Ruske isporuke dizela u inostranstvu naglo su pale u prvim danima nakon što je Moskva zabranila izvoz, pokazuju podaci jedne kompanije za analizu brodova.
Postojao je određeni skepticizam trgovaca u pogledu toga koliko će Rusija agresivno sprovoditi ovu meru koja bi mogla da liši svet jednog od ključnih izvora goriva za automobile i industriju.
Međutim, podaci analitičke firme Vortexa pokazuju da je izvoz ruskog dizela pao za 57 odsto nakon što je vlada uvela zabranu kako bi omogućila veće isporuke za domaće tržište. Uočeni odlivi dizela su od 21. septembra do kraja meseca pali na oko 207.000 barela. Od 1. do 20. septembra izvoz dizela iznosio je 479.000 barela dnevno.
Opširnije
Rusija privremeno ograničava izvoz dizela i benzina
Rusija, glavni dobavljač dizela na svetska tržišta, privremeno je ograničila izvoz goriva u pokušaju da stabilizuje domaće tržište nakon skoka cena goriva.
21.09.2023
Manjak dizela mogao bi da pogorša inflaciju
Svetske rafinerije ne mogu proizvesti dovoljno dizela, čime se otvara mogući novi prostor za inflacione pritiske.
18.09.2023
Dizel već 211 dinara, a veće akcize još nisu ni stupile
Objavljene su nove cene po kojima će se gorivo u Srbiji prodavati na pumpama u narednih sedam dana.
15.09.2023
U Francuskoj skače cena goriva, ministarka moli trgovce da zadrže nisku cenu
Francuska ministarka za energetsku tranziciju namerava da zamoli prodavce goriva da zadrže niske cene na sastanku koji će biti održan sledeće nedelje.
09.09.2023
Srbija rekorder u Adria regionu po nametima na gorivo
Srbija je već godinama označena kao rekorder u regionu po visokim nametima na gorivo.
06.09.2023
Skuplji dizel je upozorenje pred rast zimske tražnje
Smanjenje proizvodnje sirove nafte u Saudijskoj Arabiji se oseća i na tržištu dizela.
21.08.2023
Geopolitika od Srbije pravi potencijalno žarište za šverc goriva
Sa eskalacijom situacije u Ukrajini prošle godine, stanje sa energentima počelo je da se komplikuje.
08.08.2023
Čak je i stručnjacima za tržište nafte i naftnih derivata izazovno da sa apsolutnom sigurnošću odvoje šta je u isporuci čist dizel od onoga što je slično njemu (kao što je, na primer, crveni dizel). Izvoz crvenog dizela nije zabranjen. Gledano u celini, isporuke i dizela i benzina pale su za 36 odsto, navodi Vortexa.
Trgovci i analitičari pažljivo prate ruski izvoz sirove nafte kako bi izmerili proizvodnju. Već u septembru se očekivalo da će izvoz dizela i gasa biti manji zbog održavanja rafinerije. Moskva je ublažila zabranu nekoliko dana nakon njenog objavljivanja, iako je većina tokova dizela i dalje zabranjena.
Uprkos padu dizela, ukupan ruski izvoz naftnih derivata zapravo je porastao za oko sedam odsto prošlog meseca, na 2,43 miliona barela dnevno. To je zbog većeg protoka lake nafte, koja se koristi za proizvodnju benzina, i prljavijeg lož-ulja, koji se često koristi u transportu i sirovinama za sekundarnu rafinaciju.
Izvoz lake nafte porastao je za 64 odsto na mesečnom nivou, na oko 560.000 barela dnevno - najviši nivo od marta. Najveći deo tereta otplovio je za Aziju, a zatim u Afriku.
Lož-ulje, koje je činio skoro trećinu ukupnih tokova, poraslo je 19 odsto na mesečnom nivou na 763.000 barela dnevno. Izvoz sirovina za rafinerije, poput vakuumskog gasa, dostigao je najviši nivo od četiri meseca od 128.000 barela dnevno.
Isporuke benzina i komponenti za mešanje pale su na najniži nivo za 11 meseci na 77.000 barela dnevno. Izvoz goriva za avione opao je na samo 29.000 barela dnevno, što je najniži nivo od jula.