Tri dana uoči zabrane uvoza ruske nafte u Srbiji je gorivo pojeftinilo treću nedelju zaredom, pošto je prethodno dostiglo rekordno visoke cene.
Prema novim cenama, koje od februara ograničava država, litar dizela kupci će u nedelji pred nama plaćati 205 dinara, a litar benzina 175 dinara.
Opširnije
EU se približava gornjoj granici od 60 dolara za rusku naftu
Države Evropske unije počinju se udruživati oko plana da ograniče cenu ruske sirove nafte na 60 dolara po barelu.
01.12.2022
Srbija ostaje bez ruske nafte, cena dizela biće izazov
U ponedeljak, petog decembra, stupa na snagu osmi paket sankcija Evropske unije prema Rusiji, koji podrazumeva da više neće biti moguće dopremati rusku naftu preko mora.
02.12.2022
Cena nafte oscilira, dok trgovci posmatraju promene u Kini
Cena nafte na svetskom tržištu oscilira nakon trodnevnog rasta.
01.12.2022
Pad cene goriva objavljen je prvi put 18. novembra, nakon što je gotovo dva meseca cena rasla ili se držala na istom. Prošle nedelje cena dizela smanjena je za osam dinara, a cena benzina za pet dinara.
Cene naftnih derivata se obično vezuju za cene nafte na svetskom tržištu, koje su od maja pale za 29,3 odsto zbog usporavanja svetske privrede, a pre svega privrede Kine, koja je najveći svetski uvoznik nafte. Kina teško odustaje od politike "Covid-Zero", zbog čega su mnogi kineski gradovi i luke i dalje zatvoreni.
Međutim, pad cena nafte na svetskom tržištu se nije mogao osetiti na srpskim pumpama sve do druge polovine novembra.
U ponedeljak, petog decembra, stupa na snagu osmi paket sankcija Evropske unije (EU) prema Rusiji, koji podrazumeva da više neće biti moguće dopremati rusku naftu preko mora. Ta mera uticaće i na Srbiju, koja uvozi rusku, kao i sve ostale nafte preko Jadranskog naftovoda (JANAF).
Srbija najviše uvozi iračku naftu kirkuk, a zatim rusku tipa ural. Ove godine je u nešto većem procentu uvozila naftu iz Rusije nego ranijih godina, jer je njena cena bila najniža na tržištu zbog nedostatka tražnje. Ove dve vrste nafte koje Srbija uvozi jeftinije su od američke WTI i brenta, koje se koriste kao reper za kupovine na glavnim finansijskim tržištima, ali je cena goriva u Srbiji i dalje bila visoka.
Evropske zemlje su uvozile iz Rusije i veliku količinu naftnih derivata, zbog čega na tržištu postoji zabrinutost da će biti nestašice dizela, čija bi cena mogla da nastavi da raste.
U petak cene fjučersa američke nafte WTI pale su za 0,26 odsto na 81,01 dolara po barelu oko podneva u Evropi, dok su cene brenta pale za 0,3 odsto na 86,62 dolara po barelu.
U nedelju će se sastati zvaničnici grupacije OPEC+ kako bi opet razgovarali o proizvodnji nafte pošto su u oktobru odlučili da smanje proizvodnju za dva miliona barela dnevno. Pregovori u okviru platforme za sastanke najvećih proizvođača nafte često se svodi na dogovor Rusije i Saudijske Arabije kao najvećih proizvođača.
Analitičari očekuju da OPEC+ neće menjati količinu nafte koju proizvodi u nedelju pošto se susreće sa velikom neizvesnosti, uključujući situaciju u Kini i sankcije na rusku naftu koje uvodi EU.
- U pisanju pomogla Suzana Peljto