Cena nafte na svetskom tržištu oscilira nakon trodnevnog rasta, dok investitori procenjuju signale iz Kine o mogućem ublažavanju politike "Covid-Zero". Pored toga, očekuju i sastanak OPEC+ koji će odrediti nivoe snabdevanja za 2023.
West Texas Intermediate (WTI) drži se na oko 80 dolara po barelu nakon što je porastao za 5,6 odsto u prve tri sedmice. Kineski zvaničnik zadužen za borbu protiv kovida rekao je da napori ulaze u novu fazu kako raste broj vakcinacija, što je još jedan znak da Peking možda menja svoju strategiju. Nakon protesta protiv strogih ograničenja evidentne su neke promene, kao na primer, građanima zaraženim virusom u prestonici je dozvoljeno da se izoluju kod kuće umesto u karantinskim mestima vlade.
Nakon što je u ponedeljak dostigla najniži nivo od kraja 2021. godine, nafta sada ide ka nedeljnom dobitku kako se izgledi za potražnjom sve više povećavaju. Predsedavajući američkih Federalnih rezervi Jerome Powell nagovestio je u sredu da bi centralna banka mogla da ublaži svoj agresivni tempo pooštravanja kamatnih stopa, podstičući dobitke u rizičnoj aktivi, uključujući robu.
Odluka OPEC+ ostaje neizvesna, rekao je James Whistler, generalni direktor brokerske kuće Vanir Global Markets u Singapuru. "Grupi će trebati bolji izgledi oko kineske kovid politike pre nego što učine nešto više na nivou proizvodnje."
Cene:
- WTI za januarsku isporuku bio je za 0,4 odsto niži na 80,20 dolara po barelu na Njujorškoj berzi u 7.29 ujutru. Ranije je ugovor poskupeo za čak 0,5 odsto.
- Brent za februarsko poravnanje oslabio je za 0,4 odsto na 86,61 dolara za barel na berzi ICE Futures Europe.
Nakon prelaska na onlajn sastanak, rastu očekivanja da će OPEC+ održati proizvodnju stabilnom. Odluka grupe će biti doneta neposredno pre početka sankcija Evropske unije na rusku naftu. Pregovori o srodnim merama za ograničavanje cene ruske nafte su u toku, a države EU sada razgovaraju o ograničenju od 60 dolara po barelu.
Powellovi komentari, u kojima je izneo argumente za postizanje niže inflacije bez odvođenja američke ekonomije u duboku recesiju, pomogli su da se dolar oslabi. To je učinilo robu, među kojima je i nafta, izraženu u dolarima jeftinijom za kupce iz inostranstva.