Akcije Naftne industrije Srbije su "prava poslastica" za investitore zbog mogućih rekordnih dividendi, navodi se u izveštaju o kretanju sektora nafte i gasa Erste investmenta, koja je i promenila ocenu akcije iz "drži" (engl. hold) u "kupi" (engl. buy).
"Kompanija NIS iz Srbije može tržišta da iznenadi trocifrenom dividendom. Projekcije su i dalje optimistične iako NIS više ne prerađuje jeftiniju naftu iz Rusije", rekli su u izveštaju analitičari koje predvodi Tamas Pletser. Dobar učinak prerade i prodaje doprineće boljim rezultatima.
Opširnije
Akcionari NIS-a mogli bi ozbiljno da trljaju ruke ove godine
Na ulaganje od 100.000 dinara u slučaju dosadašnje dividende od 25 odsto vratilo bi se 19.000 dinara.
23.02.2023
Analitičari BBA: NIS najvećim maržama u regionu do rekordne zarade
Analitički tim BBA očekuje da će se pad cena nafte, regulacija maloprodajnih cena i sankcije negativno odraziti na profit kompanije u narednom periodu.
21.02.2023
Profit NIS-a u 2022. skoro dvostruko veći od prodajne cene
Neto dobit NIS-a dostigla je 92,4 milijarde dinara (787,5 miliona evra) u 2022. godini, navodi se u finansijskom izveštaju.
21.02.2023
NIS ima ambiciozan plan za 2023.
Iz NIS-a su najavili da će uložiti 49,1 milijardu dinara 2023. godine u svoje poslovanje kako bi finansirali niz razvojnih projekata u ključnim oblastima poslovanja.
23.12.2022
Pored promene ocene same akcije na "kupi", Erste investment je i takozvani "take-profit" nalog (komanda koja omogućava investitoru da automatski zatvori poziciju kada cene dostignu unapred definisan nivo i tako popravi dobit) podigao sa 677 dinara na 1.090 dinara.
"Sa padom marži prerađivača nafte, očekujemo da će pasti i zarada kompanije u 2023. godini, barem u poređenju sa nesvakidašnjom prošlom godinom. S druge strane, kompanija će možda isplatiti trocifrenu dividendu ako ostanu pri dosadašnjih 25 odsto od profita", zaključuje se u izveštaju.
2023. gora za ceo sektor
Sve energetske kompanije u Evropi, Africi i na Bliskom istoku u 2023. godini će teško ponoviti rezultate iz godine koja joj je prethodila, navode se u izveštaju Erste investmenta.
"Očekujemo da će kompanije iz naftnog i gasnog sektora u regionu isplaćivati rekordne dividende za 2022, a neke možda uvedu i vanredne dividende ili druge nagrade", predviđaju analitičari.
Vrlo slične zaključke po pitanju poslovanja naftnih kompanija doneli su i analitičari Bloomberg Adrije koji su početkom februara izradili analizu poslovanja u NIS-a u rekordnoj godini.
Kako se može očekivati da će cena nafte u ovoj godini u proseku biti nešto niža, analitički tim je predvideo da će i prihodi, i neto dobit biti niži nego u 2022. Oni su pojasnili da promena verovatno neće biti drastična, i da će "ključni finansijski pokazatelji ostati snažni" i u godini pred nama.
Kako su analitičari Bloomberg Adrije tom prilikom predvideli, upravo zbog rekordnog profita ne bi trebalo da nas iznenade i dodatne akvizicije, pogotovo maloprodajnih objekata.
Profit veći od cene
Uglavnom zbog kretanja cene nafte kao ključne sirovine, većina naftnih kompanija je 2022. poslovala sa znatnim dobicima.
NIS je otišao korak dalje pa je na krilima visoke cene nafte zabeležio najbolju poslovnu godinu od osnivanja, a ostvareni profit je bio skoro dva puta veći od cene po kojoj je kompanija prodata.
Neto dobit energetske kompanije, koja je 2008. godine Gazpromu prodata za 400 miliona evra i obavezu da uloži još 550 miliona do 2012. godine, iznosila je 92,4 milijardi dinara (787,5 miliona evra).
Poređenja radi, profit kompanije je 2021. godine bio za 4,4 puta manji i iznosio je 21 milijardu dinara. Pokazatelj EBITDA je u istom periodu uvećan za više od 150 odsto i iznosio je 136,2 milijarde dinara, dok su prihodi od prodaje veći za 74 odsto (513,7 milijardi dinara).
Iz NIS-a su najavili da će uložiti 49,1 milijardu dinara (419 miliona evra) 2023. godine u svoje poslovanje kako bi finansirali niz razvojnih projekata u ključnim oblastima poslovanja.