Srpska vlada, pritisnuta sve većim troškovima za energiju, usvojila je u utorak mere i preporuke za smanjenje potrošnje električne energije, koje se odnose i na građane i na privredu.
Predlog preporuka za smanjenje potrošnje električne i toplotne energije objavilo je Ministarstvo rudarstva i energetike, a preporuke su namenjene državnoj upravi, lokalnim samoupravama, javnim preduzećima, zaposlenima u tim ustanovama, domaćinstvima i privredi.
Neki od tih predloga jesu smanjenje javne rasvete, ograničavanje temperature u prostorijama na 20°C, a tokom noći na 18°C, temperatura u frižiderima bi trebalo da bude ograničena na 4°C, postavljanje LED sijalica, ograničenje novogodišnje rasvete. Preporuka je i da energetska preduzeća u zemlji naprave svoj plan uštede, kao i da više investiraju u obnovljive izvore energije.
Opširnije
EU priprema mere za zaustavljanje rasta cene struje
Clj je određivanje gornje granice cena energije u vanrednim okolnostima
29.08.2022
Nemački ministar: Reforma tržišta lek za visoke cene struje
Nemački ministar ekonomije Robert Habeck predložio je da bi rastući troškovi struje na duži rok mogli biti prevaziđeni reformom tržišta električne energije.
29.08.2022
Evropa se oprašta od tuširanja toplijom vodom i uličnog osvetljenja
Evropljani se tuširaju hladnijom vodom, u kancelarijama se smanjuje temperatura, a u prodavnicama je svetlo prigušeno, u nadi da će sprečiti hladne temperature u domovima i nestanak struje ove zime, zbog posledica rata u Ukrajini.
27.08.2022
U predlogu je naglašeno da se ne prave planovi o restrikcijama, već da se radi na povećanju domaće proizvodnje, kako bi se smanjio uvoz energenata koji državu mnogo košta. Preporuke bi trebalo da se primenjuju od prvog septembra do 31. marta.
Uz preporučene uštede, iz Ministarstva kažu da ne bi bilo potrebe za uvozom na godišnjem nivou:
Na osnovu potencijalno ostvarenih ušteda, procenjuje se da se na dnevnom nivou može uštedeti više od 15 odsto ukupne dnevne potrošnje električne energije na nivou Srbije, što se preslikava i na godišnji nivo i iznosi oko 5.300 GWh, od ukupno potrošenih 33.000 GWh. Drugim rečima, ne bi bilo potrebe za uvozom na godišnjem nivou.
Dnevna potrošnja električne energije u Srbiji je u letnjem periodu oko 90 gigavat-sati dnevno, a u zimskom periodu 120 gigavat-sati dnevno. Od toga domaćinstva troše 42 odsto, industrija 25 odsto, transport tri odsto, javno-komercijalni sektor 17 odsto, dok su gubici 13 odsto.
Ministarstvo je donelo detaljne preporuke za smanjenje potrošnje električne i toplotne energije, a u nastavku su predlozi kako građani mogu doprineti uštedi energije, a time i smanjiti svoje račune.
Ušteda na toploj vodi:
- koristiti bojler za pripremu tople vode samo kada je potrebna, termostat bojlera podesiti na temperaturu zagrevanja do 60°C.
Uštede na rashladnim i grejnim uređajima:
- podesiti frižider na 4°C, a zamrzivač na -18°C kako bi se obezbedio optimum u potrošnji,
- razumno koristiti grejne uređaje u domu,
- u toku dana što više koristiti sunce za osvetljenje, kao i za zagrevanje prostora u grejnoj sezoni, a tokom noći spustiti roletne i navući zavese,
- ne pokrivati grejne elemente i uređaje nameštajem ili odećom jer tako emituju manje toplote.
Uštede kod mašina za pranje veša i suđa:
- koristiti mašinu za pranje sudova i veša tek kada je puna, jer je energetski mnogo efikasnije,
- izbegavati sušenje veša u sušilicama, već veš sušiti na vazduhu,
- treba koristiti program na nižim temperaturama pranja jer se tako može uštedeti značajna količina energije.
Ušteda energije kod pripreme hrane:
- treba kuvati u poklopljenoj posudi jer se tako štedi do 20 odsto energije, takođe treba koristiti posude koje su veličinom srazmerne grejnoj površini kako bi se izbegao gubitak od 20 odsto energije,
- kada voda proključa, jačinu grejanja posude treba smanjiti na najnižu moguću temperaturu pri kojoj će voda nastaviti da ključa, tako može se uštedeti i do 60 odsto energije,
- najekonomičnije kuvanje obavlja se u ekspres-loncu, kojim se vreme kuvanja i utrošena električna energija smanjuju za dva do tri puta,
- isključivati rernu 10 minuta pre kraja pečenja može se uštedeti do 20 odsto energije,
- prilikom korišćenja rerne, poželjno je što manje je otvarati jer se pri svakom otvaranju vrata rerne izgubi 20 odsto toplote.
Ušteda energije kod rasvete i ostalih električnih uređaja:
- gasiti svetla u sobama u kojima se ne boravi,
- velike uštede mogu se ostvariti zamenom običnih sijalica sa užarenim vlaknom LED metal-halogenim sijalicama, koje troše i do 10 puta manje energije od običnih,
- isključiti računar nakon završetka rada na njemu,
- isključiti punjače baterija iz utičnica,
- zameniti stare sijalice LED sijalicama,
- redovno menjati filtere na grejnim uređajima,
- isključiti dekorativnu rasvetu na stambenim zgradama i porodičnim kućama.
Zagrevanje prostora:
- za slučaj da se sedi i duže boravi, temperatura treba da bude od 20 do 21°C,
- za prostor u kome se spava 18°C,
- za prostorije u kojima zbog odlaska na posao i u školu tokom dana niko ne boravi 16°C, a u slučaju dužeg odsustva 10°C.
Investiranje u energetsku efikasnost (smanjenje potrošnje električne i toplotne energije) i korišćenje OIE iz sopstvenih izvora (povećanje energetske nezavisnosti domaćinstava):
- investiranje u poboljšanje energetske efikasnosti u smislu zamene energetski efikasnim prozorima, poboljšanje izolacije, poboljšanje energetske efikasnosti sistema grejanja i hlađenja,
- postavljanje solarnih panela i solarnih kolektora na krovove objekata koji su u vlasništvu, odnosno koje koriste domaćinstva.