Ministarstvo rudarstva i energetike raspisalo je u sredu tender za izradu preliminarne tehničke studije radi razmatranja mirnodopske primene nuklearne energije u Srbiji, objavljeno je na Portalu javnih nabavki.
U tenderu se navodi da je rok za podnošenje prijave 16. jul, a procenjena vrednost izrade studije iznosi 14.160.000 dinara.
Odabrani stručnjaci će morati da izvrše detaljnu uporednu analizu dostupne tehnologije na tržištu, uključujući male modularne reaktore i konvencionalne reaktore, navelo je ministarstvo u pozivu.
Opširnije
Kakvi su temelji Srbiji potrebni za prelazak na nuklearnu energiju
Prva asocijacija na spomen nuklearne energije u Srbiji je strah.
23.04.2024
Šta (ne)znamo o malim modularnim reaktorima
Tema o potrebi Srbije za nuklearnom energijom i mogućom izgradnjom nukleranih reaktora ponovo je akuelizovana.
29.04.2024
Da li je Evropa propustila voz za nuklearnu budućnost?
Sredinom marta, evropski lideri okupili su se u na prvom nuklearnom samitu u Briselu.
30.03.2024
Srbija razmišlja o malim modularnim reaktorima, kaže Vučić
Srbija je zainteresovana za izgradnju najmanje četiri mala nuklearna reaktora.
21.03.2024
Kina pustila u pogon prvi nuklearni reaktor nove generacije
Kineske nuklearne ambicije dobile su podsticaj u sredu kada je prvi reaktor nove generacije u zemlji počeo sa komercijalnim radom.
06.12.2023
Nuklearne elektrane treba vratiti u igru, a gde je tu region?
Da li se rastuća potražnja može zadovoljiti solarnim panelima i vetroturbinama, ili bi trebalo ulagati u nuklearna postrojenja?
21.10.2023
Fuzija – rusko diplomatsko oružje za buduću saradnju sa Zapadom
Udaljavanje Evrope od nuklearne energije neće ići jednostavno, pokazala studija.
28.03.2023
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović najavila je prošle nedelje, tokom sastanka sa delegacijom francuske državne energetske kompanije EDF, da je ovaj tender u pripremi, dok su članovi ove delegacije izrazili zainteresovanost da učestvuju.
"Ministarstvo rudarstva i energetike će uskoro sprovesti javnu nabavku za izradu preliminarne tehničke studije radi razmatranja mirnodopske primene nuklearne energije i predstavnici EDF-a su izrazili zainteresovanost za učešćem, što smatram jako važnim s obzirom na iskustvo koje imaju u sličnim projektima u Holandiji, Finskoj, Švedskoj i širom Evrope", rekla je nedavno Đedović Handanović.
Podsetimo, Srbija je početkom aprila ove godine, prilikom posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Parizu, upravo sa kompanijom EDF potpisala Memorandum o razumevanju za uspostavljanje okvira za dugoročni dijalog u oblasti energetske tranzicije i niskougljenične tehnologije.
Memorandumom se stvaraju uslovi za strateško partnerstvo sa EDF u proceni potencijala za razvoj nuklearnog civilnog programa u Srbiji, uz podršku razvoju stručnih kadrova i razmeni tehničkog znanja.
Francuska je lider Evrope u proizvodnji struje iz nuklearnih elektrana, trenutno ima 56 nuklearnih reaktora raspoređenih u 18 nuklearnih elektrana širom zemlje.
"Moramo da radimo na korišćenju nuklearne energije jer do tri godine traju pripreme, a sedam godina traje izgradnja, tako da to traje najmanje 10 godina. Da sve završimo do 2035. godine, mi bismo time zemlju spasli za sve što donosi i veštačka inteligencija i elektrifikacija mreže", rekao je Vučić u Parizu nakon potpisivanja ovog Memoranduma.
Pre posete Parizu, Vučić je prisustvovao nuklearnom samitu u Briselu gde je izjavio da je Srbija zainteresovana za izgradnju četiri mala modularna reaktora.
Francuska nije jedina država sa kojom Srbija ima međunarodni sporazum o saradnji na polju nuklearne energije. Takve sporazume Srbija ima i sa Rusijom.
U maju 2018. ministar u Vladi Srbije bez portfelja zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović potpisao je u Sočiju sporazum o saradnji sa državnom korporacijom Rusije za atomsku energiju (ROSATOM) u razvoju inovacija i novih tehnologija na području primene nuklearne energije u mirnodopske svrhe. Saradnja se, kako je tada saopšteno iz kabineta ministra, odnosi pre svega na oblast medicine (onkologije) i poljoprivrede. Zatim su u januaru 2019. godine, u okviru posete ruskog predsednika Vladimira Putina Srbiji, vlade Srbije i Rusije potpisale Sporazum o saradnji u oblasti upotrebe nuklearne energije u mirnodopske svrhe.
U Srbiji je od 1989. godine na snazi Zakon o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana, koji je usvojen nakon nuklearne katastrofe u Černobilju. Tema o potrebi Srbije za nuklearnom energijom i mogućom izgradnjom nukleranih reaktora ponovo je akuelizovana nakon Vučićevih izjava iz Brisela i Pariza.
Da je aktuelna vlast odlučna po pitanju uključenja nuklearne energije u energetski miks Srbije, govori i potez narodnog poslanika Srpske napredne stranke (SNS) Zorana Dragišića, koji je dan nakon predsednikovog povratka iz Pariza podneo Skupštini Srbije predlog zakona o prestanku važenja Zakona o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana.