Svetske rafinerije ne mogu proizvesti dovoljno dizela, čime se otvara mogući novi prostor za inflacione pritiske dok privrede upadaju u probleme s gorivom koje služi za pokretanje industrijskog i transportnog sektora.
Rast cene nafte u zadnje vreme prema 95 dolara po barelu deluje bledo u odnosu na rast cena dizela. U SAD je prošle nedelje cena skočila na 140 dolara, što je najviši nivo u ovo doba godine. U Evropi je proteklih nedelja cena rasla 60 odsto.
A stvari mogu biti i gore. Saudijska Arabija i Rusija su smanjile proizvodnju sirove nafte pogodnije za proizvodnju dizela. Početkom septembra obe države su najavile da će ograničenja ostati do kraja godine, a to je period kada potražnja za dizelom obično raste.
Opširnije
Cena nafte se približava 95 dolara po barelu
Rast cena nafte izgleda da će podstaći inflatorne pritiske širom sveta, baš u trenutku kada centralne banke pokušavaju da utvrde da li su već dovoljno uradile kako bi zaustavile rast cena podizanjem kamatnih stopa
18.09.2023
Rusija ponovo povećava carinu na izvoz nafte zbog skoka cena
Rusija će ponovo povećati porez na izvoz nafte koji plaćaju proizvođači u zemlji.
15.09.2023
Dizel već 211 dinara, a veće akcize još nisu ni stupile
Objavljene su nove cene po kojima će se gorivo u Srbiji prodavati na pumpama u narednih sedam dana.
15.09.2023
"Kako ulazimo u zimske mesece postoji rizik od stalnog manjka na tržištu, posebno za destilate. Rafinerije se muče da održe korak", izjavio je čelnik sektora za tržište nafte pri Međunarodnoj agenciji za energiju (IEA) Toril Bosoni.
Već mesecima kaska proizvodnja dizela, a na severnoj hemisferi su velike letnje vrućine usporile rad mnogih fabričkih pogona. Takođe, zbog snažnog rasta potražnje rastao je pritisak na rafinerije da više proizvode avionsko gorivo i benzin, kazao je Callum Bruce, analitičar Goldman Sachsa.
Problem je uvećan jer su neki rafinerijski pogoni zbog pada potražnje zatvoreni u doba pandemije. Sada kada se potražnja vraća, nekih pogona više nema.
Ipak, postoji nada da će teškoće se nedostatkom dizela popustiti. S približavanjem zimskih meseci popuštaju ograničavajući vremenski uslovi za rad rafinerija, premda će neke morati da prođu redovan remont.
Uprkos zapadnim sankcijama, Rusija je i nadalje jedan od najvećih svetskih snabdevača dizelom, ali je najavila da razmatra smanjivanje količina koje šalje na globalna tržišta. Isporuke iz Kine su tokom ove godine bile blizu najnižeg nivoa u pet godina, a nove veće izvozne kvote neće, smatraju analitičari, sprečiti probleme na tržištu Azije do kraja godine.
Zalihe u SAD i Singapuru su trenutno ispod sezonski uobičajenog nivoa, a uopšte u zemljama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) zalihe su manje nego pre pet godina.
"Dizel je gorivo koje pokreće kamione, a oni prevoze robu iz fabrika na tržište. Kada cene dizela rastu, veći troškovi transporta se prenose na kompanije i potrošače", kaže Clay Seigle iz kompanije koja se bavi analizom energetskog sektora Rapidan Energy Group.
Po njegovim rečima, rastuće cene goriva bi mogle uništiti nadu da će SAD izbeći recesiju, pa uoči izborne godine razvoj situacije pomno prate u Vašingtonu.
Seigle napominje da bi rast cena dizela mogao navesti rafinerije da odluče više proizvoditi to gorivo, a manje benzin.
Situacija s dizelom nije potencijalno gora, jer rast potrošnje nije na nivou onoga što se događa s ostalim gorivima.
Izveštaj od prošle nedelje organizacije IEA govori da bi ove godine potrošnja dizela mogla rasti oko 100 hiljada barela dnevno. Kod benzina je to 500 hiljada barela, a kod avionskog goriva i kerozina više od milion barela.
"U suštini, reč je o pitanju snabdevanja. Evropske rafinerije nisu mogle ovo leto stvarati zalihe zbog brojnih neplaniranih ispadanja pogona iz rada, što utiče na situaciju uoči zime", ocenjuje Eugene Lindell iz konsultantske kompanije FGE.