Nafta se stabilizovala nakon trodnevnog rasta, pošto je istočna vlada Libije najavila obustavljanje proizvodnje i izvoza, odnosno dok preti izazovima u snabdevanju uz i dalje nestabilnu tražnju.
Brent je prodavan i kupovan za više od 81 dolar po barelu, nakon što je porastao za sedam odsto u najoštrijem trodnevnom rastu od aprila prošle godine, dok je West Texas Intermediate (WTI) bio blizu 77 dolara.
Istočna vlada Libije proglasila je "višu silu" - zakonsku klauzulu koja dozvoljava proizvođaču da prekine isporuke - na svim naftnim poljima, terminalima i objektima, dok se bori sa svojim rivalom sa sedištem u Tripoliju, koji je zamenio rukovodstvo centralne banke, za kontrolu nad bankom i naftnim rezervama.
Opširnije
Istočna vlada Libije obustavlja proizvodnju, cena nafte skače
Istočna libijska vlada saopštila je da će zatvoriti svu proizvodnju i izvoz nafte, nakon što je njen rival sa sedištem u Tripoliju zamenio rukovodstvo centralne banke.
26.08.2024
Fed gura akcije, ali tenzije na Bliskom istoku guše rast
Indeks Stoxx Europe 600 na otvaranju nije beležio velike promene, a likvidnost je niža nego obično jer su tržišta u Velikoj Britaniji zatvorena zbog praznika.
26.08.2024
Cena nafte raste nakon izraelskog napada na Liban
Cena nafte je porasla nakon što je izraelski napad na ciljeve Hezbolaha u južnom Libanu podigao tenzije na Bliskom istoku.
26.08.2024
MOL je pri kraju pregovora o transportu sirove nafte iz Rusije
Zvaničnik mađarske vlade istakao je da su pri kraju pregovora o uspostavljanju šeme za protok sirove nafte iz Rusije.
23.08.2024
"Libija je ponovo u opasnosti da izgubi sav istočni izvoz nafte", kažu analitičari RBC Capital Markets LLC, uključujući Helimu Croft. Ako se istočna polja zatvore, zemlji bi ostalo samo jedno veliko ležište koje je u pogonu, navedeno je u napomeni.
Nafta je povratila rast za ovu godinu dana, podstaknut signalima da će Federalne rezerve uskoro smanjiti kamatne stope, ali i geopolitičkim tenzijama i disciplinom u snabdevanju OPEC+. To je delimično nadoknađeno slabim izgledima tražnje, posebno u Kini, najvećem svetskom uvozniku.
Pretnja iz Libije usledila je nakon razmene vatre između Izraela i Hezbolaha koji podržava Iran tokom vikenda, što je ponovo podstaklo strahove da će uticati na fizički izvoz sa Bliskog istoka. Iako su obe strane rekle da su za sada završile vojne operacije, tržište još uvek čeka znake daljih posledica rata u Gazi.
Porasla je i razlika u ceni između dva najbliža ugovora predviđena za različite mesece, kao odgovor na aktuelnu eskalaciju tenzija na Bliskom istoku i u Severnoj Africi. Razlika između dva najbliža ugovora za brent bila je više od jednog dolara po barelu.
Brent za oktobarsko poravnanje pao za 0,2 odsto na 81,28 dolara po barelu u 12.13 sati u Singapuru, dok je WTI za isporuke istog meseca pao za 0,3 odsto na 77,16 dolara.