Od prvog oktobra stupile su na snagu veće akcize na gorivo za osam odsto, ali one nisu, bar ovog petka, donele i više cene goriva na pumpama. Naime, Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine objavilo je nove maksimalne cene goriva u Srbiji koje će važiti do sledećeg petka, a cena je što se tiče dizela nepromenjena, dok je za benzin čak i jeftinija.
Tako će i u narednih sedam dana cena dizela koštati 214 dinara po litru, dok će benzin biti za tri dinara jeftiniji i iznosiće 188 dinara po litru.
Kao što se vidi iz grafikona, poslednjih nekoliko nedelja cene goriva u Srbiji su drastično porasle, a pojedini ekonomisti su najavljivali da bi cena goriva i ovog petka mogla biti veća, upravog zbog većih akciza.
Opširnije
Dizel već 211 dinara, a veće akcize još nisu ni stupile
Objavljene su nove cene po kojima će se gorivo u Srbiji prodavati na pumpama u narednih sedam dana.
15.09.2023
Srbija rekorder u Adria regionu po nametima na gorivo
Srbija je već godinama označena kao rekorder u regionu po visokim nametima na gorivo.
06.09.2023
Posle prve deflacije u Srbiji, pritisak na cene stiže od viših akciza
Vlada Srbije usvojila je predlog zakona koji podrazumeva povećanje akciza na gotovo svu akciznu robu - pa i naftne derivate - za osam odsto.
05.09.2023
Cena goriva - između želja naftaša i uredbe države
Vlada Srbije od februara prošle godine Uredbom o ograničenju cena goriva definiše i cene benzina i dizela.
24.08.2023
Skuplji dizel je upozorenje pred rast zimske tražnje
Smanjenje proizvodnje sirove nafte u Saudijskoj Arabiji se oseća i na tržištu dizela.
21.08.2023
Rusija ukinula zabranu izvoza dizela uz uslov
Rusija je u petak saopštila da dozvoljava izvoz dizela preko mora, samo dve nedelje nakon što je uvela tu zabranu.
06.10.2023
Manjak dizela mogao bi da pogorša inflaciju
Svetske rafinerije ne mogu proizvesti dovoljno dizela, čime se otvara mogući novi prostor za inflacione pritiske.
18.09.2023
Međutim, to se nije dogodilo, a predsednik Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS) Tomislav Mićović objasnio je ranije za naš medij da na dan primene novih akciza, cena goriva može da poraste ili da se smanji za iznos koji se razlikuje od promene akcize, a može i da ostane nepromenjena. Kako je tada objasnio, cena na pumpama zavisi od toga šta će se dešavati sa ostalim troškovima, kao što su, na primer, nabavna cena derivata nafte i kurs dolara.
Država umešala prste da cena dizela ostane ista?
Ipak, ovog puta moguće je da je država dodatno umešala prste kako cena goriva ne bi porasla uprkos većim akcizama, što se može protumačiti između redova u saopštenju Ministarstva rudarstva i energetike.
Naime, ministarka Dubravka Đedović Handanović razgovarala je u petak sa UNKS-om i Naftnom industrijom Srbije (NIS) o stanju na tržištu naftnih derivata. Tom prilikom izjavila je da i pored toga što je došlo do blagog rasta akciza, to neće negativno uticati na povećanje cene dizela.
U saopštenju se navodi da je ministarka na sastanku navela da će se nastaviti sa nadgledanjem cene dizela u Srbiji i da je cilj da u narednom periodu one ne rastu, već da se obezbedi predvidljivost i sigurnost za sve.
"U ovome će nam pomoći i NIS, koji je pouzdan partner države bio u prošlosti i nastoji da to bude u budućnosti, a to se očekuje i od ostalih naftnih kompanija u Srbiji", rekla je Đedović Handanović.
Iz Ministarstva je saopšteno i da će "kompanija NIS preduzeti sve aktivnosti koje od nje zavise kako se u narednom periodu ne bi uvećale cene osnovnih vrsta goriva na benzinskim stanicama, brinući istovremeno o svojim potrošačima i uvažavajući napore Vlade Srbije u poboljšanju životnog standarda građana".
Na sastanku je zaključeno i da je snabdevanje tržišta gorivom stabilno.
Od prvog oktobra Srbija zvanično postala rekorder u regionu po nametima
Pored akciza u ukupnu maloprodajnu cenu goriva uračunate su i naknada za formiranje obaveznih rezervi, naknada za unapređenje energetske efikasnosti i PDV.
Prema podacima UNKS dostavljenim Bloomberg Adriji, zbirno udeo ove četiri stavke, pre stupanja na snagu novih akciza od osam odsto, u prosečnoj maloprodajnoj ceni dizela iznosio je 47,5 odsto, benzina 48,7 odsto i TNG-a 44,9 odsto.
Od prvog oktobra državni nameti u ukupnoj prosečnoj maloprodajnoj ceni dizela iznose 49,8 odsto, benzina 51,2 odsto i TNG-a 47 odsto.
To znači da više od polovine maloprodajne cene goriva odlazi državi.
Prema podacima UNKS-a, Srbija je pre prvog oktobra bila na vrhu u regionu po nametima na dizel i TNG. Jedino je Crna Gora imala veće namete na benzin u odnosu na Srbiju, a sada je naša zemlja rekorder u regionu po nametu i na ovu vrstu goriva.
Na svetskom tržištu pada cena nafte
Dobra vest koja dolazi sa svetskih tržišta jeste da je cena nafte, sirovine od koje se dizel i benzin prave, u padu zbog loših makroekonomskih izgleda.
Podsetimo, pre smo desetak dana, tačnije 27. septembra, vrednost globalne referntne nafte brent iznosila je oko 95 dolara po barelu. Ovog petka cena brenta iznosi oko 84 dolara po barelu.
Pad cene nafte očekuje se da će uticati i na pad cena dizela i benzina. Međutim, trenutno je situacija na tržištu dizela zategnuta jer su Saudijska Arabija i Rusija smanjile količinu izvoza nafte koja se koristila za preradu dizela, te ga na tržištu ima manje nego inače. Zato su cene dizela u poslednja dva meseca u porastu.
Pored toga, manje dizela je prerađeno i zbog zastoja u pojedinim evropskim rafinerijama zbog redovnog održavanja, a u drugim zbog štrajka radnika.
Još jedna dobra vest koja bi mogla da utiče na pad cene dizela jeste da je Rusija u petak donela odluku o prestanku zabrane izvoza dizela, što je zategnutnom tržištu dizela trenutno donelo olakšanje.