U poslednjih mesec dana gorivo je u Srbiji pojeftinilo oko 20 dinara, tačnije cena dizela je u tom periodu pala za 20 dinara, a benzina za 19 dinara. Bloomberg Adria je istražila da li je taj pad cena uticao na to da cena goriva u Srbiji bude manja u odnosu na one u regionu, s obzirom na to da je u prethodnom periodu Srbija po ceni dizela bila pri vrhu u regionu (odmah iza Hrvatske), a po ceni benzina u sredini.
Pročitajte više: Srbija po ceni dizela pri vrhu u regionu, po benzinu u sredini
Za upoređivanje uzete su cene goriva objavljene 23. decembra koje su važile do 30. decembra. U tom periodu cena dizela iznosi 197 dinara (1,67 evra) po litru, a benzina 164 dinara (1,39 evra) po litru.
Opširnije
Cena goriva na pumpama i dalje pada, koliko će dugo?
Cena dizel u odnosu na ovu nedelju biće jeftinija dva dinara, a benzina tri dinara.
23.12.2022
EU u strahu od posledica embarga Rusiji kupuje rekordne količine dizela
Evropske zemlje pokušavaju da obezbede isporuke dizel goriva iz različitih izvora rekordnim tempom uoči zabrane uvoza naftnih derivata iz Rusije.
15.12.2022
Bez ruske nafte i uz ove akcize, gorivo može samo da poskupi
Cene goriva u Srbiji su i pre rata u Ukrajini bile česta tema u javnosti, jer su njihovi nivoi i tada bili među najvišim u regionu.
06.12.2022
Akcize na TNG u Srbiji trostruko veće od propisa EU
Pre uvođenja odluke o privremenom smanjenju akciza na gorivo u Srbiji, akcize na benzin bile su za 37 odsto veće od minimalno propisane akcize u Evropi, rekao je Aleksandar Kovačević.
05.12.2022
Zastoj ruskog dizela biće veliki evropski problem
Evropa se i dalje uveliko oslanja na Rusiju kada je uvoz dizela u pitanju, a preostalo joj je manje od deset nedelja dok sankcije ne blokiraju ovu trgovinu.
03.12.2022
Cene goriva na pumpama obično se određuju na osnovu kretanja cene nafte na svetskom tržištu. Kako je cena nafte rasla nakon početka rata u Ukrajini, tako su rasle i cene goriva svuda u svetu. Kako bi zaštitila potrošače od rasta cena, država Srbija od februara ograničava cenu goriva, a pored toga odricala se i dela akciza na gorivo.
Ukoliko se pogledaju cene američke nafte WTI i brent, koje su uzimaju kao reper za globalnu trgovinu, one su u poslednjih nekoliko meseci u padu, a u jednom momentu dostigle su i niže nivoe nego pre rata u Ukrajini. To bi mogao biti razlog zašto su cene goriva padale ne samo na pumpama u Srbiji i regionu već i šire.
Međutim, pojedini stručnjaci kažu da na cenu goriva na pumpama ne utiče direktno cena sirove nafte na svetskom tržištu, već i drugi faktori. Predsednik Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS) Tomislav Mićović rekao je ranije za Bloomberg Adriju da maksimalnu cenu određuje država, uzimajući u obzir berzanske kotacije benzina i dizela, a ne sirove nafte, zatim kurs dolara, troškove logistike prilikom uvoza, državne dažbine i maržu svih u lancu distribucije.
Gde je Srbija po cenama goriva u odnosu na region
Srbija godinu završava kao rekorder po cenama benzina i dizela u regionu. U poslednjoj nedelji 2022. godine, cena benzina i dizela najskuplja je u Srbiji, najjeftiniji dizel je u Severnoj Makedoniji, a benzin u Sloveniji.
Vozači u regionu najjeftini benzin plaćaju u Sloveniji, gde košta 1,24 evra po litru, zatim u Severnoj Makedoniji 1,25 evra, Hrvatskoj 1,27 evra, Crnoj Gori 1,34 evra, Bosni i Hercegovini 1,38 i u Srbiji 1,39 evra.
Kada je reč o dizelu, najjeftiniji je u Severnoj Makedoniji po ceni od 1,3 evra po litru, zatim u Crnoj Gori 1,42 evra, Hrvatskoj 1,43 evra, Sloveniji 1,46 evra, Bosni i Hercegovini 1,47 evra i najskuplji u Srbiji 1,67 evra.
U narednom periodu može se očekivati rast cena goriva
Postavlja se pitanje koliko će još dugo cene goriva ići nadole, s obzirom na to da su cene nafte na svetskom tržištu u poslednjih nekoliko nedelja u porastu zbog pada zaliha u Americi, ponovnog otvaranja Kine, ali i najave Rusije da bi mogla da smanji proizvodnju.
Ne treba zaboraviti i da je od petog decembra, zbog evropskih sankcija prema Rusiji, Srbiji zabranjen uvoz ruske nafte preko mora. Ove godine Srbija je povećala uvoz ruske nafte jer je bila najjeftinija na tržištu, što joj je, uz smanjenje akciza, davalo prostor da ograničava cene goriva u Srbiji. Trenutno se u zemlji još uvek troše zalihe jeftine ruske nafte.
Pored toga, petog februara stupa na snagu zabrana uvoza ruskih naftnih derivata, koji je još jedan u nizu izazova koji bi mogao da utiče na povećanje cene goriva na pumpama. Evropa uvozi velike količine ruskih naftnih derivata, očekuje se da će taj nedostatak dovesti ne samo do povećanja cene dizela već i do nestašice.
U prvih deset dana decembra, Evropska unija i Ujedinjeno Kraljevstvo uvezli su više od 16 miliona barela dizela brodovima, i tako bi ukupan decembarski uvoz mogao da bude drugi najveći mesečni uvoz u poslednjih sedam godina. Evropa ima strukturalni nedostatak dizela i već dugo se oslanja na uvoz. Ovog meseca je mnogo brodova sa dizelom stiglo iz Azije i Bliskog istoka, ali skoro polovina, slično kao u novembru, stigla je iz Rusije. To logično znači da je potrebno još mnogo vremena i truda da se udalji od Rusije kao izvora dizel goriva.