OPEC+ je tokom proteklog vikenda najavio još jedno povećanje proizvodnje, i to ovoga puta više nego što je bilo očekivano. Pojedini stručnjaci ocenjuju da će u jednom trenutku tržište imati ozbiljan višak nafte i da će cena pasti na 60 dolara. Iako je u prethodnom periodu cena nafte oscilirala iz više razloga, cena goriva u Srbiji se ipak nije drastično menjala. Sličan scenario nas verovatno očekuje i ovoga puta.
Na cenu nafte u državi utiče više faktora i ona dosta zavisi od državnih dažbina, rafinerijskih marži, ali i od velikih trgovaca derivatima.
"U Srbiji se cene formiraju na osnovu kretanja cene derivata, a ne sirove nafte na mediteranskoj berzi. Kretanja na ovaj berzi u stvari zavise od velikih trgovaca derivatima, koji praktično utiču na cene", objašnjava Nebojša Atanacković, nekadašnji većinski vlasnik Nafte AD.
Opširnije

OPEC+ ubrzava proizvodnju nafte - raste rizik za proizvođače
Rijad povećava premije za azijsko tržište, ali rizikuje budžetski deficit, a Kazahstan i dalje prekoračuje kvote.
07.07.2025

OPEC+ pojačava proizvodnju nafte uprkos riziku od prezasićenja tržišta
Osam ključnih članica alijanse dogovorilo je povećanje isporuka za 548.000 barela dnevno na online sastanku u subotu, navode delegati.
05.07.2025

Kako su trgovci preživeli 12 dana haosa na tržištu nafte
Trgovci su zabrinuto posmatrali kako američki avioni bombarduju velikog proizvođača nafte na Bliskom istoku.
28.06.2025

Volatilna nafta budi strah od novog poskupljenja u regionu
Neizvesnost oko rata između Izraela i Irana svakim danom raste, a povećava se i strah od cenovnih šokova.
26.06.2025

Cena nafte malo skače pa pada - da li se na tome može zaraditi
Geopolitičke nestabilnosti čine naftu jednom od najvolatilnijih sirovina na tržištu. Dok neki investitori beže od takve nesigurnosti, drugi u njoj prepoznaju priliku za značajnu zaradu.
27.06.2025
Kako navodi, cena goriva u Srbiji zavisiće od kretanja na ovoj berzi, ponude i potražnje u narednom periodu.
Dodatno povećanje proizvodnje nafte koje je najavljeno, svakako će se odraziti na cenu. U svakom slučaju ukoliko tražnja bude stabilna, a proizvodnja povećana, to će uticati na smanjenje cena.
"Smanjivanje cene nafte je nešto što bi recimo odgovaralo SAD. Sasvim je moguće da je i Donald Trump dosta uticao na to da OPEC + donese odluku o povećanju proizvodnje nafte. On je pre svega i u predizbornoj kampanji u svojim nastupima govorio kako će cena benzina u Americi biti snižena, što je deo njegove politike povećanja američkog standarda", kaže Atanacković.
Bloomberg
Cena nafte mogla bi da padne i ispod 60 dolara
OPEC+ je u subotu odlučio da u avgustu poveća proizvodnju na 548.000 barela dnevno. To je značajno povećanje u odnosu na maj, jun i jul kada je ugovoreno da se proizvodnja poveća na 411.000 barela. Međutim, ono što brine energetske stručnjake jeste višak ponude.
Globalne zalihe nafte rastu tempom od oko milion barela dnevno poslednjih meseci, dok se potrošnja u Kini usporava, a proizvodnja raste širom Amerike, od SAD i Gvajane do Kanade i Brazila.
Prema proceni Međunarodne agencije za energetiku iz Pariza, tržište će kasnije ove godine biti suočeno sa ozbiljnim viškom. Investicione banke poput JPMorgan Chase i Goldman Sachs očekuju da će cene pasti na 60 dolara po barelu ili niže u četvrtom kvartalu, piše Bloomberg.
Brentom se u ponedeljak trgovalo nešto iznad 68 dolara, dok je West Texas Intermediate bio nešto iznad 66 dolara. Cene su privremeno skočile tokom sukoba između Irana i Izraela prošlog meseca, ali su brzo pale pošto se ispostavilo da isporuke nafte nisu ugrožene.
"Zasada je tržište nafte i dalje zategnuto, što sugeriše da može da apsorbuje dodatne barele. Ali rizici rastu, poput kontinuiranih trgovinskih tenzija, što znači da tržište može delovati manje zategnuto u narednih šest do 12 meseci, i to bi moglo da povuče cene naniže", rekao je za Bloomberg, analitičar banke UBS u Cirihu Giovanni Staunovo.
Državne dažbine opterećuju cenu goriva u Srbiji
Kada je u pitanju cena goriva u Srbiji, cena dizela je ostala nepromenjena u odnosu na onu od 27. juna i on trenutno košta 194 dinara po litru, dok je cena benzina smanjena sa 181 na 178 dinara. U poslednjih mesec dana dizel je poskupeo za sedam dinara i njegova cena se nije smanjivala, dok je cena benzina malo oscilirala.
Atanacković navodi da su kod nas trenutno u jeku poljoprivredni radovi, i da postoji mogućnost da je to razlog zašto se cena dizela drži na tom višem nivou.
Ono što se dosad pokazalo je da, iako je cena nafte bila u padu, cena goriva u državi nije bila toliko niska koliko je mogla da bude.
"Značajan deo cene čine državne dažbine - akcize, porez na dodatu vrednost i ostale naknade. U Srbiji ostale naknade uključuju i naknadu za obavezne rezerve i naknadu za energetsku efikasnost. Državne dažbine čine približno 48 i 50 odsto ukupne maloprodajne cene dizela i benzina, što je više nego u Hrvatskoj i Sloveniji", kaže Miloš Đaković, analitičar Bloomberg Adrije.
Akcize za gorivo koje se primenjuju od 7. februara ove godine su povećane. Akciza na olovni benzin je veća za 3,07 dinara i iznosi 74,54 dinara, dok je za bezolovni sa 67,22 otišla na 70,11 dinara.
Podsećamo da je i ove godine država nastavila da ograničava cene goriva. Uredbu o ograničenju visine cena naftnih derivata Vlada Srbije donela je početkom februara 2022. godine. Razlog za njeno donošenje bio je očuvanje životnog standarda građana zbog svetske energetske krize. Od tada se svakog petka objavljuju maksimalno dozvoljene cene evrodizela i benzina.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...