Uvoz robe u Srbiju porastao je u julu u odnosu na mesec ranije, a iz podataka Republičkog zavoda za statistiku (RZS) može se zaključiti da su tome najviše doprineli uvoz nafte i struje. Podsetimo, potrošnja struje bila je rekordna u julu zbog visokih temperatura.
Naime, u junu ove godine vrednost uvezene sirove nafte iznosila je 148 miliona dolara, dok je u julu ta vrednost skočila na 221 milion dolara. Vrednost uvoza električne energije u junu je iznosila 39 miliona dolara, dok je u julu vrednost uvoza skočila na 57 miliona dolara. Pored toga što je uvozila, Srbija je i izvozila struju u julu u vrednosti od 49 miliona dolara.
Zanimljivo je da je u julu uvezeno bakra i koncentrata u vrednosti od 61 milion dolara, s obzirom na to da se izvoz rafinisanog bakra, rude bakra i koncentrata takođe nalazio u prva tri mesta po izvozu. U junu se bakar i koncentrati nisu našli u prvih pet po uvozu.
Opširnije
Srbija troši za 30 odsto više struje nego pre godinu dana
Elektrodistributivni sistem u Srbiji je stabilan, rekla je vršilac dužnosti direktora EDS Biljana Кomnenić.
16.08.2024
Najveća kompanija u Srbiji više nije atraktivan poslodavac
U Srbiji se decenijama za siguran i najplaćeniji posao smatrao onaj u državnoj kompaniji, a naročito ako je on u Elektroprivredi Srbije (EPS).
20.08.2024
Profit EPS-a u prvoj polovini podbacio u odnosu na prošlu godinu
Finansijski izveštaj Elektroprivrede Srbije AD za prvih šest meseci ove godine pokazao je da je ova kompanija ostvarila profit od 32,8 milijardi dinara, što je oko 278 miliona evra.
12.08.2024
Spoljna trgovina Srbije: Kina bi mogla da prestigne Nemačku
Trgovina Srbije sa svetom u prvih šest meseci ove godine porasla je u odnosu na isti period prošle godine za 0,7 odsto.
31.07.2024
Potrošnja struje u Srbiji obara rekord zbog vrućine
RHMZ izdao upozorenje na ekstremno visoke temperature u celoj Srbiji, u EPS-u uveravaju da proizvodnja električne energije funkcioniše sigurno i stabilno
12.07.2024
Sveže jabuke, borovnice i junetina od danas bez carina u Kinu
Smrznute maline će se tek za 10 godina bez carina izvoziti u Kinu
01.07.2024
Na petom mestu po uvozu u zemlju u julu bili su i generatorski agregati koji se koriste za proizvodnju električne energije u situacijama kada je primarni izvor napajanja nedostupan ili nepouzdan. Za pokretanje ovih agregata koristi se nafta, pa to može biti objašnjenje veće potrošnje nafte u julu.
Kada je reč o trgovini Srbije sa svetom, u prvih sedam meseci ove godine porasla je u odnosu na isti period prošle godine za 2,8 odsto. Prema podacima RZS, Srbija je u prvih sedam meseci ove godine i izvezla i uvezla više robe u odnosu na isti period 2023.
Rusija je u aprilu ispala sa liste najvećih spoljnotrgovinskih partnera Srbije, a podaci za maj, jun i jul pokazali su da nije uspela da povrati tu poziciju. Rusija je godinama unazad zauzimala jedno od pet prvih mesta kada je reč o uvozu robe, a prvenstveno zbog uvoza gasa i nafte. Uvoz ruske nafte u Srbiju je zabranjen 5. decembra 2022. zbog evropskih sankcija.
Kina se još više približila Nemačkoj kada je reč o uvozu robe, i sledeći izveštaj RZS-a mogao bi da donese primat Kini u tom smislu nad Nemačkom, koja je poslednjih nekoliko godina najveći spoljnotrgovinski partner Srbije. Podsetimo, u julu je stupio na snagu Sporazum o spoljnoj trgovini s Kinom.
Kina je zaključno sa podacima iz juna smanjila razliku između nje i Nemačke kada je reč o vrednosti uvezene robe. U prvih sedam meseci vrednost uvezene robe iz Nemačke iznosila je 2,97 milijardi evra, dok je uvoz iz Kine iznosio 2,91 milijardu evra. Nemačka je i u prvih sedam meseci ove godine ostala najveći spoljnotrgovinski partner Srbije i kada je reč o izvozu i uvozu robe.
Glavni spoljnotrgovinski partneri, kada je reč o izvozu, bili su Nemačka, Bosna i Hercegovina, Italija, Kina i Mađarska. Srbija je u prvih sedam meseci ove godine najviše uvozila iz Nemačke, Kine, Italije, Turske i Mađarske.
Ukupna robna razmena Srbije sa svetom u prvih sedam meseci iznosila je 39.421,1 milion evra. Izvoz robe imao je vrednost od 17.097,7 miliona evra, što je rast od 1,3 odsto u poređenju sa prvih sedam meseci prethodne godine.
Uvoz robe je imao vrednost od 22.323,4 miliona evra, što predstavlja rast od četiri odsto u odnosu na isti period prošle godine. Zanimljivo je da je uvoz robe u prvih šest meseci imao vrednost od 18.885,2 miliona evra, što je bio rast od 1,3 odsto u odnosu na isti period prošle godine. To znači da je uvoz u julu bio veći.
Izražen u evrima, deficit je iznosio 5.225,7 miliona, što je povećanje od čak 14,2 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine.
Pokrivenost uvoza izvozom je 76,6 odsto i manja je od pokrivenosti u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 78,6 odsto.
Spoljnotrgovinska robna razmena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini. Zemlje članice Evropske unije činile su u prvih sedam meseci ove godine 59,5 odsto ukupne razmene.
Naš drugi po važnosti partner jesu zemlje CEFTA, sa kojima smo u prvih sedam meseci ove godine ostvarili suficit u razmeni.