Nije prošlo ni tri nedelje od povećanja cene struje za privredu, koja je sa 75 evra skočila na 95 evra po megavat-satu, a već se pominje novo poskupljenje, i to pre Nove godine. Iako Elektroprivreda Srbije (EPS) podseća da je država cenu struje za privredu ograničila za period do 31. decembra, moguće da će sve veći pritisci zbog visokih cena energenata i sve većih izdataka za uvoz uglja i struje, naterati državu da ponovo poveća cenu.
U javnosti se nezvanično pominje, a privrednici i očekuju, da će im struja ponovo poskupeti pre početka zimske sezone i da će preći 100 evra po megavat-satu.
To je za Bloomberg Adriju potvrdio predsednik Nadzornog odbora Udruženja "Zaštitnik preduzetnika i privrednika" Aleksandar Bogdanović, koji je kazao da nemaju zvaničnu informaciju da će EPS povećati struju, ali da to očekuju.
Opširnije
Srpski budžet čeka energetski udar do kraja godine
Prihodi od poreza na dobit preduzeća dosta su veći u odnosu na očekivano, kaže Lazar Šestović iz Svetske banke.
19.09.2022
MAT: EPS smanjio učešće u BDP-u sa 2,23 na 1,38 odsto
Javno preduzeće Elektroprivreda Srbije (EPS) 2021. rapidno je pogoršalo sve svoje bilansne pozicije u odnosu na 2020.
10.09.2022
Vlada dala zeleno svetlo da struja za privredu poskupi
Vlada Srbije preporučila je EPS-u da se struja privredi od 1. septembra do kraja ove godine prodaje po ceni od 95 evra po MWh bez PDV-a.
30.08.2022
I Srbija štedi energiju, usvojene preporuke za građane i privredu
U korak s drugim evropskim zemljama i Srbija je donela set preporuka za smanjenje energije.
30.08.2022
"I kada je cena struje bila povećana na 95 evra po megavat-satu znali smo da je to suviše niska cena i da ne može ostati na ispod 100 evra po megavat-satu", rekao je Bogdanović.
Iako su se u javnosti pojavile nepotvrđene informacije da bi Vlada Srbije mogla da preporuči EPS-u da cena struje za privredu poskupi na 120 evra po megavat satu, očekuje da će nova cena ipak biti nešto niža, oko 105 i 110 evra po megavat-satu.
"To je očekivano", kaže Bogdanović i navodi da bi nova cena mogla biti prmenjena već od prvog oktobra, kada počinje zimska sezona i sezona grejanja.
EPS: Predlog Vlade o novom poskupljenju ne postoji
"Predlog Vlade Srbije o novom poskupljenju niti je razmatran, niti postoji", rekli su iz EPS-a za Bloomberg Adriju.
Podsećaju da je država ograničila cenu struje na 95 evra po megavat-satu do kraja godine:
"Vlada Srbije ograničila je na 95 evra po megavat-satu cenu električne energije za privredu, odnosno kupce na komercijalnom snabdevanju, u periodu od prvog septembra do 31. decembra 2022. godine."
Ministarstvo: Svako povećanje cene struje je podsticaj da ulažu u OIE
Na pitanje Bloomberg Adrije da potvrdi informaciju o mogućem novom poskupljenju električne energije za privredu, državna sekretarka Jovanka Atanacković kaže da Ministarstvo nema tu informaciju, jer ne učestvuje u organizovanju cene za privredu, već to rade grupe unutar Vlade Srbije.
"Svakako je potrebno da razmislimo o svakom povećanju i šta to zanči dalje za inflaciju, odnosno za povećanje cene finalnog proizvoda. Tamo gde struja učestvuje puno u proizvodu, sigurno će promeniti cenu krajnjeg proizvoda", rekla je Atanacković.
S druge strane, ukazuje da svako povećanje cena za privredu može biti i podsticaj da postanu kupci-proizvođači (prozjumeri) i da postave solarne panele na svoje krovove.
Koliko su preduzeća veliki potrošači, Atanacković potkrepljuje i podacima iz istraživanja Ministarstva u kojem je zaključeno da su domaćinstva od aprila do avgusta više vraćala u sistem nego što su uzimala, dok je privreda sve vreme uzimala energiju.
"Sve vreme je potrošnja privrede bila veća od onoga što su vratili u sistem. Koliko god da stave solarnih panela, čak i u sred leta, imali bi veću potrošnju. Njima se isplati sve što stave na krov i pokriju sa solarnim panelima", istakla je Atanacković.
Cena struje na tržištu oko 500 evra
Nemačka referentna cena struje za sledeću godinu trenutno iznosi oko 500 evra po megavat-satu.
Cene struje, kao i svih ostalih energenata, i do deset puta su veće u odnosu na prošlu godinu, jer Rusija ograničava snabdevanje prirodnim gasom uoči ključnog zimskog grejnog perioda. Rekordan porast troškova energije podstiče inflaciju i ugrožava finansije domaćinstava i preduzeća širom Evrope.
Evropske vlade počele su da preduzimaju korake u ograničavanju upotrebe energije, kao što je zabrana spoljašnjeg osvetljenja za zgrade i snižavanje temperature grejanja u zatvorenom prostoru, a nedavno je mere štednje donela i Srbija.
Pored toga, u Evropskoj komisiji se nastavljaju razgovori o tome šta bi još moglo da se uradi pre početka grejne sezone sledećeg meseca. EU je predložila veće poreze energetskim kompanijama, obavezno ograničavanje upotrebe električne energije u vršnim satima i povećanje likvidnosti na energetskom tržištu.
EPS se zbog uvoza energenata bori sa likvidnošću
Izveštaj o poslovanju EPS-a u prvoj polovini godine pokazuje da je kompanija taj period završila sa neto gubitkom od 49,2 milijarde dinara. Loš kvalitet uglja koji se proizvodi u Srbiji, kao i to što novi kopovi za iskopavanje uglja nisu pripremljeni na vreme, primorali su EPS, usred najveće energetske krize, da uvozi energente, i to po enormno visokim cenama.
Pored povećanog uvoza energenata, njihovih sve većih cena na tržištu, jedan od razloga koji je, takođe, loše uticao na poslovanje EPS-a jesu niske cene struje po kojima EPS prodaje građanima i privredi. Na primer, u junu ove godine EPS je kupovao struju po ceni od 236,79 evra po megavat-satu, a prodavao po prosečnoj ceni od 67,52 evra po megavat-satu.
Od prvog septembra cena struje za domaćinstva uvećana je za 6,5 odsto.