Crveni meteo-alarm aktivan je od juče na celom području Srbije. Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je upozorenje na ekstremno visoke temperature, koje je i danas osvanulo na internet stranici RHMZ-a, i to sa upozorenjem da će se jak toplotni talas nastaviti i u drugoj polovini jula.
Meteorolozi su upozorili da će u Srbiji u narednom periodu maksimalne temperature dostizati 40 stepeni, uz tropske noći u gradovima kada temperatura neće pasti ispod 20 stepeni. Oni su istakli da dalјi porast temperature neće pogodovati hronično obolelim i osetlјivim osobama, kao ni srčanim bolesnicima. Preporučuje se boravak u hladovini ili u klimatizovanim prostorijama, kao i primena odgovarajućih mera zaštite od UV zračenja.
Opširnije
Strujni kolaps opet moguć, ako izostanu investicije
Strujni kolaps koji je proteklog petka pogodio region, pokrenuo je opet debatu kako se Zapadni Balkan pretvorio iz energetskog resursa u teret.
28.06.2024
Kina: Cena struje iz vetroparkova sa mora biće niža od dobijene iz uglja
U Kini će prvi put ove godine cene struje dobijene iz vetropakova na moru biti niže od cene proizvedene iz uglja, nakon što je vlada odobri niz projekata u oblasti OIE.
30.06.2024
Srbija raspisala tender za studiju izvodljivosti nuklearne energije
Ministarstvo je raspisalo tender za izradu preliminarne tehničke studije radi razmatranja mirnodopske primene nuklearne energije u Srbiji.
19.06.2024
Prozjumerima i za petinu niži računi nakon smanjenja naknade
Promenom obračuna naknade za podsticaj povlašćenih proizvođača, prozjumeri će definitivno dobijati još niže račune za struju.
18.06.2024
Potrošnja struje ovih dana veća i do 35 odsto
Da situacija sa potrošnjom električne energije u Srbiji nije naivna, odnosno da je i sada pri novom toplotnom udaru povećana pokazuju podaci Elektrodistribucije Srbije. Kako su rekli za Bloomberg Adriju, u sredu je (10. jula) zabeležen dnevni protok električne energije od 84,07 miliona kWh na teritoriji Srbije, što je za 20,35 odsto više u odnosu na isti datum prošle godine. U glavnom gradu je potrošnja još više porasla, pa je tako "na teritoriji Distributivnog područja Beograd zabeležen dnevni protok od 23,62 miliona kWh, što je za 30,79 odsto više u odnosu na isti datum prošle godine".
I prethodna dva dana, početkom ove nedelje, potrošnja je bila veća. U ponedeljak je u Srbiji porasla za oko 23 odsto u odnosu na isti datum prošle godine, u Beogradu za 35,9 odsto, a u utorak na teritoriji Srbije za 34,8 odsto, a u glavnom gradu za čak 44,29 odsto više u odnosu na isti datum prošle godine.
Povećanu potrošnju električne energije potvrdili su nam i u Elektroprivredi Srbije (EPS). "Veće korišćenje klima-uređaja utiče na povećanje potrošnje električne energije. Tokom juna u pojedinim danima potrošnja električne energije bila je za 15 do 20 odsto veća nego u istom periodu prošle godine", navode za Bloomberg Adriju u EPS-u.
Kako kažu, rekordna dnevna potrošnja u junu, na temperaturi od 38 stepeni, iznosila je 97 gigavat-časova. "Prošle godine, pri istoj temperaturi, potrošnja je bila oko 80 gigavat-časova, što je povećanje potrošnje od gotovo 20 odsto. Na mesečnom nivou potrošnja je veća za 150 gigavat-časova, što je jednako mesečnoj proizvodnji jednog bloka od 200 megavata".
U EPS-u i EMS-u kažu da je stabilno
Ipak, u EPS-u uveravaju da proizvodnja električne energije u elektranama Elektroprivrede Srbije funkcioniše sigurno i stabilno. "EPS će, kao i uvek u svim vremenskim uslovima i situacijama, obezbediti dovoljno električne energije za građane i privredu Srbije."
Oni dodaju da je proizvodnja uglja i električne energije stabilna i u skladu sa planom, kao i sa ostvarenim rezultatima iz prethodne godine.
I u preduzeću Elektromreža Srbije (EMS) naglašavaju da "sve njihove službe redovno brinu o sigurnosti snabdevanja potrošača i pripremaju mrežu za različite režime rada tokom čitave godine", ali i da se u ovakvim režimima preduzimaju dodatne mere.
"Zaposleni Elektromreže Srbije rade u skladu sa okolnostima i proglašenim crvenim meteo-alarmom, a sve nadležne službe EMS-a uvele su dvadeset četvoročasovna dežurstva. Prenosni sistem u ovom trenutku funkcioniše uobičajeno."
Vučić: Biće problema u snabdevanju strujom
I predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da potrošnja električne energije obara zimske rekorde i da država čini sve kako građani ne bi imali problema sa snabdevanjem strujom.
"Svi rekordi potrošnje se obaraju, zimski rekordi potrošnje se obaraju. Nešto što nismo mogli da verujemo da ćemo u letnjim mesecima da trošimo mnogo više struje, ne samo mi, već ceo region i Evropa", istakao je na konferenciji za medije, prenosi Beta.
Prema njegovim rečima, biće sve više problema u snabdevanju strujom. "Ali mi verujemo da ćemo otvaranjem Bloka 3 u termoelektrani Kostolac u kratkom vremenskom periodu i izlaskom iz remonta Hidroelektrane 'Bajina Bašta' uspeti da rešimo sve probleme i da građani neće osetiti nikakve probleme."
On je dodao i da se zbog ogromne potrošnje očekuje da danas i sutra na tržištu električna energija bude najskuplja u poslednjih nekoliko meseci.
Ugrožene i rafinerije nafte u Evropi
Inače, velike vrućine postaju pretnja i rafinerijama nafte širom sveta. Temperature u Evropi, piše Bloomberg, približavaju se nivoima zbog kojih bi neke rafinerije nafte morale da smanje proizvodnju goriva. Predviđa se da bi u glavnom gradu Grčke temperatura mogla da bude iznad 40 stepeni Celzijusa u narednim nedeljama. U Poljskoj, vrućina uskoro može da premaši tačku na kojoj najveći snabdevač gorivom može normalno da vodi rafinerije. Grupa Macquarie procenjuje da su prošle godine poteškoće povezane s vrućinom u evropskim postrojenjima iznosile oko jedan milion barela dnevno - skoro 10 odsto uobičajene proizvodnje.
Temperature u Evropi su daleko iznad sezonskih normi i ne nazire se skoro rešenje. Gledajući u dalju budućnost, najveća švedska rafinerija kaže da klimatske promene otežavaju proizvodnju goriva.
"Evropske rafinerije su dizajnirane šezdesetih i sedamdesetih godina", rekao je Alan Gelder, potpredsednik za preradu, hemikalije i tržišta nafte u konsultantskoj firmi Wood Mackenzie Ltd. "Svet se od tada zagrejao."
Uticaj vrućine prošle godine posebno je bio veliki na Mediteranu, rekao je Janiv Shah, potpredsednik analize naftnih tržišta u Rystad Energy. "Ovo je nešto o čemu svakodnevno razgovaram s klijentima", rekao je, što se odnosi na preradu nafte kada su temperature visoke.
U naredne dve nedelje i u Evropi se očekuju natprosečno visoke temperature, prema najavama Weather Services International. Posebno veliki rast temperatura, piše Bloomberg, očekuje se u centralnim regionima Evrope jer će preći tridesetogodišnji prosek.
(Ažurirano kroz ceo tekst.)