Dunav osiguranje je početkom aprila objavilo da prvi put od 2016. godine neće isplatiti dividendu svojim akcionarima, ako odluka bude usvojena na skupštini akcionara.
Za razliku od osiguravajuće kuće, Naftna industrija Srbije bi mogla da svoje deoničare obraduje najvećom dividendom od izlaska na berzu.
Na evropskim i američkim berzama, najveće dividende uglavnom isplaćuju upravo industrijske i finansijske kompanije, ali je manja likvidnost našeg tržišta (kao i manji broj akcija u slobodnom trgovanju u odnosu na veće svetske berze) sprečila da se dividendna politika vidi na samoj Beogradskoj berzi. Međutim, kako kažu naši sagovornici, ipak postoje kompanije koje se izdvajaju po visini i stalnosti isplaćenih dividendi.
Opširnije
Erste investment: Akcije NIS-a su zbog dividende poslastica
I granica za 'take-profit' nalog je sa 677 dinara pomerena na 1.090 dinara.
29.03.2023
Pet društava i dalje dominira osiguranjem u Srbiji, premija rasla
Najveći udeo u ukupnoj premiji, kao i prošle godine, imalo je osiguranje od odgovornosti zbog upotrebe motornog vozila.
02.11.2022
Profit Messer Tehnogasa niži zbog cena energije i gasa
U prvih šest meseci ove godine Messer Tehnogas ostvario je konsolidovani poslovni prihod od 8,18 milijardi dinara.
29.08.2022
"Trenutno se ubedljivo najviše izdvaja NIS, koji će ove godine najverovatnije isplatiti iznos od oko 120 dinara po akciji, neto. To je uprkos skorašnjem rastu cene akcija i dalje čak 15 odsto neto prinosa. Naravno, reč je o izvanredno dobroj godini (2022), ranijih godina iznos i prinos nisu bili toliko veliki. Ipak kompanija je godinama unazad isplaćivala dividendu i radiće to i u budućnosti", rekao je Vladan Pavlović iz Ipopema securities.
Glavni broker Momentum securitiesa Nenad Gujaničić takođe je izdvojio NIS. "Naftna industrija Srbije neprekidno od 2013. godine isplaćuje četvrtinu profita u dividende, a izuzetak je bila godina pandemije kada je kompanija isplatila simboličnu dividendu", rekao je Gujaničić za Bloomberg Adriju.
Vodeći na listi
Na listi kompanija sa relativno visokim i stabilnim isplaćenim dividendama izdvaja se Metalac iz Gornjeg Milanovca, za koji je Pavlović rekao da ima "dug niz godina stabilnih i rastućih isplata", dok ga Gujaničić, zajedno sa Jedinstvom iz Sevojna karakteriše kao najboljeg predstavnika stabilne dividendne politike. Pomenute kompanije "godinama neprekidno isplaćuju dividendu, sa sasvim solidnim dividendnim prinosima", rekao je Gujaničić.
I analitičar i broker ističu i kompaniju Phillip Morris, a razlog za to je, kako navodi Gujaničić, "višegodišnji trend isplate celokupne dobiti kroz dividendu kako za obične, tako i za prioritetne akcije kojima se trguje na Beogradskoj berzi". Jednako dugo kao pomenuti NIS, dividende isplaćuje i kompanija Messer Tehnogas, a i kod nje se visina dividende nalazi na nivou od oko četvrtine ostvarenog profita.
Pored toga, kako objašnjava Pavlović, ova kompanija bi u budućnosti mogla da postane još privlačnija za akcionare. Messer Tehnogas "pre nekoliko godina otpočeo da redovno isplaćuje dividende i ima najveći potencijal da uveća isplate s obzirom na veliko gomilanje gotovine", rekao je Pavlović u odgovorima na pitanja naše redakcije.
Varljiva varijabla
Iako je dividenda jedna od vidljivijih varijabli, ona ne treba da bude jedini faktor koji privlači investitore. Kako je za našu redakciju rekao Rade Rakočević, osnivač kompanije Senzal Capital, dividenda je bitna za dugoročne investitore. "Uvek obraćam pažnju na stopu dividende, posebno kad biram akcije za dugoročno investiranje, tako što posmatram dividendnu politiku konkretne kompanije ili banke kroz ranije godine i upoređujem sa njihovim konkurentnima iz iste industrije", rekao je Rakočević. On je dodao lično ne ulaže pretežno u akcije kompanija koje tradicionalno isplaćuju visoke dividendne prinose. Govoreći o trenutnim preferencijama, rekao je da "više voli akcije rasta (engl. growth)" jer one "imaju potencijal za rast berzanskih cena". Ovakve kompanije najčešće ne isplaćuju dividendu, ili ona nije naročito visoka.
Na važnost odnosa između cene akcije i visine dividende ukazao je i Pavlović. "Voditi se isključivo dividendom je progrešno u slučajevima kada nije moguće proceniti koliko je ona održiva na duži vremenski period, što opet zavisi od procene poslovanja neke kompanije u budućnosti, potrebe za finansiranjem investicija, ili otplatom duga", rekao je analitičar. Takođe nije dobar znak kada nam nije poznata dividendna politika kompanije ili ukoliko prinos nije zadovoljavajuće veličine.
"Takođe treba uvek obratiti pažnju i na trend cene same akcije, jer dobar prinos od dividende može biti ponekad neutralisan gubitkom na ceni", zaključio je Pavlović, dodajući da je ovo od naročite važnosti za one koji bi da nakratko proftiraju samo od dividendi bez želje da dugoročno drže akciju u posedu. Gujaničić navodi da, u odsustvu drugih fatkora privlačenja poput naznaka o privatizaciji, dividende mogu da budu glavni magnet koji privlači investitore na tržištu poput srpskog.
Promena u Dunavu
Kao što smo već pomenuli, Dunav osiguranje je od 2016. godine bez prekida isplaćivalo dividende, ali, kako navode naši sagovornici, ova kompanija i dalje nema jasno definisanu dividendnu politiku. "Kompanija je isplaćivala dividendu ranijih godina, koja je varirala u zavisnosti od ostvarenih rezultata i potreba za adekvatnom veličinom kapitala", rekao je Pavlović.
On je dodao da je kompanija u prošloj godini ostvarila neto dobitak 1,3 milijarde dinara, što je skoro upola slabije u odnosu na krajnji rezultat od 2,5 milijardi dinara ostvaren u 2021. godini, verovatno zbog efekata inflacije na visinu odštetnih zahteva.
"Verovatni razlog za odustajanje od dividende je, pretpostavljam, potreba da se sačuva kapital, s obzirom na to da će se sa negativnim efektima inflacije (koji će opet uticati na visine odštetnih zahteva) kompanija suočavati i tokom ove godine", naveo je analitičar.
Kako je rekao Gujaničić, Dunav je prošle godine zabeležio veliki udarac po pitanju profitabilnosti usled povećanih troškova na ime likvididacije šteta pa se očekivala znatno slabija dividenda, ali je svakako iznenađenje da se ona uopšte ne isplati, i to prvi put od 2015. godine. Stoga ne iznenađuje veliki pad tražnje za akcijama i pad cene, rekao je broker.
"Dividende su glavni magnet koji privlači investitore pa će njihovo odsustvo u velikoj meri smanjiti entuzijazam ulagača na ovoj hartiji", zaključio je. Slično razmišlja i Pavlović. "S obzirom na to da je stabilnost i predvidivost ono što bi trebalo da karakteriše svaku osiguravajuću kuću, najave da neće biti isplate dividende uvek izazivaju negativnu reakciju na tržištu", dodao je.