Vraćanje cena nafte na tržištima na nivoe iz januara nije doprinelo smanjenju cena goriva na pumpama u Srbiji, iako su cene rasle prethodno zajedno sa povećavanjem tenzija oko korišćenja ruske nafte u Sjedinjenim Američkim Državama i Evropi.
Cena fjučersa nafte West Texas Intermediate u četvrtak bila je za 8,4 odsto niža nego 10. februara, a u istom periodu brent je pao za 3,5 odsto. Međutim, u tom periodu cena goriva evropremijum BMB 95 porasla je za 0,56 odsto, dok je istovremeno cena evrodizela skočila za 27,2 odsto.
Do juna cene nafte na svetskom tržištu i cena goriva u Srbiji kretale su se u istom pravcu. Međutim, posle toga je došlo do pada cene nafte na berzama, ali cene goriva u Srbiji to nisu ispratile.
Opširnije
G7 podržava ograničenje cene ruske nafte
Predstavnici Grupe sedam dogovorili su ograničenje maksimalne cene ruske nafte.
02.09.2022
U Srbiji benzin tri dinara jeftiniji, dizelu cena ista
Benzin će do sledećeg petka, 9. septembra, biti jeftiniji za tri dinara u odnosu na nedelju iza nas, dok će cena dizelu ostati ista.
02.09.2022
Srbija produžila zabranu izvoza dizela za još sedam dana
Pri usvajanju je predviđeno da mera ostane na snazi do kraja jula, i ovo je peto sedmodnevno produžavanje važenja.
18.08.2022
Cene goriva se u Srbiji uređuju Vladinim uredbama od 10. februara. Osim ograničenja cena, Vlada Srbije je u avgustu i zabranila izvoz dizela, navodeći "globalni poremećaj na tržištu naftnih derivata i energetsku krizu u svetu" i ukazujući na to da postoji bojazan od potencijalne nestašice dizela.
Cena nafte opala je od kada je porastao strah od recesije. U anketi za Bloomberg, analitičari su procenili da je šansa za recesiju u evrozoni u narednih 12 meseci 55 odsto. Osim toga, očekuje se da će u toku dana Evropska centralna banka povećati kamatne stope kako bi pokušala da se izbori sa rekordno visokom inflacijom na kontinentu, što bi poskupelo kredite.
Fabričke porudžbine u Nemačkoj pale su šesti mesec zaredom zbog inflacije i neizvesnosti oko snabdevanja energijom, a sa padom industrijske proizvodnje pada i potražnja za naftom.
Slična situacija je i u Srbiji. Industrijska proizvodnja opala je 1,6 odsto u julu na godišnjem nivou, a Narodna banka Srbije očekuje da inflacija može dostići i 14 odsto, a energenti predstavljaju jedan od najvećih faktora poskupljenja u zemlji.
Na pad cena WTI i brenta reagovao je čak i OPEC+, koji je smanjio proizvodnju za oktobar ne bi li uticao na ponudu.