Cena dizela u Srbiji mogla bi ovog petka da padne ispod 190 dinara po litru, a cena benzina ispod 180 dinara po litru. Poslednji put cena dizela je bila ispod 190 dinara u julu prošle godine, a cena benzina ispod 180 dinara u januaru ove godine.
Trenutna cena dizela u Srbiji je 194 dinara po litru, a cena benzina 182 dinara po litru.
Pad cene goriva na pumpama u Srbiji možemo očekivati zbog pada cene nafte na svetskom tržištu.
Opširnije
Cene goriva u Srbiji nastaviće da padaju jer nafta gubi vrednost
Cene goriva u Srbiji padaju u poslednjih mesec dana, što se poklapa sa padom cene nafte na svetskom tržištu.
23.08.2024
Uvoz u Srbiju skočio u julu zbog nafte i struje, deficit raste
Uvoz robe u Srbiju porastao je u julu u odnosu na mesec ranije, a iz podataka RZS može se zaključiti da su tome najviše doprineli uvoz nafte i struje.
30.08.2024
Gašenjem naftnih polja u Libiji gasi se pola miliona barela dnevno
Libijska proizvodnja nafte se ove nedelje više nego prepolovila.
28.08.2024
Vrednost nafte duboko potonula ove nedelje
Cena nafte je na putu da ostvari najveći nedeljni gubitak u poslednjoj godini zbog zabrinutosti oko slabe potražnje i velike ponude.
06.09.2024
Saudijska Arabija: prodaja od izvoza nafte pala na trogodišnji minimum
Prihod Saudijske Arabije od izvoza nafte pao je na najniži nivo u poslednje tri godine, a uzrokovan je padom cena nafte i odlukom ove zemlje da smanji proizvodnju.
24.08.2024
Globalna referentna nafta brent pala je ove nedelje za oko osam odsto i ovog petka se na berzi trguje po ceni od oko 73 dolara po barelu. Poređenja radi, prošlog petka njena cena na berzi iznosila je oko 77 dolara po barelu.
Nafta drastično gubi vrednost zbog slabe potražnje
Cena nafte na svetskom tržištu je u padu zbog slabe potražnje za ovom sirovinom i viška ponude. Potražnja pada jer je oporavak američke i kineske ekonomije slab, a ove zemlje inače predstavljaju najveće potrošače nafte.
Potražnja za naftom u Kini pada i zbog toga što se u toj zemlji sve više kupuju električni automobili. Naime, prema zvaničnim kineskim podacima, prodaja električnih i hibridnih vozila porasla je u avgustu i drugi mesec zaredom pretekla isporuke klasičnih automobila na benzin.
Na pad cene nafte utiče i zatišje na Bliskom istoku, kao i potencijalni dogovor između istočne i zapadne vlade u Libiji oko guvernera centralne banke. Zbog ovog političkog sukoba, istočna vlada povukla je sa tržišta oko 500.000 barela nafte dnevno. Taj potez pomogao je ceni nafte da ne potone još dublje.
Vrednost nafte pada i uprkos tome što je grupa OPEC+ nastavila da proizvodi i isporučuje smanjenu količinu nafte. Prvobitno je planirala da poveća proizvodnju i isporuku nafte za oko 180.000 barela nafte dnevno, ali je od ovog plana odustala nakon što je nafta počela drastično da pada.
Zbog ovakve situacije na tržištu nafte, analitičari Citigroupa predviđaju da bi referentna nafta brent mogla da padne na nivo od 70 do 72 dolara po barelu. Analitičari ove banke su takođe naveli da očekuje pad cena na oko 60 dolara u 2025. godini.
Pada potražnja i za dizelom
Postoje i znaci slabe potražnje za nekim rafinisanim proizvodima. Kinesko i indijsko tržište dizela, na koje otpada najveći deo azijske potražnje, pokazuju znake usporavanja, uz smanjenje marže prerade.
Ovaj trend se dešava i u Evropi, a upravo evropske cene ključne su za formiranje cene na srpskim pumpama. Naime, prema Pravilniku o obračunu prosečne veleprodajne cene naftnih derivata iz 2023. godine, za određivanje cene dizela i benzina u Srbiji gledaju se cene na berzi Platts Mediterranean product cargo assessments.
Podaci sa Bloomberg Terminala pokazuju da je cena dizela na ovoj berzi pala na najniži nivo od sredine 2023. godine. U petak iznosi 677 dolara po toni (oko 71 dinara po litru), dok je početkom jula njena cena bila viša od 800 dolara po toni (više od 84 dinara po litru).
Ako je suditi prema padu cena na Mediteranu, pad cene dizela u Srbiji može se očekivati i ovog petka.