Ako tržište nafte nudi tragove o stanju ekonomije, to je onda kroz prizmu dva naftna proizvoda: dizela i prerađene nafte od koje se dobija sirovina važna za petrohemijsku industriju. A u Evropi su vesti sumorne.
Prvi naftni proizvod pokreće kamione, vozove, brodove i industriju, uključujući poljoprivredu i građevinarstvo. Drugi, kao što smo već naveli, koristi petrohemijski sektor za proizvodnju svega, od medicinske opreme do žvakaće gume. Godišnja potrošnja članica OECD-a u Evropi ove godine će pasti, pri čemu će potrošnja nafte biti na najnižem nivou od 1975.
"Slab ekonomski rast Evrope je teško pogodio proizvodni sektor", rekao je Alan Gelder, potpredsednik za rafinerije, hemikalije i tržišta nafte u konsultantskoj kući Wood Mackenzie Ltd. To znači da je smanjena "potražnja za naftom kao petrohemijskom sirovinom i dizelom za proizvodnju i kretanje robe".
Opširnije
Veće akcize nisu uticale na cene goriva u Srbiji, država umešala prste?
Od prvog oktobra stupile su na snagu veće akcize na gorivo za osam odsto, ali one nisu, bar ovog petka, donele i više cene goriva na pumpama.
06.10.2023
U Francuskoj skače cena goriva, ministarka moli trgovce da zadrže nisku cenu
Francuska ministarka za energetsku tranziciju namerava da zamoli prodavce goriva da zadrže niske cene na sastanku koji će biti održan sledeće nedelje.
09.09.2023
Srbija rekorder u Adria regionu po nametima na gorivo
Srbija je već godinama označena kao rekorder u regionu po visokim nametima na gorivo.
06.09.2023
Cena goriva - između želja naftaša i uredbe države
Vlada Srbije od februara prošle godine Uredbom o ograničenju cena goriva definiše i cene benzina i dizela.
24.08.2023
Geopolitika od Srbije pravi potencijalno žarište za šverc goriva
Sa eskalacijom situacije u Ukrajini prošle godine, stanje sa energentima počelo je da se komplikuje.
08.08.2023
Evropa uspešno zamenjuje ruski dizel drugim tržištima
Evropska unija je uspešna u nastojanjima da zameni uvoz ruskog dizela drugim tržištima, pokazuju podaci Vortexe.
25.05.2023
Potražnja kontinenta je i dalje kritično važna čak i u svetu u kome su trgovci pažljivo fokusirani na potencijalne poremećaje u snabdevanju koji proizilaze iz rata na Bliskom istoku. Očekivani pad potrošnje ove dve vrste goriva ove godine je preko pola miliona barela dnevno u odnosu na nivoe pre pandemije - što je nedaleko od ukupne potrošnje nafte u Belgiji.
Kao veliki uvoznik dizel goriva sa Bliskog istoka, Indije i SAD, i redovni izvoznik prerađene nafte koja se koristi u petrohemijskoj industriji u istočnu Aziju i Latinsku Ameriku, svaki značajan pad upotrebe u Evropi će verovatno imati negativne efekte na privrede i naftna tržišta širom sveta.
Deo ovogodišnjeg pada tražnje je posledica dugoročnih, strukturnih trendova. Kupci u Evropskoj uniji odavno preferiraju opcije na benzin u odnosu na dizel, a prodaja električnih automobila takođe je pogodila potrošnju.
Ali i ekonomska slabost Evrope je takođe veliki faktor. Podaci indeksa menadžera nabavke pokazuju tekuće kontrakcije u građevinarstvu i proizvodnji u evrozoni, dok inflacija ostaje iznad cilja. Nemačka ekonomija, najveća u Evropskoj uniji, smanjila se u poslednjem kvartalu i rizikuje da uđe u recesiju.
Brojevi nafte su oštri: potrošnja će ove godine pasti za više od četvrtine u odnosu na 2021. na 844.000 barela dnevno, što je najniži nivo u poslednjih 48 godina, kaže Ciaran Healy, analitičar tržišta nafte u Međunarodnoj agenciji za energetiku (IEA). Nafta se takođe koristi za proizvodnju benzina, kao i za pravljenje petrohemijskih sirovina.
Radne stope na petrohemijskim parnim krekerima - ogromnim jedinicama koje pretvaraju naftu i druge sirovine u osnovne hemijske građevinske blokove industrije - pale su, prema podacima Argus Media Ltd. Proizvođač OMV AG u utorak je takođe odbacio svoje prognoze za korišćenje parnih krekera u Evropi.
Petrohemijski gigant BASF SE je u međuvremenu u utorak pripisao sporiju evropsku hemijsku proizvodnju "manjoj tražnji koja je rezultat visoke inflacije, povećanih kamatnih stopa i ponovnog rasta cena prirodnog gasa".
Opadanje potrošnje dizela
U prvih pet ekonomija na kontinentu - Nemačkoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Italiji i Španiji - nedavni podaci pokazuju smanjenje potražnje za dizel gorivom.
Francuska prodaja dizela za automobile pala je za 13,4 odsto u odnosu na godinu ranije u septembru. U Nemačkoj se očekuje da će ukupna potražnja za naftom ove godine pasti za oko 90.000 barela dnevno, više nego u bilo kojoj drugoj zemlji na svetu - osim Pakistana.
Sve u svemu, potražnja za dizel gorivom u članicama OECD-a u Evropi biće smanjena za oko 380.000 barela dnevno ove godine u odnosu na nivo pre pandemije 2019, prema IEA.
Pomešane slike
Globalna slika je pak pomešana. Na primer, u Kini, potražnja je u ekspanziji uprkos poteškoćama njenog imovinskog sektora: tokom perioda januar - avgust ove godine, potražnja za dizel gorivom je porasla za 40 odsto u odnosu na isti period 2019. godine, a potrošnja nafte se više nego udvostručila u istom periodu, prema podacima JODI.
U Kini je primećeno ogromno ulaganje u petrohemijske kapacitete. Skok u proizvodnji je gurnuo mnoge industrijske proizvode - kao što su etilen, propilen i aromatične materije u preveliku ponudu - iako su povećali atraktivnost zemlje kao proizvodnog centra, rekla je Amber Liu, šefica petrohemijske analitike za ICIS za Aziju.
"Kina ima neke od najefikasnijih lanaca snabdevanja - nakon ekspanzije petrohemije - tako da su cene kineskih gotovih proizvoda izuzetno konkurentne u poređenju sa drugim zemljama", rekla je Liu.
U SAD, podrazumevana potražnja za destilatima - koji uključuju dizel i lož-ulje - pala je ispod sezonskih normi u poslednjih nekoliko nedelja.
Ubuduće, očekuje se da će potražnja za destilatima u SAD ostati ispod nivoa iz prethodne godine u četvrtom kvartalu pre nego što se podigne početkom sledeće godine, prema vladinim prognozama.
Ipak, transportna industrija pokazuje znake oporavka, a takođe raste i železnički teretni promet, kažu analitičari JPMorgana.
Nafta se obično koristi za proizvodnju benzina u SAD, dok su jeftinije tečnosti prirodnog gasa - nusproizvod bušenja nafte iz škriljaca - postale poželjna sirovina za petrohemiju.
Za Evropu, "izgledi za 2024. ostaju slabi za oba proizvoda", rekao je Gelder.