Cena nafte na svetskom tržištu je potonula nakon što je OPEC+ saopštio da će od jeseni početi sa postepenim povećanjem proizvodnje. Predstavnici OPEC+ na sastanku u nedelju, 2. juna, saglasili su se da ostave na snazi meru smanjenja proizvodnje nafte do 2025. godine, ali su nagovestili da bi ta smanjenja od jeseni mogla biti manja.
Fjučersi nafte brent pali su u ponedeljak za 3,4 odsto, odnosno sa 81,11 dolara po barelu na 77,77 dolara po barelu, što je najniža vrednost u poslednja četiri meseca. U utorak ujutru cena brenta je produžila pad i iznosi oko 77,5 dolara po barelu. West Texas Intermediate je na 73,33 dolara po barelu.
Cena brenta početkom aprila dostigla je 90 dolara po barelu, zbog tenzija na Bliskom istoku, tokom aprila je varirala između 85 i 90 dolara po barelu, da bi početkom maja počela da pada.
Opširnije
OPEC+ ostavlja na snazi ograničenja proizvodnje, ali će ih postepeno ukidati
Dobrovoljno smanjenje od dva miliona barela dnevno postepeno se ukida od oktobra.
02.06.2024
Pompezna prodaja akcija Aramcoa mogla bi doneti 12 milijardi dolara
Saudijska Arabija će prikupiti čak 12 milijardi dolara kroz ponudu akcija Aramcoa.
31.05.2024
Akcije Aramcoa pale na najniži nivo u više od godinu dana
Akcije kompanije Saudi Aramco pale su na najniži nivo u više od godinu dana.
29.05.2024
Zašto se OPEC+ odlučio na onlajn sastanak, a ne uživo u Beču
Predstavnici OPEC+ će održati onlajn sastanak sledećeg meseca kako bi razgovarali o proizvodnji nafte, a ne lično, kako je prvobitno planirano.
24.05.2024
Nafta blizu tromesečnog minimuma, dok tržište pokazuje znake slabosti
Naftom se trgovalo blizu najnižeg nivoa u više od tri meseca, pošto je tržište pokazalo znake slabosti uoči letnje sezone vožnje u SAD.
24.05.2024
Cene goriva u Srbiji će iz nekoliko razloga očekivano pasti
U poslednje dve nedelje konačno je došlo do predaha kada je reč o rastu cena goriva na pumpama u Srbiji.
24.05.2024
Kineska kupovina ruske nafte najniža od 2021.
Nezavisni kineski prerađivači nafte su na putu da preuzmu najmanju količinu ruske ESPO sirove nafte u poslednje tri godine.
23.05.2024
Uprkos daljem rastu tenzija između Izraela i Palestine, napadima na brodove u Crvenom moru i sve češćim ukrajinskim napadima na ruske rafinerije, cena nafte je u padu. Cena nafte nastavila je da se smanjuje i nakon smrti iranskog predsednika Ebrahima Raisija.
Vrednost nafte smanjuje se zbog manje tražnje za ovom sirovinom. Da je tražnja slaba, pokazuje rast američkih zaliha i smanjenje uvoza nafte u Kinu. Na pad cene nafte uticala je i najava da bi Federalne rezerve (Fed) mogle duže zadržati više kamatne stope, što bi moglo da utiče na potražnju za energijom. Još jedan razlog zbog kojeg cena nafte pada jeste višak ponude iz zemalja koje nisu članice OPEC.
Očekivalo se da će zbog manjka tražnje na tržištu OPEC+ zadržati smanjenje proizvodnje od dva miliona barela dnevno do kraja godine, ali je njihova najava da bi to smanjenje moglo biti manje od oktobra bilo iznenađenje. Međutim, OPEC+ je jasno stavio do znanja da povećanje proizvodnje može biti pauzirano ako tržišni uslovi ne dozvole dodatnu ponudu.
Smanjenja OPEC+ za otprilike dva miliona barela dnevno, koja su ove godine odigrala ključnu ulogu u održavanju cena sirove nafte iznad 80 dolara po barelu, trebalo bi da isteknu krajem juna. Ta ograničenja će se nastaviti potpuno do trećeg kvartala, a zatim će se postepeno ukidati u narednih 12 meseci, saopšteno je iz Ministarstva energetike Saudijske Arabije.
Treba naglasiti da su ova ograničenja dobrovoljna i ona predstavljaju dodatak ranijem sporazumu cele grupe koji ograničava proizvodnju sirove nafte na oko 39 miliona barela dnevno, a koji traje do kraja ove godine. Grupa je takođe pristala da produži taj dogovor do kraja 2025. godine, navodi se u saopštenju na sajtu OPEC.
Niže cene nafte donele su izvesno olakšanje centralnim bankama koje se bore sa upornom inflacijom, ali ugrožavaju prihode za proizvođače kao što je Saudijska Arabija. Kraljevini su potrebne cene blizu 100 dolara po barelu da finansira ambiciozne planove potrošnje prestolonaslednika, procenjuje Međunarodni monetarni fond. Uporedo sa sastankom OPEC+, saudijska vlada je završila prodaju udela od 12 milijardi dolara u državnom naftnom gigantu Aramco, prikupljajući sredstva za plaćanje plana masovne ekonomske transformacije.