Iako je Naftna industrija Srbije (NIS) ostvarila profit skoro dva puta veći od cene po kojoj je kompanija prodata, analitičari Bloomberg Adrije ne smatraju da je rast profita u 2022. godini nešto što treba da nas začudi. S druge strane, oni očekuju da će se pad cena nafte, nastavak regulacije maloprodajnih cena i sankcije na uvoz ruskih derivata negativno odraziti na profitabilnost kompanije u narednom periodu.
Podsetimo, neto dobit energetske kompanije, koja je 2008. godine Gazpromu prodata za 400 miliona evra i obavezu da uloži još 550 miliona do 2012. godine, iznosila je 92,4 milijardi dinara (787,5 miliona evra), navodi se u izveštaju kompanije.
Međutim, kako navode analitičari, slične rezultate su zabeležile i ostale rafinerije iz regiona usled povoljnog kretanja cena nafte i derivata.
Opširnije
Profit NIS-a u 2022. skoro dvostruko veći od prodajne cene
Neto dobit NIS-a dostigla je 92,4 milijarde dinara (787,5 miliona evra) u 2022. godini, navodi se u finansijskom izveštaju.
21.02.2023
Zlatno doba NIS-a, akvizicije manjih igrača ne bi bile iznenađenje
Niža cena sirove nafte na svetskom tržištu umanjiće neto dobit NIS-a u 2023, predviđaju analitičari Bloomberg Adrije.
02.02.2023
NIS u razvoj maloprodajne mreže uložio 1,5 milijardi dinara
Kompanija NIS uložila je u modernizaciju i razvoj maloprodajne mreže tokom prošle godine oko 1,5 milijardi dinara.
30.01.2023
Peti februar donosi zabranu uvoza ruskog dizela i veće cene
Petog februara stupa na snagu evropska zabrana uvoza ruskih naftnih derivata.
27.01.2023
"NIS i OMV su zabeležili najveći rast prihoda od 75 odsto, dok su nešto niži zabeležili MOL od 65 odsto i INA od 57 odsto. Međutim, kada je u pitanju profitabilnost, NIS je ostvario najveće marže", objašnjava naš analitički tim.
Razlog za to vide u nižim ulaznim troškovima kroz kupovinu ruske nafte, ali i uvećanim obimom prerade i prodaje, što je dovelo do ostvarenja ekonomije obima. "Tako je NIS ostvario EBIT maržu od 23 odsto, dok je OMV ostvario 18, MOL 13, a INA 9,2 odsto", navode oni. Većoj profitabilnosti najviše je doprineo segment prerade, i to upravo zbog prerade jeftinijih sirovina.
Dodaju da je na kraju godine stanje zaliha za 58 odsto veće u odnosu na 2021. godinu, što je delimično rezultat rasta cena, ali i većih količina, za koje veruju da su obezbeđene kako bi se ostvario kontinuitet proizvodnje i prodaje (imajući u vidu nemogućnost dalje kupovine ruske nafte i derivata zbog uvedenih sankcija).
"Zahvaljujući rastu profitabilnosti, NIS je zabeležio jačanje operativnog cash flowa, likvidnosti, poboljšanje indikatora zaduženosti u 2022. godini. Takođe, ostvaren je i znatno veći prinos na kapital koji je do 2022. godine značajno zaostajao u odnosu na ostale konkurente u regionu", navodi naš analitički tim.
Kao bitan kriterijum koji pokazuje kako se efikasno koristi uloženi kapital u kompaniji, niže vrednosti prinosa na kapital opredeljuju investitore da ulažu u druge kompanije, navode analitičari koji zato smatraju da je ovo bitan aspekt koji bi NIS trebalo da jača u narednom periodu.
Očekivanja
S obzirom na to da se očekuje da cene nafte ove godine neće dostići nivoe iz prethodne, "izvesno je da će se to negativno odraziti na prihode, a posledično i na profitabilnost NIS-a", objašnjavaju.
Dodaju da pored toga očekuju i nastavak regulisanja cena u maloprodaji, kao i pritisak na ulazne troškove zbog uvedenih sankcija na uvoz ruskih derivata od februara. Takođe, najavljen je i remont fabrike u drugoj polovini godine, što će "uticati na niža ostvarenja u odnosu na 2022".
Međutim, očekuje se da će cena nafte ostati na visokom nivou, pa analitičari smatraju da će to omogućiti ostvarenje dobrih rezultata, posebno imajući u vidu "da je NIS u stanju da posluje profitabilno i sa značajno nižim cenama nafte u odnosu na one koje se predviđaju za 2023. godinu".
- U pisanju teksta pomogao Branislav Urošević.
(Ažurirano video gostovanjem analitičarke BBA Jelene Zindović)