Energetski stručnjaci mesecima upozoravaju da će peti februar, kada stupa na snagu evropska zabrana uvoza ruskih naftnih derivata, biti veći izazov za Evropu od petog decembra, kada je na snagu stupila zabrana uvoza ruske nafte.
Pored gasa i nafte, Evropa je godinama veliki zavisnik i od ruskih naftnih derivata, naročito dizela. I umesto da se uoči ove zabrane evropske zemlje odvikavaju od ovog goriva, podaci pokazuju da su ga prošle godine uvezle više nego 2021.
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS) Tomislav Mićović rekao je za Bloomberg Adriju da prema izvorima iz EU u 2021. uvoz ruskog dizela je bio oko 580.000 barela na dan, dok je 2022. porastao na prosečno 643.000 barela na dan.
Opširnije
Dizel na nekoliko nedelja od opasnih sankcija
Deo globalnog tržišta dizela, pokretača globalne ekonomije, samo je nekoliko nedelja udaljen od toga da bude predmet agresivnih sankcija.
17.01.2023
Odakle će Evropa dobiti dizel za 23 dana?
Dizel iz Rusije može biti zamenjen uvozom iz drugih država
13.01.2023
EU u strahu od posledica embarga Rusiji kupuje rekordne količine dizela
Evropske zemlje pokušavaju da obezbede isporuke dizel goriva iz različitih izvora rekordnim tempom uoči zabrane uvoza naftnih derivata iz Rusije.
15.12.2022
Srbija 2022. završava kao rekorder regiona po cenama goriva
U poslednjih mesec dana u Srbiji gorivo je pojeftinilo oko 20 dinara, tačnije cena dizela je u ovom periodu pala za 20 dinara, a benzina za 19 dinara.
30.12.2022
Bez ruske nafte i uz ove akcize, gorivo može samo da poskupi
Cene goriva u Srbiji su i pre rata u Ukrajini bile česta tema u javnosti, jer su njihovi nivoi i tada bili među najvišim u regionu.
06.12.2022
Ta količina će sa evropskog tržišta nestati za samo nekoliko dana, pa se mnogi energetski stručnjaci s pravom pitaju odakle će Evropa ubuduće nabavljati dizel. Zbog toga upozoravaju na njegovu nestašicu i povećanje cene koja je nakon rata u Ukrajini već drastično skočila kako u Evropi, tako i u Adrija regionu i Srbiji.
Evropa ugovara aranžmane sa Kinom, SAD i Indijom
Ukoliko se stanje na tržištu pogleda detaljnije, ipak se može zaključiti da se Evropa i te kako priprema za ovu zabranu. Povećanim uvozom ruskih naftnih derivata tokom poslednjih nekoliko meseci Evropa zapravo stvara zalihe, a Mićović kaže da je i prilagođavanje trgovinskih tokova uveliko u toku.
"Gomilaju se rezerve ruskog dizela u susret petom februaru i ugovaraju se aranžmani za kupovinu dizela pre svega iz Kine i SAD, indijski je već prisutan na evropskom tržištu", naveo je Mićović.
Bloomberg je ranije pisao da je najočiglednije mesto gde Evropa može da dobije više dizela Bliski istok: on je prilično blizu, posebno zemljama koje se graniče sa Sredozemnim morem - pod pretpostavkom, naravno, da Suecki kanal ne bude blokiran - i ima ogromne nove rafinerije nafte koje izlaze na mrežu i izbaciće milione barela goriva. Abu Dhabi National Oil je već sklopio ugovor o snabdevanju Nemačke.
Indija i SAD, obe dugoročni dobavljači za EU, takođe su pojačale isporuke poslednjih nedelja, ali najvažniji potencijalni dobavljač, iako indirektno, može se ispostaviti da je Kina.
Isporuke dizela iz Kine drastično su porasle poslednjih meseci. Prva kineska kvota za izvoz goriva za 2023. porasla je za skoro 50 odsto u odnosu na isti period godinu dana ranije, što čini malo verovatnim da će se isporuke dizela vratiti na niske nivoe viđene početkom 2022.
Realnija slika rast cena nego nestašica dizela
Mićović ukazuje da bez obzira na energetsku tranziciju, rast potražnje za dizelom u Evropi ne jenjava, što, kako navodi, potvrđuje spot krek između cene nafte i dizela koji je još uvek daleko iznad uobičajenih vrednosti.
"Neće biti jednostavno da se zadovolje te rastuće potrebe, naročito imajući u vidu da se već u nekoliko navrata u toku 2022. u pojedinim evropskim zemljama javljao deficit dizela. Ipak situacija nije toliko alarmantna da bi se govorilo o nestašici, ali se rast troškova nabavke dizela u toku 2023. najavljuje."
Pročitajte više: U Mađarskoj nestašica goriva
Sve veća nestašica goriva u Francuskoj, sindikati u štrajku
Bloomberg je pisao da je preusmeravanje trgovinskih tokova dizela samo je jedan od razloga za poskupljenje dizela. Pored toga, ako Rusija ne bude u stanju da pronađe dovoljno novih kupaca za svoja goriva koja nisu iz EU i zbog toga smanji proizvodnju u rafinerijama, to bi moglo da zaoštri globalne ponude, potencijalno podižući cene.
Turska, na primer, koja nije deo EU, u teoriji bi mogla da uvozi velike količine ruskog dizela i onda to iskoristi za snabdevanje svog domaćeg tržišta. Neruski dizel koji proizvodi u sopstvenim rafinerijama mogao bi da se proda EU, ali opet potencijalno po mnogo višoj ceni.
U Srbiji neće biti nestašice jer uvozi samo 13 odsto dizela, i to ne ruski, kaže Ministarstvo.
Kada je reč o ovoj evropskoj odluci, bitno je uzeti u obzir činjenicu da Srbija više proizvodi dizel nego što ga uvozi.
Prema informacijama Ministarstva rudarstva i energetike, domaća proizvodnja pokriva oko 87 odsto potražnje za dizelom u Srbiji, a ostatak se uvozi.
"Energetsku delatnost trgovine naftom, derivatima nafte, biogorivima, biotečnostima komprimovanim prirodnim gasom, utečnjenim prirodnim gasom i vodonikom u Srbiji, pored Naftne industrije Srbije, obavlja više od 50 energetskih subjekata. Nijedan od pomenutih energetskih subjekata tokom 2022. nije uvozio evrodizel iz Rusije", rekli su za Bloomberg Adriju u Ministarstvu.
Dodali su i da proizvodni kapaciteti Rafinerije nafte Pančevo potpuno pokrivaju sve potrebe domaćeg tržišta za svim vrstama goriva, pa i za evrodizelom.
Mićović navodi da je poslednjih godinu dana, pre svega kao posledica mera države, udeo dizela iz domaće proizvodnje u ukupnoj potrošnji znatno povećan, ali da se još uvek stabilnost snabdevanja postiže miksom domaće proizvodnje i uvoza. Međutim, on tvrdi da je ruski dizel, u manjoj meri, ipak zastupljen na našem tržištu.
"Dizel ruskog porekla je uvek bio zastupljen u zemljama Balkana, pa i na tržištu Srbije, ali njegov udeo u potrošnji Srbije nije nikada bio velik i verujem da će naše naftne kompanije obezbediti dovoljne količine iz drugih izvora."
NIS i MOL za Bloomberg Adriju: Spremni smo i za ovu zabranu uvoza
Uoči evropske zabrane uvoza ruskog dizela iz Naftne industrije Srbije (NIS) kažu da je intenzivna modernizacija proizvodnih kapaciteta Rafinerije u Pančevu tokom prethodnih godina omogućila da NIS u svakom trenutku raspolaže dovoljnim količinama zaliha svih vrsta derivata.
"Samim tim, u normalnim tržišnim okolnostima, NIS ne zavisi od uvoza naftnih derivata, pa tako u ovoj godini nije planiran uvoz dizel-goriva."
A u slučaju vanrednih okolnosti i potrebe za neplaniranim uvozom goriva, NIS će, kako navode, sagledati tržišnu situaciju i odabrati dobavljača koji je najpovoljniji po ekonomskim i tehničkim parametrima. "Dosadašnja praksa je bila da se uvoz obavlja iz zemalja regiona."
Pojedini stručnjaci upozoravaju da bi za srpsko tržite mogao biti problem da ukoliko dođe do nestašice dizela na evropskom tržištu pojedine naftne kompanije, kao što su MOL i OMV, najpre zadovolje domaće potrebe, a onda manju količinu plasiraju u našu zemlju.
Pitali smo kompaniju MOL da li se priprema na taj scenario, a oni su odgovorili da je za MOL Grupu Srbija važno tržište i da takav scenario ne očekuju.
"Imajući to u vidu, kao i činjenicu da je MOL obezbedio i alternativne izvore snabdevanja naftom, februar dočekujemo spremno i ne očekujemo da može doći do takvog scenarija. MOL se proteklih meseci pripremao za sankcije i nove tržišne izazove, tako da ne očekujemo nikakve smetnje. Koordinisane aktivnosti i efikasna saradnja rafinerija MOL Grupe biće obezbeđeni nakon stupanja na snagu sankcija, što će garantovati i sigurnost snabdevanja u regionu", rekli su iz kompanije.
Kada je reč o njihovim prognozama o mogućim većim cenama dizela nakon stupanja ove zabrane, iz MOL-a kažu da je trenutno nezahvalno davati bilo kakve projekcije i da je najvažnije da tržište ima dovoljne količine dizela i benzina.