Predstavnici Grupe sedam dogovorili su ograničenje maksimalne cene ruske nafte, mere za koju se u Sjedinjenim Američkim Državama nadaju da će smanjiti pritiske na globalnom tržištu i smanjiti prihode Moskve.
Ranije danas Bloomberg je objavio da će se ministri finansija G7 sastati, kao i da se očekuje da formalno podrže plan. Plan grupe, koji je deo šireg poduhvata namenjenog da se Rusija kazni zbog vojne invazije na Ukrajinu, omogućio bi kupcima nafte da po ograničenim cenama i dalje dobijaju ključne usluge poput finansiranja i osiguranja tankera.
S ozbirom da je zvanično ustanovljena podrška na nivou G7, diplomate će sada imati zadatak da ostale članice Evropske unije ubede da dopune šesti paket sankcija Rusiji, a to možda neće ići tako lako. Taj paket, kojim se zabranjuje kupovina ruske nafte od petog decembra, uključuje i zabranu korišćenja navedenih usluga evropskih kompanija za zemlje koje nisu članice.
SAD i njene saveznice se već dugo trude da nađu najefektivnije sankcije protiv Rusije nakon što je invazija na Ukrajinu potresla tržišta energenata i dovela do vrtoglavog rasta cene nafte. Grupa, koja pored SAD uključuje Nemačku, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francusku, Italiju, Japan i Kanadu, ranije ove godine se obavezala da će smanjiti zavisnost od ruskih energenata, između ostalog i kroz "postepeno smanjenje ili zabranu uvoza ruske nafte".
Plan za ograničavanje cene najavljen je u junu na samitu u nemačkom gradu Elmau. Nemački kancelar Olaf Scholz smatra da ograničenje maksimalne cene može da ima efekta samo ako se bude sprovodio globalno, a ne samo od strane članica G7. Podrška glavnih kupaca ruske nafte kao što su Indija i Turska smatra se posebno važnom.
Zvaničnici iz SAD navode da će ograničenje imati efekta i ako se određeni broj kupaca ne priključi koaliciji zvanično, jer će moći da se iskoristi kao adut u pregovorima sa Moskvom.
Dobijanje podrške svih članica EU neće biti lako. Mađarska, koja je ostala u bliskim odnosima sa Rusijom, bila je glavni razlog odugovlačenja u usvajanju šestog paketa sankcija. Iz Budimpešte su saopštili da su protiv bilo kakvog ograničenja cene, što bi moglo da dovede do novih političkih neprijatnosti.
Portparol Kremlja Dmitry Peskov u petak je rekao da Rusija neće prodavati naftu državama koje usvoje ograničenje cene ovog energenta. "Jednostavno nećemo poslovati sa takvima jer je to u suprotnosti sa tržišnim principima", rekao je novinarima.