Pre uvođenja odluke o privremenom smanjenju akciza na gorivo u Srbiji, akcize na benzin bile su za 37 odsto veće od minimalno propisane akcize u Evropi, a na dizel za nekih 53 odsto više, rekao je Aleksandar Kovačević iz T-Group Holding.
Akcize na tečni naftni gas (TNG) nisu smanjene, kaže Kovačević, i zbog toga su trenutno akcize na TNG u Srbiji čak trostruko veće od minimalno propisane akcize u zemljama EU.
"Tečni naftni gas u Srbiji trenutno ima najveće fiskalno opterećenje u Evropi, pa i kada bismo za upola smanjili akcizu, opet bismo imali višu akcizu od svih zemalja u regionu, među kojima su BiH, Rumunija, Bugarska, Hrvatska, Severna Makedonija", rekao je Kovačević za Bloomberg Adria TV.
Opširnije
Tri dana uoči zabrane uvoza ruske nafte snižene cene goriva u Srbiji
Prema novim cenama, koje od februara ograničava država, litar dizela kupci će u nedelji pred nam plaćati 205 dinara, a benzin 175 dinara.
02.12.2022
Zastoj ruskog dizela biće veliki evropski problem
Evropa se i dalje uveliko oslanja na Rusiju kada je uvoz dizela u pitanju, a preostalo joj je manje od deset nedelja dok sankcije ne blokiraju ovu trgovinu.
03.12.2022
Niže cene nafte ne znače ništa na srpskim pumpama
Vraćanje cena nafte na tržištima na nivoe iz januara nije doprinelo smanjenju cena goriva na pumpama u Srbiji.
08.09.2022
Dodaje da država ne sme da zanemari ovaj enerenat s obzirom na to da u Srbiji postoji oko 220.000 registrovanih vozila na TNG.
Osmi paket sankcija EU prema Rusiji, koji podrazumeva zabranu uvoza ruske nafte, danas je stupio na snagu, a Kovačević kaže da iako i Srbija ostaje bez ruske nafte, ne očekuje veće probleme u nabavci sirove nafte.
"Ono što možemo očekivati to je dodatni pritisak na cene, jer se sada ruska nafta tipa ural kupuje po dubokom diskontu. Međutim, moguće da će se kod nas podržati predlog da se odluka o privremenom umanjenu akciza za 10 odsto postanu zakonom propisane i da se od 2023. ne uradi indeksacija usklađivanja sa rastom potrošačke cene u 2022. godine", rekao je Kovačević.
Kada je reč o poslovanju Naftne industrije Srbije (NIS), Kovačević kaže da ne očekuje veće probleme, jer će NIS i dalje moći da uvozi sirovu naftu iz Iraka, Kazahstana, možda čak i Saudijske Arabije.
"Kod NIS-a je evenutnalno moguća korekcija njihovih prihoda", ukazao je Kovačević.
Očekuje da će tokom decembra i u prvom kvartalu iduće godine doći do problema oko snabdevanja naftnim derivatima i oko povećanja njihovih cena, naročito dizela, ali bi to moglo biti ublaženo otvaranjem Venecuele, kao i završetkom rata u Ukrajini.
Za više detalja pogledajte video.
Izmenjeno preciziranjem u šestom pasusu.