Libijska proizvodnja nafte se ove nedelje više nego prepolovila — s mogućnošću da se smanji na blizu milion barela dnevno na globalnom tržištu — jer su polja u toj zemlji smanjila proizvodnju zbog spora oko kontrole nad centralnom bankom.
Proizvodnja je pala na oko 450.000 barela dnevno otkako su istočne vlasti u ponedeljak naložile obustavu svih proizvodnih aktivnosti, prema informacijama izvora Bloomberga koji su upoznati sa situacijom. Smanjenja ili obustave proizvodnje uključuju naftne kompanije kao što su Waha Oil, Sarir i naftu koja se doprema do terminala Ras Lanuf.
Pre odluke koja je doneta u ponedeljak, Libija je proizvodila milion barela dnevno, a velika većina proizvodnje se nalazi na istoku zemlje.
Opširnije
Istočna vlada Libije obustavlja proizvodnju, cena nafte skače
Istočna libijska vlada saopštila je da će zatvoriti svu proizvodnju i izvoz nafte, nakon što je njen rival sa sedištem u Tripoliju zamenio rukovodstvo centralne banke.
26.08.2024
Nafta se stabilizuje posle trodnevnog uspona, dok Libija nastavlja da 'zateže' stvar
Brent za oktobarsko poravnanje pao 0,2 odsto na 81,28 dolara po barelu u 12.13 sati u Singapuru, dok je WTI za isporuke istog meseca oslabio 0,3 odsto na 77,16 dolara.
27.08.2024
Fed gura akcije, ali tenzije na Bliskom istoku guše rast
Indeks Stoxx Europe 600 na otvaranju nije beležio velike promene, a likvidnost je niža nego obično jer su tržišta u Velikoj Britaniji zatvorena zbog praznika.
26.08.2024
Cena nafte raste nakon izraelskog napada na Liban
Cena nafte je porasla nakon što je izraelski napad na ciljeve Hezbolaha u južnom Libanu podigao tenzije na Bliskom istoku.
26.08.2024
Saudijska Arabija: prodaja od izvoza nafte pala na trogodišnji minimum
Prihod Saudijske Arabije od izvoza nafte pao je na najniži nivo u poslednje tri godine, a uzrokovan je padom cena nafte i odlukom ove zemlje da smanji proizvodnju.
24.08.2024
OPEC smanjio projekcije tražnje za naftom za ovu i narednu godinu
Organizacija zemalja izvoznica nafte smanjila je projekcije rasta svetske tražnje u 2024. za 135.000 barela dnevno.
13.08.2024
Potez istočnih vlasti da zamrznu svu proizvodnju i izvoz usledio je kao odgovor na odluku međunarodno priznate vlade na zapadu da zameni guvernera centralne banke Sadiqa Al-Kabira. Al-Kabir, koji ima saveznike na istoku, odbio je da se povuče sa ove funkcije koja upravlja sa milijardama dolara prihoda od nafte između dve vlade.
Obustava proizvodnje nafte može da eskalira u krizu za koju Ujedinjene nacije upozoravaju da nosi rizik od kolapsa libijske ekonomije. Smanjenje snabdevanja nafte iz Libije nedavno je doprinelo rastu cene nafte, iako su brent fjučersi u sredu blago pali.
Proizvodnja na istoku Libije:
- u Waha Oil je proizvodnja pala na 175.000 barela dnevno sa 320.000 barela dnevno;
- Sarir, kojim upravlja Arabian Gulf Oil i koji je proizvodio 145.000 barela dnevno, sada je zatvoren;
- nafta koja snabdeva terminal Ras Lanuf pala je za najmanje 130.000 barela dnevno;
- naftno polje Al-Feel sa 70.000 barela dnevno zatvoreno je u utorak;
- najveće naftno polje Šarara već je zatvoreno ranije ovog meseca.
Konkurentne vlade
Libija je već deceniju podeljena na istočnu i zapadnu vladu, a upravljanje monetarnom vlasti daje kontrolu nad milijardama dolara prihoda. Njeni energetski resursi predstavljaju ključno bojno polje za frakcije koje se bore za političku prednost, što često dovodi do obustava proizvodnje.
Zastoj u centralnoj banci je najnovija epizoda u libijskom sukobu koja preti političkom aranžmanu iz 2021. podržanom od Ujedinjenih nacija, koji je okončao rat između suparničkih tabora i koji je trebalo da ih okupi nakon izbora koji se nikada nisu dogodili, ostavljajući prostora za dalje tenzije.
Članica OPEC grupe, koja se nalazi na vrhu najvećih afričkih rezervi nafte, proizvodila je 1,27 miliona barela nafte dnevno 1. avgusta, prema podacima državne naftne kompanije National Oil Corp, pre nego što je polje Šarara koje je proizvodilo 300.000 barela dnevno zatvoreno.