Evropska unija (EU) sprema brzu reakciju kako bi pokušala da zaustavi vrtoglavi rast cena električne energije i razmišlja o načinima reforme tržišta električne energije, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen prilikom gostovanja na Bledskom strateškom forumu.
"Vrtoglavi rast cena sada, iz različitih razloga, otkriva ograničenja strukture našeg tržišta električne energije. Ono je razvijeno u drugim uslovima i s drugačijom svrhom. Zbog toga sada radimo na hitnoj intervenciji i strukturnoj reformi tog tržišta", rekla je Von der Leyen.
Sve više država članica zagovara određivanje gornje granice cena energije, a Češka, koja predsedava EU, najavila je vanredni sastanak ministara energetike za deveti septembar.
Oblik interventnog delovanja se još razrađuje i mogao i biti predstavljen već ove nedelje, navode diplomate iz EU.
U jednom ranijem internom dokumentu EU bila je navedena ideja da se ostavi mogućnost ograničenja cene gasa u slučaju da poraste nepodnošljivo mnogo, ali to ograničenje bi imalo tačno određen vremenski okvir te bi tržišna cena trebalo da bude na snazi što je duže moguće.
Češki premijer Petr Fiala o temi ograničavanja cena energenata razgovarao je u ponedeljak u Pragu s nemačkim kancelarom Olafom Scholzom. Scholz je posle sastanka rekao da se nada da će EU doći brzo do dogovora o tom pitanju.
"Pomno ćemo razmotriti koje instrumente imamo kako bismo smanjili cenu električne energije. To ne može biti ništa odokativno, mora funkcionisati u tehničkom smislu, no jasno je da ono što su sada tržišne cene nije pravi odraz ponude i tražnje", rekao je Scholz.
Jedna od mogućnosti je odvojiti cenu električne energije od cene gasa, dodao je. Češka upravo predlaže ograničenje cena prirodnog gasa koji služi za proizvodnju struje.
I belgijski premijer Alexander De Croo smatra da EU mora nešto da učini.
"Mislim da moramo intervenisati jer trošak neizvesnosti postaje neizdrživ. U mojoj zemlji već duže podržavamo određivanje gornje granice cena gasa i veleprodajne cene", rekao je De Croo na energetskoj konferenciji u norveškom Stavangeru.
Francuska je u tom smislu izrazila dilemu, ističući da je njena situacija drugačija od drugih zemalja zahvaljujući vladinim merama protiv inflacije.