkos tome što su ga analitičari iščekivali, sami podaci su malo koga začudili. Među onima koje učinak NIS-a u prvom kvartalu nije iznenadio, nalaze se i analitičari Bloomberg Adrije.
U pogledu 2023. godine, naši analitičari i dalje očekuju da NIS ostvari dobre rezultate, ali šanse da se ponovi rekordna 2022. godina nisu visoke.
"Naša očekivanja za 2023 ostaju nepromenjena s obzirom na to da se i cena nafte kreće u projektovanom nivou, a ona je glavna determinanta ostvarenja rezultata naftnih kompanija. Prihodi od prodaje i profitabilnost očekujemo na nižem nivou u odnosu na 2022. godinu, ali svakako iznad višegodišnjeg proseka", rekli su analitičari.
Opširnije
Dobit NIS-a bez ruske nafte manja za četvrtinu
Pokazatelj EBITDA je bio za 22 odsto niži u poređenju sa prvim kvartalom prethodne godine.
27.04.2023
Ko su srpski dividendni teškaši i koliko isplaćuju ove godine
Dunav osiguranje neće isplatiti dividendu akcionarima prvi put od 2015. godine.
13.04.2023
Akcionari NIS-a mogli bi ozbiljno da trljaju ruke ove godine
Na ulaganje od 100.000 dinara u slučaju dosadašnje dividende od 25 odsto vratilo bi se 19.000 dinara.
23.02.2023
Kako su regulacije cena i dalje na snazi i očekuje se da se nastave kroz ostatak godine, to će uticati na niža ostvarenja u odnosu na uslove neregulisanog tržišta, navode analitičari. Oni dodaju da se manja profitabilnost može očekivati i zbog nemogućnosti da NIS uvozi rusku naftu koju je kompanija tokom 2022. nabavljala po nižoj ceni zbog rata u Ukrajini.
Na profitabilnost će uticati i uvedene sankcije na uvoz derivata od februara 2023, planirani remont fabrike u drugom delu godine, ali i smanjenje tražnje zbog slabljenja kupovne moći i usporavanja ekonomskih aktivnosti u zemlji, dodaju naši analitičari.
Manji profit u prvom kvartalu
Podsećamo, neto dobit NIS-a je u prvom kvartalu bila za 25 odsto niža u odnosu na prvo tromesečje prethodne godine. Pokazatelj EBITDA je bio za 22 odsto niži u poređenju sa prvim kvartalom prethodne godine, i iznosio je 19,9 milijardi dinara, od čega je čiste dobiti za kompaniju ostalo 11,7 milijardi dinara (99,8 miliona evra).
"Pad prihoda i profitabilnosti je dominantno zabeležen u 'upstream' segmentu. Kao osnovni razlog vidimo nižu cenu sirove nafte i pored činjenice da je proizvodnja nafte i gasa niža za oko tri odsto u odnosu na prvi kvartal 2022. U prethodnom periodu, tj. tokom 2022. godine, videli smo da i pored pada proizvodnje nafte, generisana profitabilnost ovog segmenta u NIS-u je bila veća zbog većih cena. Sada sa padom cena pali su prihodi, a to je posledično uticalo i na pad profitabilnosti", rekli su analitičari.
Segment prerade i prodaje generalno generiše veću EBITDA od 'upstream' segmenta, koji se bavi bušenjem. EBITDA 'downstream' segmenta je u prvom kvartalu ove godine zabeležila manji pad u odnosu na isti period prethodne godine iako je volumenski prodaja derivata pala za pet odsto, ukazuju analitičari. "Pad je zabeležen prevashodno na inostranim tržištima, najpre izazvano zabranom izvoza derivata iz Srbije tokom prvog kvartala 2023", rekli su iz analitičkog tima Bloomberg Adrije.
Kada je u pitanju poslovanje u Srbiji, NIS-ovo učešće u ukupnoj potrošnji je poraslo.
"U maloprodaji je zabeležen količinski pad od dva odsto dok u veleprodaji rast od 12 odsto, u čemu veliku ulogu ima garantovana niža cena za poljoprivredne proizvođače. Očigledno su veći volumenu prerade i bolje prerađivačke i distributerske margine omogućili da se kompenzuje količinski pad u prodaji derivata", rekli su analitičari.
Generisana EBITDA marža od 20 odsto u prvom kvartalu je viša u odnosu na konkurente, gde je OMV zabeležeio EBITDA maržu od 18 odsto, a INA samo pet odsto (firma zbog obustave rada u rafineriji nije mogla da prerađuje naftu, što se očigledno odrazilo i na veliki pad profitabilnosti i generisanje gubitka), dodaju.
Sledi više investicija
Druga polovina godine mogla bi da donese više investicija, jer je ovaj kvartal obeležio i nastavak investicija, u skladu sa najavom o ulaganju od preko 410 miliona evra u 2023. godini.
"Međutim, zasada je uloženo tek 60 miliona evra, što bi značilo da bi u drugoj polovini godine mogla da se očekuje intenzivnija investiciona aktivnost", rekli su analitičari.
"Vidimo dovoljno kapaciteta da se investicije nastave. Zahvaljujući ulaganju u kratkoročne depozite u prvom kvartalu, vidimo i pozitivan uticaj na profitabilnost NIS-a kroz prihode od kamata", zaključili su analitičari.